1,4 milliárd eurós támogatásból: öt új kilátó és egy modern központ épül, hogy még vonzóbbá tegyük a lenyűgöző szépségű tavunkat - Pénzcentrum

A már megszokott bivalygulya mellett új látogatóközpont, gólyamentő-központ, kilátók, tanösvények, gyógynövénykert, játszótér, interaktív kiállítások várják majd a látogatókat 2026 tavaszától. Kiemelkedő ökoturisztikai beruházás kezdődik a Nagyszéksós-tónál 1,4 milliárd forintos uniós támogatással.
Rácz András, az Agrárminisztérium államtitkára a mórahalmi polgármesteri hivatalban tartott szerdai projektnyitó eseményen kihangsúlyozta, hogy a fejlesztés példaértékű, hiszen új munkahelyeket teremt, hozzájárul a fenntartható gazdasági növekedéshez, és mintát ad arra, hogyan lehet a természetvédelem, a turizmus és a helyi közösségek érdekeit összehangolni - áll a tárca közleményében.
A projekt a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság és Mórahalom Városi Önkormányzat konzorciumi együttműködésében valósul meg. A fejlesztésnek köszönhetően Mórahalom határában egy 800 négyzetméteres, modern gólyamenedékház és látogatóközpont létesül, ahol interaktív kiállítások, természetfilmek, közösségi terek, gyógynövénykert és játszótér várja majd a látogatókat. A beruházás részeként öt új kilátó - a Nádirigó, Levelibéka, Bölömbika, Bivalyos teraszos és az Ökológiai kilátó - is épül, ahonnan páratlan panoráma nyílik majd a szikes tavakra és a környező élővilágra, az Ökológiai kilátó pedig csónakkal is megközelíthető lesz.
A természetkedvelők és családok számára számos tanösvény készül, köztük egy különleges, vízipók tematikájú interaktív tanösvény és játszótér. Itt a legkisebbek játékos formában fedezhetik fel a Kiskunság gazdag élővilágát, miközben élményekkel gazdagodnak és közelebb kerülnek a természet csodáihoz.
A projekt keretében a meglévő állatbeállót látványkarámmá alakítják, lehetővé téve a látogatók számára, hogy testközelből ismerkedjenek meg a térség jellegzetes állatfajaival. Emellett a Nagyszéksós-tói szálláshelyek energetikai modernizációja és a környező kertek rendezése is megvalósul, biztosítva, hogy a vendégek a lehető legkényelmesebb és legpihentetőbb környezetben tölthessék el idejüket. A fejlesztés részeként tematikus túrák, természetvédelmi programok, fotós kalandok és közösségi események is színesítik majd a kínálatot, így minden érdeklődő megtalálhatja a számára legvonzóbb lehetőségeket.
Kiemelték, hogy az új ökoturisztikai fejlesztések minden generáció számára felejthetetlen élményeket és pihentető kikapcsolódást nyújtanak. A természet, az aktív pihenés és a közösségi élmények kedvelőit számos izgalmas program és látnivaló várja, amelyek még gazdagabbá teszik majd a felfedezéseket.
Az államtitkár a közleményben hangsúlyozta, hogy a fejlesztés kulcsszerepet játszik az egészséges és fenntartható környezet megteremtésében. Emellett hozzájárul a környezetvédelem, természeti örökségünk, valamint a hazai Natura 2000 hálózat ismertségének és társadalmi elfogadottságának növeléséhez. A várva várt látogatóközpont várhatóan 2026 tavaszán nyitja meg kapuit.