A britek határozottan kifejezik ellenállásukat Trump politikájával szemben, és folytatják Ukrajna NATO-tagságának támogatását - számol be a Világgazdaság.


Keir Starmer brit miniszterelnök hangsúlyozta, hogy Ukrajna folyamatosan "visszafordíthatatlan úton halad a NATO-csatlakozás felé", miután Volodimir Zelenszkijjel tárgyalt. Ez a megnyilatkozás éles ellentétben áll a Trump-adminisztráció álláspontjával, amely szerint Ukrajna NATO-tagsága jelenleg nem tűnik reális célnak.

A brit és az ukrán vezető pénteken egyeztetett telefonon, alig egy nappal azután, hogy Donald Trump amerikai elnök újságíróknak azt mondta, nem támogatja Ukrajna NATO-csatlakozását. A Downing Street Magyar Nemzet által idézett közleménye szerint Keir Starmer brit miniszterelnök hangsúlyozta: az Ukrajnával kapcsolatos döntéseknek Ukrajna bevonásával kell megszületniük. A brit kormányfő szerint Kijevnek erős biztonsági garanciákra, további katonai támogatásra és egy szuverén jövő biztosítására van szüksége, és számíthat a brit kormány elkötelezettségére.

A lap arra hívja fel a figyelmet, hogy Keir Starmer megnyilvánulásai éles ellentétben állnak a Trump-adminisztráció legfrissebb állásfoglalásaival. Csütörtökön az amerikai elnök kijelentette, hogy "a jelenlegi orosz helyzet tükrében" nem tartja valószínűnek Ukrajna NATO-hoz való csatlakozását. Ezt a nézetet osztotta Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter is, aki egy brüsszeli konferencián azt mondta, hogy Ukrajna 2014 előtti határainak helyreállítása "nem reális cél", és a NATO-tagság kérdését is kétségesnek minősítette.

A Trump-adminisztráció egyértelművé tette, hogy inkább az orosz-ukrán háború gyors lezárására összpontosítana, míg a brit kormány az ukrán katonai támogatás fokozását tartja elsődlegesnek.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a brit miniszterelnökkel folytatott eszmecseréje során határozottan megerősítette, hogy Ukrajna eltökélten törekszik NATO-tagságra. Az ukrán vezető világosan kifejtette, hogy Oroszország nem mutat jeleket a konfliktus diplomáciai rendezésére, és véleménye szerint Putyin célja továbbra is a Nyugat megtévesztése, valamint a globális közvélemény befolyásolása.

Miközben Starmer és a brit kormányzat határozottan kiáll Ukrajna mellett, az Egyesült Államok stratégiája egyre inkább arra mutat, hogy Washington a konfliktus kezelésének aktívabb részét az európai államokra kívánja bízni.

David Lammy brit külügyminiszter pénteken találkozott J. D. Vance amerikai alelnökkel a müncheni konferencián, ahol a két politikai vezető egyetértett abban, hogy Ukrajnának elengedhetetlen résztvevője kell legyen a jövőbeni béketárgyalásoknak. Ezzel szemben Donald Trump várható tárgyalásai Putyinnal és Zelenszkijjel arra utalnak, hogy az Egyesült Államok hajlandó lehet kompromisszumokat keresni Moszkvával.

Related posts