A gonosz különböző, sátáni álarcok mögé rejtőzik. Minden maszk egy újabb arculatot mutat, melyek a sötétség különféle árnyalatait tükrözik. Vannak köztük ravasz, manipulatív mosolyokkal díszített álarcok, melyek ártatlanságot mímelnek, és olyanok is, amel

Reinhard Heydrich, akit "szőke szörnyetegként" vagy "Prága mészárosaként" emlegettek, a náci elnyomó apparátusokat, így többek között a Gestapót és az SD-t is magába foglaló Birodalmi Biztonsági Főhivatal főnökeként a náci terrorgépezet egyik legrettegettebb vezetője volt.
1904-ben született egy zeneszerző fiaként, tehetsége a hegedű, a zongora és a vívás terén is megmutatkozott. Ellenfelei "Szőke Mózesnek" csúfolták, alaptalanul zsidó származást tulajdonítva neki. Az 1942. január 30-i titkos Wannsee-konferencián ő dolgozta ki az úgyneveztt "végső megoldás" tervét, amely a zsidók szisztematikus kiirtását célozta.
Még Heinrich Himmler, az SS legfőbb birodalmi vezetője is tiszteletteljes félelemmel tekintett kegyetlen és fanatikus beosztottjára. 1941-ben Csehország és Morvaország birodalmi protektorává nevezték ki, ahol hadiállapotot hirdetett. Ezen időszak alatt több ezer gyanúsítottat tartóztattak le, és alig öt hét leforgása alatt 550 ember kivégzését rendelte el.
1942. május 27-én végzetes merényletet hajtottak végre ellene, és mivel mélyen bizalmatlan volt a cseh orvosokkal szemben, elutasította a szükséges orvosi segítséget. Tragikus módon, ennek következtében életét vesztette a sérülései miatt. A megtorlás következményei rendkívül drámaiak voltak: körülbelül 4600 ember lett áldozata a brutális intézkedéseknek.
Junio Valerio Borghese, az olasz "fekete herceg" 1906-ban született előkelő nemesi családban, amelynek felmenői között bíborosok, egy pápa és Napóleon rokonai is szerepeltek. A haditengerészetben szolgált, és 1941-ben merész támadást vezetett a brit flotta ellen Alexandria kikötőjében, amely világszerte döbbenetet keltett.
amely Észak-Olaszországban több mint 50 000 főre nőtt, és szisztematikus kínzásokkal, valamint civilek kivégzésével terjesztett rettegést. Borghese még New York kikötője ellen is tervezett támadást, ám ez a németek támogatásának hiánya miatt meghiúsult. 1974-ben halt meg Spanyolországban, neve azonban az olasz fasizmus sötét fejezeteiben él tovább.
Irma Grese, akit a bulvársajtó "gyönyörű szörnyetegként" emlegetett, 1923-ban született, és alig húszévesen vált az auschwitzi-birkenaui koncentrációs tábor rettegett őrévé. Édesanyja öngyilkossága megtörte gyermekkorát, majd egy SS-kórházban ápolónőként a náci ideológia elkötelezett, fanatikus híve lett.
Több mint 30 000 fogoly felügyeletét látta el, szadista kegyetlensége pedig hírhedtté vált: fiatal nőket bántalmazott brutálisan, a terhes foglyokkal pedig elképzelhetetlenül kegyetlenkedett, például szülés közben összekötözte lábaikat, és izgatottan figyelte szenvedésüket. A "gyönyörű szörnyeteg" nevéhez ártatlan nők ezreinek halála fűződik.
1945 áprilisában, amikor a szövetséges erők végre felszabadították a hírhedt Bergen-Belsen haláltábort, a britek letartóztatták a tábor egyik kulcsszereplőjét. A bírósági tárgyalás során a férfi makacsul kitartott fanatikus nézetei mellett, és nem mutatott semmiféle jelet a megbánásra a borzalmas cselekedetei miatt.
Halálra ítélték, és 1945. december 13-án, 22 évesen akasztással kivégezték. Az utolsó szava a hóhérhoz intézett "Schnell!" ("Gyorsan!") volt.
Arthur Harris, akit a brit légierő parancsnokaként sokan csak "Bombázóként" ismertek, a második világháború alatt a német városok szisztematikus bombázásáért felelt. Az első világháború veterán pilótájaként szerzett tapasztalatait a háború során kamatoztatta. 1942-ben nevezték ki a bombázók főparancsnokává, ahol Churchillnek tett ígérete szerint a városok célzott támadása révén kívánta megtörni Németország ellenállását.
A foszforbombák által gerjesztett tűzviharok több tízezer ártatlan ember életét követelték. Harris, akit a RAF köreiben a "Mészáros Harris" néven emlegettek, hírhedt volt a saját legénysége iránti közönyéről is. Több mint ezer bombázó és azok legénysége veszett oda, részben az ő könyörtelen hadviselési taktikájának következtében. Döntései a mai napig heves vitákat generálnak a történészek között, akik próbálják megérteni e drámai események hátterét és következményeit.
A második világháború négy karaktere - Heydrich, Borghese, Grese és Harris - a gonosz különböző megnyilvánulásait képviseli. E személyek mögött egy olyan korszak sötét brutalitása és embertelensége húzódik meg, amely mindannyiunk számára örök figyelmeztetést jelent. Az ő történetük emlékeztet arra, hogy az emberi természet legmélyebb bugyraiban rejlik a sötétség, és hogy a múlt tanulságait soha nem szabad figyelmen kívül hagynunk.