A magyar jégkorong 16 éves tehetsége 76 év elteltével a legfiatalabb játékosként léphet jégre a világbajnokságon.

Szongoth Domán, aki a 2008-as "szapporói csoda" idején még csak egy elképzelt jövő volt, tavaly, alig két hónappal a 16. születésnapja után már a felnőtt magyar jégkorong-válogatottban debütált. Ráadásul a pozsonyi olimpiai selejtező során gólt is szerzett! A finn KooKoo csapatának fiatal légiósa, aki 76 év elteltével a világbajnokság legfiatalabb játékosává válik, többek között arról osztotta meg gondolatait, hogy számára mit jelent a magyar válogatott újkori történetének három korábbi szereplése a legmagasabb szinten. Emellett beszélt arról is, milyen érzés számára, hogy Majoross mellett a szapporói csapat tagjaival, Svasznek Bencével és Tokaji Viktorral is együtt dolgozhat edzőként.
A fiatal hokis az olimpiai selejtező óta stabil kerettag Majoross Gergely szövetségi kapitánynál, bár a felkészülés közepén egyhetes eltávozási engedélyt kapott. A korosztályos válogatottban volt jelenése, amellyel hazai rendezésű tornán sikerült az utolsó meccsen biztosítani a bennmaradást: az Ausztria ellen 4-3-ra megnyert meccs utolsó gólját ő szerezte.
Szongoth Domán az Indexnek adott nyilatkozatában elmondta, hogy pontosan nem tudja, mikor és kitől hallott először a Szapporóban zajló eseményekről. A magyar válogatott minden mérkőzését megnyerte, köztük a házigazda japánokat és az ukránokat is, akikkel a feljutásért játszott döntő összecsapásban 4-2-es eredményt értek el. Domán azonban biztos abban, hogy tízéves korában már felfedezte az interneten a torna magyar mérkőzéseiről készült videókat.
Talán még korábban is. Jégkorongos családba születtem; apukám a KSI-ben nevelkedett, majd a MAC színeiben játszott, és abban a válogatottban szinte mindenki a kortársa volt, többek között együtt is szerepeltek az utánpótlás csapatban. Nálunk állandóan jelen volt annak a válogatottnak a sikertörténete; mindig felbukkant egy emlék, egy mérkőzés, egy izgalmas sztori, vagy éppen egy játékos neve. Sokan közülük a sportágban is aktívan jelen maradtak, én pedig már gyerekként találkozhattam velük. Apukám révén közel kerültem hozzájuk; talán Kangyal Balázs volt az első, akivel a KSI kapcsán ismerkedtem meg. Ami viszont bizonyos, hogy az előző idényben a korosztályos válogatott keretében először dolgozhattam olyan edzőkkel, akik tagjai voltak annak a csapatnak – sőt, mindjárt kettővel is! Svasznek Bence munkáját Tokaji Viktor segítette az U18-as stáb tagjaként, aki most már Majoross Gergő mellett tevékenykedik a felnőtt csapatnál.
Szongoth Domán kifejtette, hogy bár tudatában van annak, hogy Magyarország számára a sportágban való áttörést a 2008-as feljutás jelentette, mégis a 2015-ös krakkói események gyakorolták rá a legnagyobb hatást.
Az ő történetük különösen megérintett engem és a generációmat, mert nem csupán régi felvételeken láthattuk őket, hanem a világbajnokság minden pillanatát együtt éltük át, nap mint nap. Így ezek az élmények a mi életünk részévé váltak. A feljutásukig vezető utat közösen, a kortársaimmal együtt követhettem figyelemmel, izgulva, majd végül ünnepelve a sikereiket.
A 16 éves fiatal sportoló a régi videók nézegetése közben olyan jégkorongot fedez fel, amely teljesen eltér attól, amit most gyakorol. Pedig még csak húsz év telt el a 2008-as és 2009-es események óta.
"Annyira más hokit játszottak még. A mostani sokkal taktikusabb, gyorsabb, de ez nemcsak nálunk van így, hanem minden más csapatsportra is igaz."
Szongoth Dománnak bőven kijutott már eddig is a 2024-2025-ös szezonban a válogatott szereplésekből.
Szongoth Domán a felnőtt válogatott keretében kezdte meg a felkészülést a világbajnokságra, ám egy hétre az U18-as csapathoz került, ahol öt tétmérkőzést játszott. Ezzel párhuzamosan a felnőtt csapatban négy felkészülési mérkőzésről lemaradt. A keret létszáma folyamatosan változott, a szakmai stáb rendszeresen szűkítette a bő keretet; az egyik ilyen alkalommal az unokatestvére, Szongoth Döme is "áldozatul" esett. A csapat így lépésről lépésre közelített az utazó kerethez. Aggódott amiatt, hogy az U18-as világbajnoki szereplés hátrányosan befolyásolja a felnőtt kerethez való csatlakozását?
Teljesen biztos vagyok abban, hogy Majoross Gergő és Svasznek Bence alaposan megvitatta a dolgokat, és ez számomra nem volt meglepetés. Már egy ideje beszéltünk arról, hogy egy hétig az U18-as csapat tagja leszek, és szinte biztos volt, hogy részt fogok venni. Ráadásul mivel a világbajnokság hazai rendezésű volt, ez tulajdonképpen nem is volt kérdés számomra. Egyértelműen igent mondtam. Szükség volt rám a csapatban, és én is nagyon vágytam arra, hogy a kortársaim mellett lehessek, segíthessek nekik a székesfehérvári tornán. A felnőtt kerettagságomat illetően ez a helyzet nem okozott hátrányt. Azt mondhatom, hogy ez a szituáció talán egyszerűbb volt, hiszen már volt tapasztalatom a felnőttek között. Nem a semmiből érkeztem a csapatba; több mint tíz mérkőzésen játszottam már velük, a szövetségi kapitány ismer, és a csapattársaim is tudják, mire vagyok képes.
A fiatal támadó hangsúlyozta: természetesen a szövetségi kapitány nem garantálta számára, hogy biztosan ott lesz az utazó csapatban, de ezt ő maga sem tartotta elvárható dolognak.
Szongoth Domán éppen most éli át, milyen súlyos teher lehet a tehetség, amely nemcsak ajándék, hanem kihívás is.
Amikor először léptem pályára az U20-as válogatottban, már volt némi tapasztalatom a felnőttek között, sőt, még gólt is szereztem. Ez a helyzet azonban óriási terhet rakott a vállamra. Túlzott elvárásokat támasztottam magammal szemben, mert úgy éreztem, minden egyes mérkőzésen vezéregyéniséggé kell válnom, a csapat legjobbjának kell lennem. Pedig korábban, az U16-os korosztályban valóban kiemelkedő szerepet játszottam, sok helyzetet kialakítva és rengeteg lövéssel. Az U20-as szinten viszont a helyzetekért keményen meg kellett küzdenem. Ezt a különbséget nehéz volt feldolgozni, és időre volt szükségem, hogy megtanuljam kezelni a nyomást. Az U18-as világbajnokság első három mérkőzésén is frusztráltnak éreztem magam, hiszen nekem és a csapatnak sem ment igazán. Számomra nem a gólok szerzése volt a lényeg, hanem az, hogy támogassam a csapatot és együtt érjünk el eredményeket. Végül sikerült túllépnünk a nehézségeken, és az utolsó két meccs már sokkal jobban alakult. A negyedik mérkőzésen, ahol végre biztató formát mutattunk, én is betaláltam, bár sajnos az öt győzelemmel csoportgyőztes dánoktól vereséget szenvedtünk el. Az utolsó meccsünk az osztrákok ellen azonban kulcsfontosságú volt a bennmaradás szempontjából, és végül megnyertük, én pedig a győztes gólt szereztem, bár azt is el kell mondanom, hogy ehhez egy kis szerencse is kellett.
Idén a felnőtt válogatott keretéből több rutinos játékos is kénytelen volt kiszállni – Bartalis István, Stipsicz Bence és Sofron István sérülések miatt, míg Sebők Balázs mentális kihívásokkal küzdött. Egy fiatal játékos számára különösen fontos, hogy tapasztalt társak vegyék körül, akik nemcsak a jégen, hanem az öltözőben is támogatják őt. Szongoth Domán hangsúlyozza, hogy mind a négy játékos kulcsszereplője a csapatnak, hiszen nemcsak saját magukra, hanem a többiekre is inspiráló hatással vannak. Képesek bármilyen helyzetben megőrizni a csapatszellemet, és irányt mutatni a fiatalabbaknak, mint például neki, ezzel segítve őket a közösségbe való zökkenőmentes beilleszkedésben.
"Hiányuk kétségtelenül fájni fog, de jelenleg más lehetőségünk nincs, csak az, hogy értük harcoljunk, mintha itt lennének mellettünk. Szerencsére azonban még mindig akad néhány tapasztalt játékos a keretben, akikre most még nagyobb felelősség hárulhat."
Finnországban eltöltött első idényében, a 2023-2024-es szezon során, a fiatal játékos az U16-os csapatban több lehetőséget kapott, míg az U18-as korosztályban kevesebb szereplést tudhatott magáénak. A legutóbbi szezonban az U18-as keretben ismét nem tudott dominálni, hiszen főként az U20-as csapatban számítottak rá. Az A csoportos világbajnokságon való részvétel után valószínűleg nemcsak a népszerűsége fog növekedni, hanem a várakozások is megnőnek vele szemben, hiszen 17. életévét betöltve nagyobb kihívásokkal nézhet szembe a csapattársai, edzői, és természetesen az ellenfelei részéről is.
"Teljesen igazad van, ezzel mindenképpen meg kell küzdenem. De ez a jövő kihívása, és ez a sportág természetes velejárója. Aki nem képes megbirkózni ezzel, bármennyire tehetséges is, nem fog tudni érvényesülni a felnőttek között. A finn csapattársaim tisztában voltak azzal, hogy komoly esélyem van arra, hogy részt vegyek a világbajnokságon, de sosem mondtam senkinek, hogy biztosan ott leszek. A kerettagságért nekem is meg kellett dolgoznom, és én mindig is szerettem a valóság talaján állni. Azok, akikkel jóban vagyok, szurkolni fognak nekem és figyelemmel kísérnek, de biztosan akad olyan is, aki irigykedik rám, és azt gondolja: 'Nézd, a magyar srác ott van a vébén, miért nem én?' Ebből már van tapasztalatom, hiszen az olimpiai selejtezőn tavaly Pozsonyban úgy játszottam, hogy előtte az U20-as csapatban csak két meccsem volt, és a felnőttekkel még csak nem is foglalkoztam. Amikor visszatértem Finnországba, újra magamra helyeztem a nyomást, hogy minden meccsen felnőtt szinten kell teljesítenem, ami nyilvánvalóan nem volt reális elvárás. Időbe telt, míg megtaláltam a saját ritmusomat, és rájöttem, hogy a klub- és a válogatottbeli karrieremet teljesen külön kell kezelnem."
A várva várt elit-világbajnokság május 9-én veszi kezdetét, a csoportkör pedig 20-án indul. A verseny 25-én zárul le. A magyar válogatott a dániai csoportban szerepel, és első mérkőzését a német csapattal vívja május 10-én. Ezen kívül együttesünk összecsap a házigazdákkal, a csehekkel, a svájciakkal, az amerikaiakkal, a norvégokkal és a kazahokkal is. Az első négy csapat jut tovább a negyeddöntőbe, míg a leggyengébben teljesítő csapat a sportági másodosztályba, azaz a divízió 1/A-ba kerül.
A magyarok újkori történetük során negyedszer szerepelhetnek az A csoportban, 2009-ben Svájcban, 2016-ban Szentpéterváron és 2023-ban Helsinkiben nem sikerült kivívniuk a bennmaradást.
A magyarok menetrendje
A magyar nemzeti csapat minden mérkőzését élőben követhetjük a Sport 1 csatornán.