A Városháza falai között zajlott a "fővárosi nagycirkusz" különleges ülése.
Budapest továbbra is főpolgármester-helyettes nélkül maradt, miután a Karácsony Gergelyt támogató Párbeszéd, Zöldek, DK és MSZP szövetségében induló Barabás Richárd napirend előtti javaslatára a városvezető megválasztását eltávolították a napirendről.
A Fővárosi Közgyűlés mai ülése előtt jelentős izgalom övezte az eseményeket, mivel a testület napirendjét alakító, Karácsony Gergely által összeállított lista első pontja a főpolgármester-helyettes megválasztása volt. Ez a döntés kulcsszerepet játszik a főváros jövőbeni irányvonalának meghatározásában.
Még csak néhány ember lépdelt a közgyűlés helyszínére, amikor a Városháza díszterméhez vezető folyosón a Momentum aktivistái már büszkén kifeszítették a színes molinójukat.
Tompos Márton pártelnök egy váratlan sajtótájékoztatón fejezte ki véleményét a tervezett budapesti olimpia megrendezéséről, követelve, hogy a témában népszavazást tartsanak. A politikai vezető hangsúlyozta, hogy abszurdnak tartja, hogy "Karácsony Gergely ebben a kérdésben tárgyalásokba bonyolódik a kormánnyal".
A közgyűlésre igyekvő Szentkirályi Alexandra a sajtó képviselői előtt megismételte korábbi véleményét, mely szerint Vitézy Dávid elárulta szavazóit, hiszen őt nagyon sokan azért támogatták, mert azt remélték, hogy leváltja Karácsony Gergelyt.
- hangoztatta a Fidesz-KDNP fővárosi frakcióvezetője.
A politikai diskurzusban egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy létezik egy olyan megállapodás, amelyről a Fidesz már a nyár folyamán beszélgetett. Karácsony és Vitézy viszont határozottan elutasítják ennek a létezését, minden lehetséges fórumon tagadva azt. A politikus hozzátette, hogy hasznos lenne végre konszenzusra jutni a főpolgármester-helyettes személyéről, ám a szivárványkoalíciót nem tudja támogatni, mivel az ellentétes Budapest lakóinak érdekeivel.
A képre kattintva galéria nyílik.
Újságírói kérdésre válaszolva Vitézy megerősítette, hogy osztja a Tisza Párt álláspontját, miszerint a főpolgármesternek első lépésként a testület szervezési és működési szabályzatát kellene bemutatnia. Emellett hangsúlyozta, hogy a cégvezetők kiválasztásának folyamatában vissza kellene állítani a demokratikus működés alapelveit.
A jelöltségével kapcsolatos kérdésekre reagálva kifejtette, hogy először is "világos megállapodásra van szükség arról, miként tudom megvalósítani a 371 ezer ember által támogatott, a változásra irányuló programomat. Ennek keretében számos témát, például az útfelújításokat, az aluljárók állapotát, vagy a BKK-rendészet létrehozását, alaposan egyeztetni kell." Vitézy hangsúlyozta, hogy rendkívül fontos, hogy a DK és az MSZP által korábban kinevezett cégvezetők "ne folytassák a munkájukat. Amíg ennek a garanciái nem állnak rendelkezésre, addig ezt a jelölést nem tudom elfogadni."
"Amíg a közgyűlés demokratikus működése nem áll helyre, a városvezetésről nem lehet érdemi döntéseket hozni. Ezt a Tisza Párt is hangsúlyozza. Jelenleg a működés törvénytelen, így a politikai felelősség a főpolgármesterre hárul" - mondta Vitézy.
A tanácskozás Karácsony Gergely megnyitó beszéde után a főpolgármestert támogató Párbeszéd - Zöldek-DK-MSZP szövetség képviseletében Barabás Richárd szólalt fel, aki napirend előtti javaslatot tett. Javaslata szerint a főpolgármester-helyettesi választást vegyék le a napirendről, így folytatva a diskurzust.