Adatelemzés: Milyen ingatlanokat, hol és milyen áron keresnek a vásárlók? - Otthontérkép Magazin
Sok okos elemző sok okos dolgot mond az ingatlanpiacról, de van-e jobb indikátor annál, mint, hogy mit és mennyiért szeretnének vásárolni azok, akik éppen ingatlant keresnek? Legújabb elemző cikkünkben ezért azt néztük meg, hogy az Ingatlantájoló és az Otthontérkép felhasználóinak körében milyen típusú, méretű, árú és elhelyezkedésű hirdetések voltak a legnépszerűbbek az elmúlt hónapban
Sok bölcs elemző sokféle megközelítést alkalmaz az ingatlanpiac értelmezésére, de vajon létezik-e olyan megbízhatóbb mérőszám, mint az, amit azok az emberek keresnek, akik éppen ingatlant vásárolnának? Legfrissebb elemző cikkünkben éppen ezt a kérdést jártuk körül. Az Ingatlantájoló és az Otthontérkép felhasználóinak preferenciáit tanulmányozva feltérképeztük, hogy az elmúlt hónapban milyen típusú, méretű, árkategóriájú és elhelyezkedésű hirdetések vonzották a legnagyobb érdeklődést.
Az elemzés keretében alaposan megvizsgáltuk az eladói és kiadói hirdetéseket, most pedig kezdjük az eladókkal foglalkozó szegmenssel!
Nem meglepő, hogy a felhasználók többsége lakóingatlant keres, hiszen a kereslet legnagyobb része a lakásokra és házakra irányul. Ez a kategória a teljes eladó ingatlanokra leadott kattintások közel négyötödét teszi ki. A nyaralók és telkek a kereslet további egytizedét képviselik, míg a fennmaradó részen osztozik a többi ingatlantípus, mint például a kereskedelmi ingatlanok, irodák, raktárak és garázsok, valamint a földek és tanyák.
Nagyon hasonló képet látunk, ha azt nézzük, hogy a leginkább népszerű hirdetések között hány darab ház vagy lakás van. Ahol viszont van egy érdekes eltérés az a nyaralók és telkek világa: darabszámra jóval kevesebb, nagyjából feleannyi nyaralót találunk a toplistán, mint ahány telket. Mégis, a bezsebelt érdeklődő kattintásokban a nyaralók 50 százalékkal meg is előzték a telkeket.
A nyaralók kiemelkedő teljesítményt nyújtanak a hirdetések világában: az átlagos kattintásszámok alapján szinte verhetetlenek a toplistán. A statisztikák szerint majdnem kétszer annyi érdeklődő fordul egy átlagos nyaralóhirdetés felé, mint egy lakás hirdetése esetében, míg a telkekkel való összevetéskor ez a szám háromszorosára nő.
Azt is megnéztük, hogy melyik ingatlankategóriában melyik ársávok a legkeresettebbek. Az ingatlanpiacon látható óriási különbségek miatt Budapestet és a Budapesten kívüli hirdetéseket külön vizsgáltuk.
A 30 millió forint alatti árkategóriában a felhasználók elsősorban nyaralókra, valamint Budapesten kívüli lakásokra és házakra fókuszáltak. A nyaralók iránti kereslet csúcsára körülbelül 50 millió forintnál lehet számítani, hiszen ennél magasabb árkategóriában csupán az érdeklődők 6 százaléka mutatott érdeklődést.
A másik szélsőség a budapesti házak szegmense, ahol viszont szinte minden harmadik kattintás a 100 millió forint fölötti hirdetésekre ment. A fővárosban a legnépszerűbb lakáspiaci árszegmens a 30-50 millió forint, Budapesten kívül pedig a 30 millió alatti sávban néznek a legtöbben lakást.
A brutális négyzetméterárak eredményeként a keresett ingatlanok mérete jóval kisebb a fővárosban: itt minden negyedik ember 40 négyzetméter alatti lakást keres, míg máshol ez csak nagyjából minden tizedik lakásnézőre igaz. Viszont azt is érdemes hozzátenni, hogy a legnagyobb lakások iránti kereslet is a fővárosban a legerősebb: míg itt az emberek 6 százaléka mazsolázott a 100+ négyzetméteres hirdetések között, máshol ez csupán 3 százalék volt.
A fővárosban a vágyott ingatlanok mérete is jelentősen növekszik: az érdeklődők több mint fele a 100 négyzetméternél nagyobb lakások hirdetéseit tanulmányozza, míg országos szinten ez az arány valamivel alacsonyabb, körülbelül minden harmadik kattintás irányul a tágasabb otthonokra.
A kutatás alapján a vágyott nyaraló mérete a legtöbbek számára 40 négyzetméter alatt ideális, míg a válaszadók egy szűk harmada 41 és 60 négyzetméter közötti méretet preferál.
Az albérletpiacon nézelődők szinte kizárólag lakást keresnek, az összes érdekkődés 92 százaléka lakásokra futott be, és csupán 8 százalék jutott a házaknak.
A lakáskeresők preferenciái között a 150 ezer forint alatti hirdetések emelkednek ki, mint a legnépszerűbb választások. Ugyanakkor a statisztikák azt mutatják, hogy Budapesten az emberek körülbelül egyharmada a 150-200 ezer forintos ársávban keres, míg minden tizedik érdeklődő a 300 ezer forint feletti lehetőségeket is számításba veszi. A fővároson kívül viszont a 250 ezer forintnál drágább albérletek szinte teljesen eltűnnek a keresési statisztikákból, hiszen a nézelődők csupán három százaléka fordít figyelmet ezekre az árkategóriákra.
A vidéki bérlők körében még mindig a házak 150 ezer forint alatti hirdetései dominálnak, hiszen a kereslet jelentős része ezekre a lehetőségekre összpontosít. Ezzel szemben Budapesten a helyzet egészen más: itt a 150 ezer forint alatti kiadó házak szinte már eltűntek a piacról, és a bérlők leginkább a 150-200 ezer, valamint a meglepően népszerű 300 ezer forint feletti kategóriákban keresnek.
Ahogy az eladó lakásoknál is láttuk, az albérletek méretében is jelentős különbségak vannak, míg Budapesten szinte minden második ember 40 négyzetméter alatt keres, máshol ez csupán minden negyedik felhasználóra igaz.