A helyzet itthon annyira súlyosra fordult, hogy még a szakértők is a legrosszabb forgatókönyvektől félnek - Agrárszektor.

Az idei évben az aszályhelyzet egyre hangsúlyosabb méreteket ölt a szakértők szerint. A téli időszak valamivel szárazabb volt az elmúlt évek átlagánál, és bár a tavasz első hónapjai átmenetileg csapadékosabbnak bizonyultak, ezt ismét egy száraz időszak követte. Ez pedig mind a növénytermesztésben, mind az állattartásban komoly károkat okozhat - derült ki a K&H sajtóközleményéből.
Ennek következtében jelenleg számottevő csapadékhiány tapasztalható, és a talaj mélyebb rétegeinek nedvességtartalma is jelentős aggodalomra ad okot, ugyanis nagyon minimális az itt mérhető mennyiség. A vízprobléma különösen az utóbbi hetekben vált égetővé: a júniusi hőmérséklet-emelkedés hatására a talajnedvesség csökkenése erőteljesen felgyorsult. Demeter Zoltán, a K&H agrárüzletágának vezetője szerint egyre nő annak a kockázata, hogy a magyaroknak a 2022-es évihez hasonló aszállyal kell 2025-ben is szembenézniük. A szakember beszélt arról is, hogy
a vízügyi és meteorológiai adatok alapján 100-110 mm csapadék hiányzik Magyarországon a talaj felső 1 méteres rétegében, mely főleg a kukorica és napraforgó vetéseket veszélyezteti. A 90 napos csapadékmérleg is 50-100 mm-el kisebb értéket mutat az elmúlt évek átlagaihoz képest. Az aszály ráadásul most országos szinten mindenhol jelentkezik és az őszi vetésű növények esetén is okozhat komolyabb mennyiségi és minőségi problémákat. Ami a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központ (ECMWF) várakozásait illeti Közép-Európára vonatkozóan, az idei év júliusa, augusztusa és szeptembere is meleg, száraz, aszályos időjárást projektál.
Demeter Zoltán hangsúlyozta, hogy a jelenlegi időjárási viszonyok jelentős kihívások elé állítják az állattenyésztést, különösen a tejelő szarvasmarha ágazatot. A problémák nem csupán a takarmányozást érintik, hanem a hőstressz következtében a tejhozam csökkenésére is kihatnak. A szakemberek ezért kiemelten fontosnak tartják a talajok vízmegtartó képességének javítását, valamint olyan tartástechnológiai megoldások kidolgozását, amelyek hatékonyan kezelik a hőstresszt az állattartó telepeken. A KAP II. pilléres beruházási támogatások kiváló lehetőségeket kínálnak ezen fejlesztések megvalósításához – tette hozzá.