Az Óbudai Fidesz frakciója a polgármester lemondását és új választások kiírását sürgeti.


Az óbudai politikai élet megtisztítása és a tisztességes munka megbecsülésének helyreállítása csak akkor valósulhat meg, ha nem csupán a korrupcióval megvádolt polgármester mond le, hanem az egész képviselő-testület is. Csak így lehetőség nyílna arra, hogy új, mindenki számára elérhető időközi helyhatósági választásokat tartsanak a kerületben - nyilatkozta a hirado.hu-nak Puskás Péter, a helyi Fidesz-KDNP frakcióvezetője.

Ahogyan a hirado.hu is tudósított róla, Kiss László, a III. kerület DK-s polgármestere, korrupcióval kapcsolatos gyanúk miatt tavaly augusztus 14-én került előzetes letartóztatásba.

A Fővárosi Törvényszék határozata alapján, a Momentum, az MSZP, a Párbeszéd és az LMP közreműködésével megválasztott politikus közel egy évig rácsok mögé került, mivel fennállt a bűnismétlés és a bizonyítékok esetleges megnehezítésének kockázata. Éppen egy hónappal ezelőtt szabadult, ám ügyében a rendőrség folytatja az adatgyűjtést.

Ismert: a baloldali városvezetés százmilliós vesztegetési botrányában eddig még csak Kiss László alpolgármestere bukott el. Czeglédy Gergő kezén amúgy szintén tavaly nyáron kattant a bilincs, a szocialista politikus azonban múlt év októberében nemcsak a városvezetői megbízatásáról, de még a képviselői mandátumáról is lemondott. Az MSZP-s politikus helyére a III. kerületi polgárok a fideszes Malinás Sándort választották a 6-os számú egyéni választókörzet képviselőjének.

A vesztegetési botrány ügyében a legfrissebb sajtóinformációk szerint 18 személy érintett. A nyomozás nemcsak a polgármestert, hanem az egykori kampányfőnökét és helyettesét is célba vette, továbbá egy volt városházi osztályvezető és önkormányzati képviselő is a rendőrség látókörébe került. A többi érintett külsős személy, akiket a fiktív számlaadás gyanúja sodort a képbe. Mint arról már korábban beszámoltunk: Kiss László, Óbuda DK-s polgármestere a börtön falai között sem mondott le a posztjáról, sőt, a kötelező költségtérítéssel együtt havi közel hárommillió forintos bérét is felvette, annak ellenére, hogy csaknem egy éven át semmilyen ügyet nem tudott intézni.

Puskás Péter, a városrész képviselő-testületének kormánypárti frakcióvezetője szerint Óbuda ezen időszak alatt megbénult. Amíg a polgármester börtönben volt, senki sem vezette a kerületet. Érdemi munka nem történt, a kerülettel szerződéses kapcsolatban lévő cégek nem látták el feladataikat, a lakossági panaszokkal pedig nem foglalkoztak - fejtette ki. Mint fogalmazott: "A kerületben a lovak közé dobták a gyeplőt."

Úgy tudjuk, hogy

A Fidesz-KDNP képviselőcsoportja botrányos jelenetek miatt távozott az ülésterméből, és csak akkor tértek vissza, amikor a testület a következő napirendi pontra váltott.

A hirado.hu érdeklődésére Puskás Péter, a kerületi közgyűlés kormánypárti frakcióvezetője kifejtette: a jelenlegi helyzet alapján "új választások szükségesek Óbudán, hogy olyan vezetők irányíthassák a kerületet, akik valóban az itt élők érdekeit szolgálják, és nem a saját anyagi hasznukat keresik."

Kiemelte, hogy a Kiss László vezette baloldal teljes mértékben elzárkózik a kollektív lemondás és az új választások kiírásának lehetőségétől. Mint mondta, a polgármester többször is büszkén hangoztatta, hogy ő az 1990-es rendszerváltás óta az első "valódi politikai fogoly", és úgy tűnik, ebből a szerepből egyelőre nem kíván kiszabadulni - fogalmazott az óbudai Fidesz és KDNP frakcióvezetője.

A hirado.hu korábbi jelentése szerint Sára Botond főispán, az óbudai helyzetet szem előtt tartva, törvényességi felhívással fordult a polgármester munkáltatójához, azaz a III. kerületi képviselő-testülethez. Kérte, hogy állítsák le Kiss László jogalap nélküli juttatásait, mivel a börtönbüntetése alatt nem tudott munkát végezni, így szerinte nem jár neki a fizetés.

Budapest kormányhivatala hivatalos törvényességi felhívással fordult a képviselő-testülethez, melyben arra kérte a testületet, hogy a jogalap nélküli kifizetéseket Kiss László fizesse vissza. A baloldali többséggel rendelkező önkormányzat azonban elutasította a főispáni döntést. Az MTI-hez eljuttatott közleményükben hangsúlyozták, hogy Kiss László a börtönben is jogszerűen részesül a juttatásaiban, mivel ott "aktívan dolgozik: előterjesztéseket készít, összehívja a testületi üléseket, és jogszerűen ad ki polgármesteri utasításokat. Emellett az önkormányzat döntéseiért jelenleg is felelősséggel tartozik. Mindezek alapján tehát jogszerűen kapja a fizetését." A baloldali többségű önkormányzat ezt követően Sára Botond főispán törvényességi felhívását politikai támadásnak minősítette.

Related posts