Brazília úszó atomerőművek beszerzését tervezi az orosz partnerektől.

A Folha de S. Paulo brazil napilap beszámolója szerint a kezdeményezés célja, hogy orvosolja a Brazília északnyugati területein tapasztalható energiahiány problémáit, különösen a távoli és nehezen elérhető vidéken. Az Amazonas medencében a fenntartható és környezetbarát energiaforrások hiánya különösen aggasztó, nemcsak a régiók elérhetetlensége, hanem a természetvédelmi státuszuk miatt is.
A brazil hatóságok a kis moduláris reaktorokat, köztük az úszó verziókat is, ígéretes megoldásként értékelik a távoli közösségek megbízható energiaellátásának biztosítására. Ezek a fejlett technológiák lehetőséget teremtenek egy energiarendszer kiépítésére anélkül, hogy szükség lenne nagyszabású helyi infrastruktúra kialakítására, ami a dzsungel környezetében rendkívül költséges és időigényes feladat lenne.
Az Amazonas folyó partjainak mentén úszó mobil atomerőművek bontogatnák szárnyaikat, képessé válva arra, hogy zöld energiát termeljenek, amely táplálná a környező közösségeket, mind a vízparti településeket, mind pedig a sűrű dzsungelben élőket.
Ezeket az orosz fejlesztések kifejezetten a távoli területek energiaellátásának javítására készültek, ahol a hagyományos energiaforrásokhoz való hozzáférés gyakran korlátozott. Azonban nemcsak elhagyatott helyeken, hanem lakóövezetekben és ipari létesítményekben is hatékonyan alkalmazhatók. Különösen figyelemre méltó az Akademik Lomonoszov nevű úszó erőmű, amely már üzemel az Arktisz régiójában, Csukcsföld közelében.
Brazília északnyugati területe, különösen Amazonas állam, jelenleg jelentős mértékben függ a dízelgenerátoroktól. Ezek azonban nemcsak magas üzemanyagköltségekkel járnak, hanem komoly üvegházhatást okozó gázok kibocsátásáért is felelősek. Az üzemanyag szállítása a régióba kizárólag légi úton vagy folyókon lehetséges, ami nem csupán költséges, hanem az ellátási láncot is instabillá teszi. A globális felmelegedés és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére irányuló kötelezettségek fényében a brazil kormány célja, hogy a jelenlegi energiaforrásokat fenntarthatóbb alternatívákkal váltsa fel.
A Pravda cikke kiemeli, hogy Moszkva más versenyképes technológiákat is kínál Brazíliának a békés célú nukleáris szektorban, beleértve a kis atomerőművek tervezéséhez, építéséhez és üzemeltetéséhez nyújtott támogatást. Az energetikai előnyökön túl az ezen a területen folytatott partnerség a BRICS-országok (eredetileg Brazília, Oroszország, India és Kína szövetsége) közötti széleskörű technológiai csere részévé válhat, ami mindkét fél stratégiai érdeke.
A növekvő villamosenergia-kereslet és a fenntartható fejlődés iránti elkötelezettség miatt a dél-amerikai ország már évek óta korszerűsíteni akarja energiainfrastruktúráját, és ebben kiemelt szerepet szán az atomenergiának.
Nem ez az első atomenergetikai együttműködés a két ország között. Amint arról a világsajtó is hírt adott, a Tenex, a Roszatom leányvállalata már három évvel ezelőtt tárgyalásokat kezdeményezett az urán és lítium közös kitermeléséről a dél- amerikai köztársaságban. A felek célja akkor elsősorban az volt, hogy jobban kiaknázzák az ország ásványkincseiben rejlő lehetőségeket, megcélozva a megbízhatóbb energiaellátást. Az is szerepelt az elképzelések között, hogy szívesen tanulmányoznák Oroszország nukleáris hulladékkezeléssel kapcsolatos szakértelmét. Már akkor szóba került, hogy a brazil kormány együttműködne a Roszatommal kis kapacitású atomerőművek építésében.