Az OTP közleményében kifejtette, hogy véleménye szerint a devizahiteles ügyben született ítélet nem érinti a szerződéseik túlnyomó részét. Az indoklásuk szerint a döntés csak bizonyos esetekre vonatkozik, és a bank szerződései alapvetően eltérnek azoktól,


Az OTP Bank álláspontja szerint az Európai Unió Bírósága (EUB) devizahiteles ügyben hozott precedens értékű ítélete lényegében nem befolyásolja őket, mivel a bank által kötött szerződések túlnyomó része esetében az árfolyamkockázat feltárása megfelelt a tisztesség követelményeinek. Ezt a tájékoztatást a Telexnek megküldött levelükben fejtették ki.

Ahogy korábban megírtuk, az EUB egy április végi döntésével érvénytelennek mondott ki egy 2007-es magyar devizahiteles szerződést. A svájci frank alapú autólízing-szerződés ügyében a Kúria kért előzetes döntéshozatalt az unió bíróságától. Az EUB döntése precedens értékű lehet a hasonló ügyek elbírálásánál.

Az OTP a következőképpen fogalmazott: "Az Európai Unió Bírósága által 2025. április 30-án közzétett előzetes döntésének hatásai az OTP Csoport számára lényegében nem relevánsak. Ez a döntés ugyanis egy speciális esethez kapcsolódik, és arra a feltételezésre épül, hogy a fogyasztói devizahitelt nyújtó pénzügyi intézmény árfolyamkockázatról szóló tájékoztatása nem volt megfelelő, ami miatt a devizahitel szerződés érvénytelenné válik."

Az OTP Bank devizahitel szerződései az árfolyamkockázat feltárása szempontjából általában tisztességesnek bizonyultak. Ezt a bíróságok is egyértelműen megerősítették a fogyasztói perek túlnyomó részében, leszámítva néhány egyedi, gyakorlati hibát. Így az OTP Bank devizahitel szerződései, a ritka kivételektől eltekintve, érvényesnek és tisztességesnek számítanak. Ennek következtében az érvénytelenség lehetősége nem merül fel, amire az Európai Unió Bírósága által adott előzetes döntés iránymutatást nyújt a Kúria számára.

A 2007-es svájci frank alapú autólízing-szerződés ügye már hosszú ideje húzódó jogi procedúra részeként került a magyar Kúria elé, amely az Európai Unió bíróságától kért előzetes döntéshozatalt. Most a Kúriának figyelembe kell vennie az EU bíróságának ítéletét, hogy végső döntést hozzon a konkrét esetben. A jövőbeni következmények és az, hogy hány másik ügyre milyen hatással lesz ez a döntés, még nem világos számunkra.

Az ügy kapcsán már korábban is megkerestük a magyar kormányt kérdéseinkkel, akik hangsúlyozták, hogy a bírósági döntéseket minden érintett félnek, így a bankoknak is, tiszteletben kell tartania. Ezen túlmenően a Gyurcsány- és Bajnai-kormányok szerepét is felvetették a probléma megjelenésében.

Hadházy Ákos és Jámbor András, független országgyűlési képviselők, valamint a Demokratikus Koalíció (DK) képviseletében bejelentették, hogy törvényjavaslatot nyújtanak be a devizahitelesek problémáinak megoldására, az Európai Unió Bíróságának döntésére hivatkozva. Ezzel párhuzamosan a Jobbik is lépéseket javasol, mivel parlamenti vizsgálóbizottság létrehozását sürgeti az ügy részletes kivizsgálása érdekében.

Related posts