Az ukrán miniszterelnök-helyettes rendkívül lelkes lett, amikor felfedezte Zelenszkij képét a budapesti óriásplakátokon.


Mindez éppen akkor történik, amikor a magyar kormány az ukrán EU-tagság ellenfeleként lép fel.

Magyar Levente a sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy Magyarország és Ukrajna között hagyományosan szoros kapcsolat állt fenn. Azonban a 2010-es évek közepétől kezdve a viszony terhelté vált, főként a kárpátaljai magyar kisebbség ukrán állami kezelésének kérdése miatt. Az elmúlt évek során számos alkalommal folytattak tárgyalásokat a helyzet rendezéséről. Bár a körülmények azóta javultak, a folyamat még mindig nem érte el azt a szintet, amelyet a magyar kormány elvárna.

A téma időközben Sztefanisivához került. Az ukrán miniszterelnök-helyettes Magyarral ma megállapodott, hogy a munkát tovább folytatják.

Bár a politikai kapcsolatok látszólag feszültek, Magyarország elkötelezetten támogatja Ukrajnát. Két héttel ezelőtt új határátkelőt nyitottak a két ország határán, ami megkönnyíti a közlekedést. Továbbá, új vonatjáratok indultak Budapest és Kijev között, amelyek elősegítik a két város közötti kapcsolatokat. A közeljövőben pedig kárpátaljai járatokat is terveznek indítani, ezzel is erősítve a két ország közötti együttműködést.

Sztefanisiva hangsúlyozta, hogy Ukrajnában kiemelkedő jelentőséget tulajdonítanak az EU-hoz vezető útnak, valamint az ehhez elengedhetetlen kötelezettségeknek. Ezen kötelezettségek közé tartozik a kisebbségek jogainak védelme és a jó szomszédi kapcsolatok fenntartása. Azért látogattak Budapestre, hogy e fontos témákban eszmét cseréljenek.

Sztefanisiva véleménye szerint a céljuk nem csupán a problémás kérdések végleges lezárása, hanem egy átfogó, stratégiai párbeszéd kialakítása a jövőre nézve. Javasolta Magyarnak, hogy vezessenek be rendszeres egyeztetéseket, amíg minden nyitott kérdés meg nem találja a megoldását.

Sztefanisiva azt mondta, tisztességesen teljesítik az EU-csatlakozáshoz szükséges kötelezettségeket. Ez is hozzájárult, hogy megváltoztassák a kisebbségek jogaihoz való viszonyukat. A szükséges törvénytervezeteket benyújtották, a parlament pedig már jóvá is hagyta őket.

Sztefanisiva egy újságírói kérdésre reagálva kiemelte, hogy még korai az eredményekről beszélni, viszont biztató, hogy újra elindultak a tárgyalások. Hozzátette, hogy Ukrajna hamarosan benyújtja a magyar kormánynak a kisebbségi jogokkal kapcsolatos 11 pontos javaslatait.

Egy magyar újságíró kérdésére reagálva kifejtette, hogy jelenleg nem állítható, hogy a magyar közösség teljes mértékben szabadon használhatja az anyanyelvét Ukrajnában. Példaként hozta fel, hogy az utcaneveket nem lehet magyar nyelven feltüntetni, és még a magyar nyelvű kommunikáció is akadályokba ütközik, például egy magyar orvossal való beszélgetés során.

Magyar kiemelte, hogy Sztefanisiva felhívta a figyelmet a Zelenszkijt ábrázoló kormányzati plakátokra. Ezt követően részletesen elmagyarázta neki a helyzet összefüggéseit.

Orbán Viktor március 6-án, a rendkívüli EU-csúcson bejelentette, hogy Ukrajna EU-csatlakozásáról véleménynyilvánító szavazást fognak tartani. Ezt követően Gulyás Gergely kifejtette, hogy a nemzeti konzultációkhoz hasonló, de csupán egy kérdésből álló szavazás költsége meghaladja az 1 milliárd forintot.

A június 20-ig visszaküldhető szavazólaphoz egy miniszterelnöki levél is csatolásra kerül. A kormány biztosra akar menni, ezért Orbán Viktor nemcsak a saját véleményét osztja meg, hanem hét konkrét kockázatot is felsorol, amelyek Ukrajna uniós tagságával kapcsolatosak.

A szavazás népszerűsítésére több eszközt is bevetett a kormány. Először a koronavírus elleni oltásra regisztrálók emailcímeire küldte ki a Voks2025 tárgyú levelet, majd plakátkampányt indított. A "Ne hagyjuk, hogy a fejünk felett döntsenek!" feliratú plakátokra Volodimir Zelenszkij ukrán elnök mellett az Európai Bizottságot vezető Ursula von der Leyen és az Európai Néppártot vezető Manfred Weber került fel.

A Fidesz és a KDNP prominens politikai képviselői országjáró körútra indultak, hogy népszerűsítsék a választásokra való részvételt. Rétvári Bence belügyi államtitkár Albertirsán riasztó képekkel próbálta megragadni a közönség figyelmét, említve a dömpingszerűen érkező ukrán termékeket, HIV-fertőzött ukrán munkavállalókat és a bűnözői körökhöz köthető fegyvercsempészetet. Lázár János Sarkadon arra figyelmeztette a hallgatóságot, hogy "minél kedvezőbb helyzetben van Ukrajna, annál nehezebb helyzetbe kerülnek a magyar emberek". Orbán Viktor pedig arra buzdította a szakmunkás fiatalokat, hogy ha nem szeretnék az ukrán vendégmunkások jelenlétét, akkor szavazzanak Ukrajna EU-csatlakozása ellen.

Related posts