Az utolsó szó jogán: a börtönfalak mögül érkező vádbeszéd, amelyet egy orosz újságíró ír, mélyen megérinti a szívünket. Levele egyfajta kiáltványként hat, amely rávilágít a szabadságért folytatott küzdelemre és a cenzúra súlyos következményeire.

Krigert - Antonyina Favorszkajával, Konsztantyin Gabovval és Szergej Karelinnel együtt - tavaly nyáron tartóztatták le azzal a gyanúval, hogy "szélsőséges közösség" tagjai voltak. A tárgyaláson azzal vádolták őket, hogy "anyagokat gyűjtöttek, videókat készítettek és szerkesztettek" Navalnij Korrupcióellenes Alapítványa és YouTube-csatornája számára.
A SOTAVision független hírportál szerkesztősége, amelynek tagjai Favorszkaja és Kriger, többszöri próbálkozás ellenére sem tudta megcáfolni a rájuk irányuló vádakat, arra hivatkozva, hogy egyikük sem állt kapcsolatban Navalnij szervezeteivel. Az ítélethirdetés előtt a két vádlott írásban tette közzé utolsó szavát, amelyben kifejtették álláspontjukat.
Favorszkaja levelét a börtöncenzúra nem hagyta jóvá, viszont Kriger börtönben készült írásait a szerkesztősége közzétette. Ezen túlmenően a Moscow Times is megjelentette a legfontosabb részeket.
"A nevem Artjom Kriger, 24 éves vagyok" - mutatkozik be a szerző, aki februárban a Matroszkaja tisina, a Tengerészek csendje elnevezésű fogda egyik különleges cellájában fogalmazta meg üzenetét.
Az Orosz Föderáció területén a helyzet korántsem olyan egyszerű, mint ahogy azt sokan gondolják. A valóság az, hogy a zárónyilatkozat nem egy rejtélyes gonosztevő keze nyomán született, hanem egy átlagos újságíró, Artjom Kriger tollából.
Az utolsó nyolc hónap során bezártságra ítéltek, elvágtak a társadalomtól, és a nevem felkerült a hatóságok által vezetett listára, amely a szélsőségesek és terroristák adatait tartalmazza. Pedig az elmúlt négy és fél évben csakis a szakmámra összpontosítottam, mint egy becsületes, megvesztegethetetlen és független újságíró.
- vallotta magáról Kriger.
"A megtévesztés korában az igazmondás forradalmi tettnek számít" - idézte az "extrémizmus" vádjára hivatkozva George Orwellt, és a nagy író definíciója alapján leszögezte: "Putyin elnök Oroszországában becsületes és hivatásos újságírónak lenni, nem pedig gyalázatos propagandistának, bűncselekménynek és szélsőséges tevékenységnek számít".
Gyermekkora óta vágyott arra, hogy újságíró legyen.
A szemem ragyogni kezdett, a szívem hevesen dobogott, amikor eszembe jutott, hogy videók és írott anyagok segítségével oszthatom meg az emberekkel a tudásomat és tapasztalataimat.
Már az iskolában elkezdett videókat gyártani és fogalmazásokat írni azzal a szándékkal, hogy fejlessze képességeit, tapasztalatot szerezzen.
Mindig is elkötelezett híve voltam a társadalmi és politikai újságírásnak, és ez a szenvedélyem a jövőben is töretlen marad. Tudatában voltam annak, hogy Oroszországban ez a pálya számos kihívást és veszélyt hordoz magában.
A levelében hangsúlyozza, hogy a független újságírók mindennapjai elkerülhetetlenül a bebörtönzés, az erőszak és a súlyos anyagi nehézségek árnyékában telnek.
Személyesen éltem át, milyen az, amikor egy elnyomó állam minden árnyoldala és bűvös csábítása megmutatkozik.
Kriger összegyűjtötte és értékelte a kockázatokat.
Azt fejtegette: nem volt szándékában elmenekülni, de a félelem árnyékában sem kívánt létezni. Bizonyítékot akart szolgáltatni arra, hogy Oroszországban lehetséges – sőt, szükséges – újságírást gyakorolni.
Ha ezért a meggyőződésemért a szabadságommal vagy az életemmel kellett fizetnem, hát legyen.
Oroszország földjén maradt, és kreatív munkáját végezte, amikor pedig elérkezett az a különleges alkalom, hogy külföldre utazzon és feltöltődjön, figyelmen kívül hagyta barátai figyelmeztetését, akik azt tanácsolták neki, hogy ne térjen vissza.
Miért kellene tartanom a félelemtől? Miben hibáztam, ami ilyen érzést váltott ki belőlem?
- érvelt, hisz csak egy újságírónak tartotta magát, nem bűnözőnek. Egészen 2024. június 18-ig, amikor elmentek érte. Betörtek az otthonába, arccal lefelé a földhöz szegezték, és megfosztották a szabadságától. Igazi orosz hazafinak tartja magát, aki nem akarja, hogy Oroszország elszigetelődjön.
"Amennyiben 2025-ben a meggyőződésem védelmében a szabadságommal kell megfizetnem, akkor készen állok vállalni ezt a kihívást" - fogalmazott Artjom Kriger a zárkájából.