Fedezd fel a Bizet varázslatos világát a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar előadásában! Az est folyamán a zenekar lenyűgöző interpretációkat nyújt, amelyek életre keltik a híres komponista műveit. Merülj el a dallamokban, és tapasztald meg, hogyan kel életre


A Filharmónia Magyarország kecskeméti koncertsorozata, a Kodály-bérlet, hétfő este folytatódott a Hírös Agóra keretein belül működő Kecskeméti Szimfonikus Zenekar koncertjével. Az est főszereplője Georges Bizet zenéje volt, amely különleges élményekkel gazdagította a közönséget. Először a zeneszerző fiatal korában, mindössze 17 évesen írt, friss és romantikus C-dúr szimfóniája csendült fel, amely az ifjúság és az életöröm szellemét idézte meg. Ezt követően a közönség a Carmen című operából származó fülbemászó melódiákban gyönyörködhetett Rogyion Scsedrin 1967-es balettzenei átdolgozásának köszönhetően, amely eredetileg a moszkvai Bolsoj Színház számára készült. Az estét a Báj és szenvedély címmel szervezték, és a Kecskeméti Szimfonikus Zenekart Hollókői Huba vezényelte, aki szenvedélyes interpretációjával még inkább felerősítette a zene varázsát.

A koncert első részében a keletkezési événél, 1855-nél nyolcvan esztendővel később, 1935-ben megjelent és bemutatott kiváló kompozíciót, Georges Bizet C-dúr szimfóniáját hallgathatta meg a nagyérdemű. A Carmen zeneszerzője elsősorban mint operakomponísta él a köztudatban, alkotói munkásságába azonban zenekari művei - szimfóniák, szvitek, nyitányok stb. - épp úgy beletartoznak, mint kamaradarabjai, dalai. C-dúr szimfóniáját mindössze néhány nappal a 17. születésnapja után, 1855-ben komponálta. Ezt követően azonban a partitúra nyolc évtizeden át a párizsi konzervatórium könyvtárában hevert. Ekkor Bizet egyik angol nyelvű életrajzírója, D. C. Parker rábukkant. Ő hívta fel rá Felix Weingartner figyelmét, aki végül is Bázelben 1935. február 26-án bemutatta a művet. A siker igen nagy volt, csakúgy mint a hétfő esti kecskeméti koncerten. A melódiákban igen gazdag mű különleges báját és kecsességét, élénk, fiatalos, élettel teli vagy épp álmodozó, melankolikus jellegét Hollókői Huba vezetésével a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar érzékletesen tolmácsolta. Különösen - gyönyörű oboaszólójával - a második tétel sikerült emlékezetesen szépre.

A hangverseny második felében a kecskeméti közönség Rogyion Scsedrin különleges átiratában élvezhette Bizet leghíresebb művének, a Carmen operának fülbemászó dallamait. Az orosz zeneszerző eredetileg a moszkvai Bolsoj Színház számára készítette el ezt a balettzenei átdolgozást, amely friss színekkel és új hangszerelésben hozza életre a francia mester népszerű melódiáit. A közönség számára izgalmas élmény volt, ahogy a jól ismert dallamok új köntösben, varázslatosan elevenedtek meg.

A hétfő esti kecskeméti koncert során Scsedrin Carmen-szvitje táncosok nélkül, csupán zenekari előadás formájában hangzott el. Az öt ütőhangszeressel kibővített vonószenekar tagjai elmélyülten figyeltek karnagyuk határozott és kifejező kézmozdulataira, amely lehetővé tette számukra, hogy a műben rejlő gazdag színpalettát és karaktereket lenyűgözően megjelenítsék.

Az előadás során a közönség szinte magával ragadva érezhette magát a színpadon, ahogy megelevenedtek az opera varázslatos jelenetei: a katonák feszültséggel teli őrségváltása, a csábító cigánylány elbűvölő tánca, valamint Escamillo fülledt Torreádor-dala, nem is beszélve a bátor bikaviadal izgalmáról. A mű végén a nézők vastapssal ünnepelték a produkciót, amely a Hírös Agóra színháztermében zajlott. A zeneszeretők hosszan tartó ovációval köszöntötték a kecskeméti szimfonikusokat és karnagyukat, akik felejthetetlen élménnyel gazdagították az estét.

Related posts