A Balti-tenger vizein újabb feszültségsorozat bontakozik ki: Varsó hadihajókat készül bevetni az orosz szabotázs tevékenységekkel szembeni fellépés érdekében. A lengyel kormány határozott lépéseket tervez, hogy megvédje területi integritását és megakadály
A bejelentés nem sokkal azután érkezett, hogy egy újabb távközlési kábel rejtélyes körülmények között megsérült. A lengyel kormány álláspontja szerint orosz agresszióval állunk szemben, ezért úgy döntöttek, hogy hadiflottájukat mozgósítják a mélytengeri infrastruktúra védelmének megerősítése érdekében.
Donald Tusk, a lengyel miniszterelnök, szerdai nyilatkozatában bejelentette, hogy elindít egy haditengerészeti "rendfenntartó" programot, amelynek célja a Balti-tenger védelme az orosz fenyegetésekkel szemben.
Az északi és balti államok vezetőinek svédországi csúcstalálkozója előtt Varsóban Tusk a Politicónak adott interjújában hangsúlyozta, hogy a kezdeményezés a térség országainak közös erőfeszítése lesz, amelyek "elege lett Oroszország mélytengeri infrastruktúrára irányuló támadásaiból".
- jelentette ki a lengyel kormányfő.
A javaslat akkor merült fel, amikor a múlt héten egy több mint ezer kilométer hosszú tenger alatti távközlési kábel megsérült, amely Finnországot és Németországot, továbbá Svédországot és Litvániát kötötte össze.
Az ügyben nyomozó hatóságok egy kínai zászló alatt hajózó járművet tekintenek felelősnek, amely Oroszországból indult, és a Balti-tengeren haladt, amikor a baleset bekövetkezett.
"A Balti-tenger nem csupán Oroszország játszótere!"
Moszkva, az orosz-ukrán konfliktus kirobbanása óta egyre intenzívebb hibrid hadviselési stratégiát folytat Európában, most pedig "nevetségesnek" minősítette azokat a spekulációkat, amelyek szerint Oroszországnak bármilyen kapcsolata lenne a megszakadt kábelekkel. Ezzel párhuzamosan Peking is cáfolta, hogy egy kínai hajó lenne a felelős az ügyben.
A térség védelmi minisztereinek, köztük a német Boris Pistoriusnak, véleménye szerint a konfliktust megelőző időszakban a hasonló incidensek rendkívül ritkák voltak. Az eddig történt események mindegyike Oroszországból érkező, vagy oda tartó hajókhoz köthető. Pistorius úgy véli, hogy ez elegendő bizonyítékot szolgáltat arra, hogy a Balti-tengeren "orosz szabotázskampány" zajlik.
A tengert Oroszország kivételével nyolc ország öleli körül, amelyek közösen képesek folyamatos felügyeletet gyakorolni. Amennyiben Moszkva agressziója fokozódik, ezek az államok akár teljes blokádot is bevezethetnek a Szentpétervárnál és Kalinyingrádnál állomásozó orosz haditengerészeti flottára, valamint a tengeri kereskedelem akadályozására is.