A június varázslatos élményeket hozott!

Bár a napelemes hírek jelenleg elsősorban a FEAK kérdéseivel és az Energetikai Minisztérium július elsejétől érvényes adatszolgáltatási kötelezettségeivel foglalkoznak, nem szeretném figyelmen kívül hagyni egy különös jelenséget. Június hónapban ugyanis, úgy tűnik, hogy minden jól működő napelemes rendszer új rekordokat állított fel, ami igazán figyelemre méltó teljesítmény. A HMKE-k tulajdonosainak tehát nem csupán a kötelező adatszolgáltatásra kell figyelniük, hanem ezen kívül a rendszerük termelésének és fogyasztásának optimalizálására is érdemes fókuszálniuk.
Teljesen egyetértek, hiszen minden hónap, szezon és évad sajátos karakterrel bír. Az időjárás, a tájolás, a helyszín, sőt még a gondoskodás szintje is – mint például a paneltisztítás – mind-mind hatással vannak a dolgok alakulására. Emellett a gyönyörű, felhőtlen napok, vagy éppen a kellemes, de nem elviselhetetlen meleg is komoly szerepet játszik a hatékonyságban. Számos érv és tényező sorolható, amelyek rávilágítanak arra, hogy miért nem érdemes túlzott következtetéseket levonni. Mégis, fontosnak tartom, hogy ezeket a finom részleteket észrevegyük és értékeljük, mert ezek adják meg a helyzet igazi mélységét. Az apró nüanszok, amiket sokan figyelmen kívül hagynak, éppen olyan fontosak, mint a nagyobb összefüggések.
Igen, valóban: akinek napelemes rendszere van, annak - még ha csupán egy pillanatra is - joggal jár a boldog elégedettség!
A június valóban varázslatos volt, tele napsütéssel és energiával. Az Energy Charts hivatalos adatai alapján június 25-én a napelemes betermelés elérte a 3986 MW-ot, ami figyelemreméltó teljesítmény. E hónap során összesen 15 napon sikerült átlépni a 3500 MW-os határt, ami igazán figyelemre méltó eredmény. Érdemes megjegyezni, hogy a június 25-i rekord hamarosan megdőlt: július 1-jén, 13:15-kor a rendszer már 4068 MW napelemes betáplálást regisztrált. Ez a folyamatos növekedés újabb bizonyítéka a megújuló energia forradalmának.
A lelombozó "de" és "igen ám" kezdetű mondatok helyett érdemes az látni, hogy a háztáji napelemes rendszerek júniusban jellemzően rekordtermelésre voltak képesek. Nem csak annak az utóbbi években már-már megszokott mintának a felülírásáról volna itt szó, hogy a havi termelési rekordot hozó júliust idén júniusra váltotta az élet. (Bár ennek teljes beigazolódásához még meg kell várni a július végét, de ha mégis úgy alakul, hogy a július még jobb adatokat termel, azt se fogja bánni igazából senki). Az is itt van azonban, hogy az új abszolút csúcsértékek is most, júniusban jelentkeztek - zömmel jól látható ugrással írták felül a korábbit.
Nem az egyrész-másrészt magyarázatokra érdemes most a hangsúlyt tenni, nem a szaldó / bruttó és az átvételi árra vagy a műszaki magyarázatokra. Nem, sokkal inkább arra a tényre, hogy lám: itthon, kicsiben, saját rendszerrel is akár több mint 20 százalékkal többet termeltek az egy évvel korábbihoz képest 2025 júniusában a magyarországi háztetők. Erről kérdeztem hét, nagyon különböző helyen, méretben, indokból és megoldással paraméterezhető, háztetőn áramtermelőt. Az ő válaszaikat szedtem itt csokorba.
„Soha nem volt még a termelésünk havi szinten másfél megawattóra felett” – osztotta meg Robi, akinek zuglói családi házán négy éve üzemel a napelemes rendszer, amelyet 2023-ban 5,6-ról 9 kW-ra bővítettek. A szaldózás és a hibrid autók használata mellett az utóbbi években mindent erre az egy energiaforrásra próbáltak felfűzni. A rendszer, amely négy év alatt több mint 33 MWh villamos energiát termelt, 2024 júliusában érte el a legmagasabb havi termelést: 1,495 MWh-t. 2025 júniusában azonban új rekordot állított fel, 1,55 MWh-val. Robi szerint ez különösen figyelemre méltó, figyelembe véve, hogy a tavalyi termelés, amelyről semmilyen negatív élmény vagy hiba emléke nem maradt, „megállt” 1,29 MWh-nál.
Józsefék Isaszegen 2012-ben kezdték meg napelemes rendszerük kiépítését, és azóta számos fejlesztésen mentek keresztül. Két éve egy új panelsor és inverter került beépítésre, ami jelentős javulást hozott. "Megfigyeltem, hogy a 2012-es mező többet termel az új Fronius inverterrel, mint amire számítottam - a régi inverter már nem produkálta a régi szintet" - osztotta meg tapasztalatait a tulajdonos. Hozzátette, hogy a második napelem tétel mellett döntöttek, mert hosszú távon terveznek a villanyautóra való áttéréssel. Tavaly Józsefék napelemes rendszerének köszönhetően 15,94 MWh villamos energiát termeltek, ebből a telepített akkumulátoros tároló révén 8,39 MWh-t használtak fel saját fogyasztásukra. Idén pedig, legalábbis arányaiban, még sikeresebbek: az eddig 2025-re prognosztizált 8,6 MWh-ból a család már átlépte az 5 MWh-ás fogyasztási szintet. A havi termelési rekordjuk eddig 2024 júliusában volt (2088 kWh), de a legutóbbi hónapban ezt sikerült megdönteniük, elérve a 2181,67 kWh-t.
Gáboréknál két, egyfázisú rendszer termel Miskolcon. Az idősebb, több mint 10 éves, 3 kW-os rendszeren már évek óta nincs monitorozás. "Nem egészen négy évig bírta a Growatt wifi stickje, addig voltak adataim" - magyarázta a tulajdonos. 2020 óta van egy másik, alapvetően nyugati tájolású, 2,6 kWp-s rendszere is, amit egy 3 kW-os 1 fázisú Huawei inverter szolgál ki. Az utóbbi három év legjobb júniusát rögzítette most a rendszer, amikor 355, 84 kWh-t termelt.
Nem a 2025-ös Gáborék által elért eredmény a legjobb, de csupán néhány lépéssel van mögötte...
A 2023 június 305,78 kWh-t, egy évvel később 318.08 kWh-t termelt; az azt megelőző két évben viszont (2021 június: 355,83 kWh, 2022 június: 356,33 kWh) az ideihez nagyon közeli termelési értéket rögzített a rendszer. 2025-ben, eddig a legerősebb napjuk június 12-én volt, ekkor 13,52 kWh villamos energiát termelt meg a rendszerük.
Róbertéknél októberben lesz négy éve, hogy a 9,45 kWp méretű napelemes panelekből álló ceglédi rendszerüket a hálózatra kapcsolták. Általánossá vált, hogy minden évben a július az év legerősebb hónapja, ami 2022 óta minden júliusban több mint 1,5 MWh termelést jelentett. 2025 júniusában Róberték termelése 1,663 MWh volt. "Igaz, hogy tavasszal vágtunk a fűzfából, de ez júniusban már nem igazán árnyékol" - mondta. Más magyarázata nincs, azt mondta, beéri annyival, hogy örülhet az új rekordnak.
Péterék Fóton 2022 végén üzembe helyezték szuboptimális tetőre szerelt, 11 kW-os napelemes rendszerüket. 2025 júniusára a termelés összesen 1867 kWh-ra emelkedett, ami jelentős növekedést mutat az előző év 1590,3 kWh-jához képest, míg két évvel korábban csupán 1550 kWh körüli értékeket értek el. Péter a statisztikák mellett figyelmesen észrevette, hogy az előző hónapban a június 20. és 28. napja kiemelkedett, ugyanis mindkét nap elérte a 70 kWh-s idei csúcsot. Ezen felül, e két napon kívül, a fóti napelemes rendszer több mint 20 alkalommal termelt 60 kWh-nál többet egy nap alatt. Tavaly júniusban viszont ilyen teljesítménnyel csupán kilenc napot könyvelhettek el.
Balázséknál 2018 óta termel tíz panel a vidéki kisvárosban örökölt, gyakran látogatott "nyaralójuk" tetején. A napelemes rendszert az ingatlanban tartózkodásuk tényleges energiafogyasztásának kiváltására szánták úgy, hogy a rendszer többi eleméhez (fűtés-hűtés, világítás stb.) nem akartak hozzányúlni. Az évi 3000 kWh termelés így nagyjából meg is valósult. Az idei júniusi áramtermelésük 445 kWh volt, ami az elmúlt évek adataihoz képest (2024: 304 kWh, 2023: 357 kWh) kimagaslónak tűnik. Balázs adatbázisa azonban 2021-ben 459 kWh-t rögzített. Egyébként: idén, eddig a június az abszolút rekorder.
Andráséknál, Pécelen egy 7,6 kW-os rendszer termel (20 db 380 wattos tábla, 7 kW-os inverterrel, két stringgel) 2023 tavasza óta. Abban az évben a június 1160 kWh-t, egy évvel később 1170 kWh-t produkált. A hálózatra kapcsolás óta nem módosítottak semmit a rendszeren, így a 2025 júniusában termelt 1415 kWh kimagasló értéknek számít náluk - annál is inkább, mert az eddigi abszolút termelési rekordot tavaly júliusban rögzítette a rendszer (1304 kWh).
A múlt hónapban mért érték akár szélsőségesnek is tekinthető, de Andrásnak egészen más a megközelítése a helyzethez. "Nem szeretném túlértékelni ezt az adatot! A tapasztalatom még viszonylag rövid, és ne feledjük, tavaly májusban is erősebb volt a termelés, mint júniusban (1204 kWh). Vannak szezonális ingadozások, és természetesen ez egy időjárásfüggő rendszer, a Nap most éppen a legmagasabb pontján jár" - fejtette ki. András véleménye szerint a jelentős eltéréshez hozzájárulhat a száraz időjárás, valamint az, hogy a múlt hónapban "az alacsony felhőborítottság is éreztette a hatását". Bár eddig a júliusok számítottak a rekordhónapoknak (2023. július: 1272 kWh, 2024. július: 1304 kWh), András most mégis azzal számol, hogy a júniusi termelése alacsonyabb lesz.