Az ödémás arc olyan állapotot tükröz, amely mögött súlyosabb egészségügyi problémák is állhatnak. Az arcon megjelenő duzzanat nem csupán esztétikai jelenség, hanem figyelmeztető jel, amely komoly betegségek, például szív- vagy vesebetegségek jelenlétére u
Az ödémás arc nem csupán esztétikai kihívás, hanem komoly egészségügyi problémákra is utalhat.
Bizonyos egészségügyi problémák némán, alattomosan leselkednek ránk, és csendes gyilkosokként működnek, mivel hosszú időn keresztül nem mutatkoznak tüneteik. E periódus alatt a betegség fokozatosan rombolja a szerveinket, és amikor végre sikerül felfedezni, a károsodás sok esetben már visszafordíthatatlan, a szövődmények pedig akár életveszélyesek is lehetnek.
Ilyen csendes pusztítónak tartják például a magas vérnyomást, de a vesebetegségeket is. A veséink jóval komolyabb feladatokat látnak el, mint "csak" a vizelet kiválasztását:
A vesebetegség első jelei közé tartozhatnak a vizeletürítési szokások megváltozásai. A vesék egészsége közvetlen hatással van a vizelet mennyiségére és fizikai tulajdonságaira. Amennyiben a vesék funkciója zavart szenved, ez a vizeletben nyilvánvalóan megmutatkozik, így fontos figyelni a vizeletünk állapotára.
Ilyen változás lehet ha a korábban megszokottnál jóval többször vagy éppen sokkal kevesebbszer használjuk a toalettet (anélkül, hogy a folyadékfogyasztási szokásaink változtak volna, tehát nem iszunk többet vagy kevesebbet, mint korábban), ha éjjelente akár többször is fel kell kelnünk, vagy ha gyakran érzünk sürgető vizelési ingert anélkül, hogy valóban sikerülne "kipréselnünk" magunkból a vizeletet.
A vizelet sötétebb árnyalata és kellemetlen szaga gyakran figyelmeztető jel lehet, ahogyan az is, ha a vizelet habos, zavaros vagy véres. Érdemes szakemberhez fordulni akkor is, ha a vizeletürítés fájdalmas, vagy égő érzéssel társul. Az ilyen tünetek komolyabb problémákra utalhatnak, ezért nem szabad őket figyelmen kívül hagyni.
Az ödémásodás, amely a végtagok vagy az arc duzzanataként jelentkezik, gyakran a vesebetegségek egyik árulkodó tünete lehet. A vesék fő feladata, hogy eltávolítsák a felesleges folyadékot a szervezetből, így megakadályozva a folyadék felhalmozódását a szövetekben. Amennyiben a vesék nem működnek optimálisan, a felgyülemlett folyadék idővel jól észlelhetővé válhat, például az ujjak, bokák, csuklók, vagy akár az arc és a szem alatti területek duzzanataként.
Az ödémásodás gyakran könnyen észlelhető, mivel az érintett területen, ha az ujjunkkal rányomunk, egy rövid időre mélyedés marad hátra. Ezen felül, a duzzanat mellett fájdalom is felléphet, ami tovább fokozza a kellemetlenséget.
Akkor is érdemes megvizsgáltatni a vesénket, ha láthatóan minden ok nélkül folyton fáradtnak, kimerültnek érezzük magunkat, nehezünkre esik koncentrálni, esetleg gyakran szédülünk. A vesék ugyanis egy olyan hormont termelnek, mely a vörösvérsejtek előállításához szükséges. Vesebetegség esetén csökken ennek a hormonnak a mennyisége, vagyis vörösvérsejtből is kevesebb lesz a szervezetünkben, ami pedig vérszegénységhez vezethet.
A legfontosabb teendő a kiváltó okok feltárása és kezelése. Ugyanakkor, amennyiben nem csupán átmeneti, helyi ödémáról van szó, a rendszeres testmozgás, a kiegyensúlyozott táplálkozás, valamint az alkoholfogyasztás csökkentése vagy teljes mellőzése is hozzájárulhat a problémák megelőzéséhez és kezeléséhez.
Szíveredetű ödéma esetén a duzzadt végtagok felpolcolása és a gumiharisnya viselése jelentős mértékben hozzájárulhat a panaszok enyhítéséhez. Továbbá, a vízhajtók alkalmazása is szóba jöhet, azonban ennek megkezdéséhez és a gyógyszeres kezelés személyre szabásához elengedhetetlen a szakorvosi konzultáció.
Ismert anafilaxiára való hajlam esetén a kezelőorvos által előírt adrenalin autoinjektor készenlétben tartására, súlyos allergiás reakció esetén pedig annak használatára lehet szükség.