A Drakula legendáját egy röplap segítségével terjesztették, amely tele volt félrevezető információkkal. Az írásban sokszorozották azokat a rémtörténeteket, amelyek a vámpír mítosz körül forogtak, ezzel tovább fűszerezve a titokzatos karakter körüli miszti


Az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) különleges ritkaságai mostantól még szélesebb közönség számára válnak hozzáférhetővé. A Régi Ritka elnevezésű digitális gyűjtemény mintegy 1400, eddig elérhetetlen, történelmi értékű röplappal bővült, miközben a platform új, felhasználóbarát keresőfunkcióval és korszerű képnézegetővel is gazdagodott.

A nemzeti könyvtár innovatív lépésként digitalizálta és online platformján elérhetővé tette a Régi Nyomtatványok Tárában található röplapgyűjteményét. Ennek köszönhetően a metszetek és régi ex librisek mellett a híráramlás korának különleges dokumentumai is hozzáférhetővé váltak. Ezek a rövid, gyakran illusztrált nyomtatványok a kor legfontosabb híreit és eseményeit hozták el a nagyközönség számára, így valóságos időutazást kínálnak a múltba. A röplapok rendkívül értékes és ritka kiadványcsoportot alkotnak, hiszen a múló pillanatok lenyomatai, melyek a gyorsan változó világban sokszor eltűntek, elenyésztek, és csupán néhány megmaradt példányuk élt tovább a gyűjtők szenvedélyének köszönhetően. A Régi Nyomtatványok Tára egyedülálló, körülbelül 1400 darab magyar vonatkozású dokumentumot őriz, amely mostantól online is felfedezhetővé vált.

A gyűjteményünk története 1946-ban vette kezdetét, és azóta is folyamatosan bővül. Munkánk során nem csupán vásárlások révén, hanem a könyvtár raktáraiban rejtőző értékes nyomtatványok felkutatásával is gazdagítjuk a kollekciót. A Régi Ritkán gyűjtemény keretein belül, a teljesség érdekében, a "Röpl." jelzéssel ellátott röplapok, újságlapok és röpiratok mellett számos egyéb, magyar vonatkozású röplap is helyet kap. Ide tartoznak az ősnyomtatványok, a Régi Magyar Könyvtár gyűjteményébe tartozó különleges darabok, valamint az Apponyi-metszetgyűjteményhez kapcsolódó illusztrált röplapok is. E tevékenységgel Hubay Ilona munkásságát is tovább visszük, aki az első nyomtatott katalógus megalkotásával járult hozzá e gyűjtemény létrehozásához.

A 15. században az egyik legnagyobb népszerűségnek örvendő német nyelvű röplap az erdélyi szászok földjére 1456-ban betörő Drakula, azaz Vlad Tepes, a "Karóba húzó" hírhedt rémtetteit örökíti meg. A kiadvány alapját egy, a helyszínről menekült szemtanú megdöbbentő elbeszélése adja. Az egyik legkorábbi verziója a műnek 1485 körül látott napvilágot, és a szemtanú kézirata mellett egy olyan, a valóságtól eltérő befejezést is tartalmaz, amely szerint Drakula, miután évekig a magyar király fogságában élt, keresztény hitre tért, majd trónjára visszatérve emberséggel uralkodott. Ez az ősnyomtatvány nem csupán a tartalmával, hanem számos szempontból is különleges: egyedüli példányként létezik a világon, és egy, a vajdát ábrázoló fametszetet is magában foglal. Jelenleg a Széchényi Ferenc gyűjteményéből került a nemzeti könyvtárba, ahol tovább őrzi történelmi jelentőségét.

A mohácsi ütközetet követően viszonylag rövid időn belül az újságok tudósításainak középpontjába került a törökök diadala. A Szigetvár 1566-os ostromával egyidejűleg már képes beszámolók is napvilágot láttak, amelyek részletesen bemutatták a hadműveleteket. Zrínyi Miklós kiemelkedő hadvezérként elsőként vált hőssé, akinek arcképét is megjelentették a birodalom területén, sőt, a canterburyi érsek is imát rendelt el a szigetvári védőkért. E hírfolyamban Bethlen Gábor neve is gyakran felbukkant, hiszen számtalan röpirat hirdette a magyarországi török háborúk elkerülhetetlenségét, nemzetközi szinten is támogatva Zrínyi Miklós horvát bán és csapata háborús törekvéseit.

A kiadványok számának jelentősége jól tükrözi, hogy Raimondo Montecuccoli megjegyezte: Zrínyi Miklós fizetett röplapírókat alkalmazott, ami hozzájárult nemzetközi hírnevének növeléséhez. Thököly Imre is gyakran szerepelt a kor legnépszerűbb nyomtatott anyagaiban, azonban ezek a hírek eltörpülnek a Buda visszafoglalásáról szóló körülbelül 1600 ismert metszetes röplap mellett. A röplapok II. Rákóczi Ferenc uralkodása alatt váltak a publicisztika egyik leghatékonyabb eszközévé. A nagyszombati, debreceni, lőcsei és kolozsvári nyomdák folyamatosan ontották a fejedelem által megrendelt anyagokat, így biztosítva a közvélemény tájékoztatását és befolyásolását.

A Régi Ritka új keresőrendszere lehetővé teszi a több szempontú keresést, valamint az előre elkészített listák alapján történő böngészést. Az új képnézegető funkcióval a felhasználók nemcsak nagyíthatják és elforgathatják a dokumentumokat, hanem egymás mellé is helyezhetik őket, ami különösen hasznos a történészek, nyomdászattörténészek, irodalmárok, kultúrtörténészek, grafikai szakértők, kutatók számára.

Az online gyűjtemény nemcsak a szakmai közönség, hanem a nagyközönség számára is lehetőséget teremt a régi kincsek felfedezésére és élvezetére. Az érdeklődők bepillantást nyerhetnek abba, milyen események és hírek foglalkoztatták az embereket évszázadokkal ezelőtt, miközben gyönyörködhetnek a korabeli nyomdatechnikával készült lenyűgöző illusztrációkban. Ez a platform tehát nem csupán egy információforrás, hanem egy utazás az időben, ahol a múlt varázsa elevenedik meg.

Related posts