"Határozottan nem mondott le háborús céljairól" - áll a CNN értesülései szerint Putyin legújabb tervéről.

A Kreml abban bízik, hogy egy javuló amerikai kapcsolat lehetőséget ad arra, hogy egy taktikai tűzszünetot követően a figyelmet más irányba tereljék. Ezt követően pedig Putyin végső céljainak megvalósítása érdekében egy katonai, gazdasági, információs és politikai eszközökből álló stratégiát alkalmazhatnak Ukrajnában és azon túl – nyilatkozta egy magas rangú tisztviselő.
Az év elején az amerikai hírszerzés vezetői figyelmeztették a jelenlegi, magas rangú Trump-tanácsadókat, hogy Ukrajna irányítása továbbra is Putyin legfőbb célkitűzése, amely elengedhetetlen a rezsim stabilitásához. Ezen kívül arra is felhívták a figyelmet, hogy Putyin készen áll arra, hogy kihasználja az új amerikai kormányzat esetleges sietős tárgyalási hajlandóságát - nyilatkozta egy, a megbeszéléseket jól ismerő forrás.
Jason Crow, a Képviselőház hírszerzési bizottságának demokrata tagja, úgy véli, hogy Putyin gondolkodásmódjában jelentős elmozdulás történt. Szerinte az orosz vezető azt hinné, van egy amerikai elnök, aki szimpatizál vele, viszont aki nem teljesen tisztában van a helyzet súlyosságával, és akit inkább a rövid távú sikerek vonzanak. Crow hangsúlyozza, hogy Putyin talán abban bízik, hogy létrejöhet egy megállapodás, amelynek érvényesítése azonban elmaradhat.
A Trump-adminisztráció idején folytatott tárgyalások során Ukrajna vezetői többször is hangsúlyozták, hogy elengedhetetlen az Egyesült Államok és az Európai Unió aktív támogatása. Kérésük lényege az volt, hogy biztosítsanak számukra biztonsági garanciákat egy esetleges megállapodás keretében, amely lehetővé tenné, hogy Ukrajna területi engedményeket tegyen, anélkül hogy Oroszország újabb katonai agresszióval fenyegetne az ország további részeinek megszerzésére.
Egy magas rangú amerikai tisztviselő kifejtette véleményét: "Nincsenek olyan jelek, amelyek arra utalnának, hogy Putyin valóban képes lenne Ukrajna további területeit meghódítani, hiszen csapatai már jó ideje nem tudtak számottevő előrelépést elérni a frontvonalakon."
Tehát Putyin gondolkodásmódjának bármilyen változása ebből a felismerésből és a Trump-adminisztráció azon erőfeszítéseiből fakad, hogy a két felet tárgyalásokba vonja a konfliktus lezárásáról - mondta a tisztviselő.
A közelmúltban JD Vance alelnök bejelentette, hogy...
Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke, kijelentette, hogy az Egyesült Államok hajlandó elismerni Oroszország fennhatóságát a Krím-félsziget felett. Ezzel párhuzamosan Szergej Lavrov, Oroszország külügyminisztere a napokban azt hangsúlyozta, hogy Moszkva célja az összes öt, Oroszország által ellenőrzött ukrán tartomány nemzetközi elismerésének megszerzése. Ezt azonban Kijev határozottan elutasítja.
Trump eddig folyamatosan hangoztatta, hogy véleménye szerint Putyin szándéka a béke, és bizakodását fejezte ki egy potenciális megállapodás kapcsán. Azonban szombaton úgy nyilatkozott, hogy már nem olyan biztos abban, hogy Putyin valóban a béke híve lenne.