Egyre szélesebb körben terjed el a 30 km/h sebességkorlátozás alkalmazása.


A számok önmagukért beszélnek: Bolognában a közúti balesetek következtében bekövetkező halálesetek száma drámai módon felére csökkent. Ezzel párhuzamosan Walesben, ahol az országos városi sebességkorlátozás 20 mérföld/órára van állítva, több mint egyharmaddal csökkent a halálos és súlyos sérülésekkel járó balesetek aránya.

Wopke Hoekstra, az európai klímaügyi biztos, egy parlamenti kérdésre reagálva hangsúlyozta, hogy a legfrissebb kutatások alapján, amelyek 40 európai városban zajlottak, a 30 km/órás sebességkorlátozás átlagosan 23%-kal mérsékelte a balesetek számát, 37%-kal csökkentette a halálos kimenetelű eseteket, és 38%-kal csökkentette a sérülések előfordulását - idézi Avenoso.

Brüsszelben azokon az utakon, ahol 50-ről 30 km/órára csökkentették a sebességhatárt, felére csökkent a zajszennyezés. Ez különösen fontos, hiszen a zaj befolyásolja az alvást, a koncentrációt és a gyermekek tanulási képességeit. Ráadásul gyakran éppen a legszegényebb gyermekek élnek a legforgalmasabb, legzajosabb utcákban.

A gazdasági előnyök is figyelemre méltóak: Walesben például a gépjárművezetők biztosítási költségei csökkentek. Egy brit biztosítótársaság becslései szerint azok, akik 20 mérföld/órás sebességkorlátozású zónákban élnek, évente akár 50 fontot is megtakaríthatnak a gépjármű-biztosításukon.

A 30 km/órás sebességkorlátozás bevezetésével jelentős mértékben növekedhet a gyaloglás és a kerékpározás népszerűsége, ami hozzájárul a közösségi közlekedési eszközök használatának fokozódásához is. Ezzel párhuzamosan a légszennyezettség szintje is csökken, ami pozitív hatással van a városi környezet minőségére.

Az athéni Nemzeti Műszaki Egyetem kutatói, George Yannis és Eva Michelaraki tanulmánya szerint

Az a nézet, miszerint a 30 km/órás sebességkorlátozás fokozza a forgalmi torlódásokat, csupán egy elterjedt félreértés.

Kutatásuk azt mutatta, hogy ez a sebességhatár hatékonyabbá teszi a közúti közlekedést, és összességében gyorsabb utazási időt eredményez.

A kedvező eredmények fényében érdemes elgondolkodni azon, miként lehetne ezeket az előnyöket szélesebb körben, Európa-szerte elérhetővé tenni. Egy lehetséges megoldás a megfelelő EU-s források ilyen célokra történő elosztása, emellett fontos lenne a városok motiválása, hogy a fenntartható mobilitási stratégiáik középpontjába állítsák a 30 km/órás sebességkorlátozást.

Related posts