Európában is véget érhet a Temu és a Shein fénykora?

A Donald Trump által Kínára kivetett vámok következtében a webkereskedelmi óriások figyelmüket Európára irányították, ezzel pedig jelentős nyomást gyakorolva a helyi piacokra. Az Európai Bizottság együttműködésben a tagállamokkal védelmi intézkedések kidolgozásán fáradozik, hogy elkerülje az ipari károkat és biztosítsa a vámbevételek folyamatos beáramlását.
Az amerikai kereskedelmi szankciók várható hatásaként Európára várhatóan megérkezik a Shein, a Temu és az AliExpress kiscsomagjainak "cunamija" – számol be erről a Portfolio a L'Express cikkére hivatkozva.
Donald Trump amerikai elnök rendelete szerint május 2-től az Egyesült Államok megszünteti a 800 dollár alatti kínai és hongkongi termékek vámmentességét. Ez a lépés jelentős hatással lehet a kínai e-kereskedelmi óriások amerikai üzleti stratégiájára, és valószínű, hogy a kelet-ázsiai cégek Európa felé terelik az eladatlan készleteiket.
Csakhogy jelenleg 150 euró alatt vámmentesek az EU-ban az importált kiscsomagok, így mindez jelentős kockázatot jelent az európai kereskedelem, az ipar és a vámbevételek szempontjából.
Az Európai Bizottság már létrehozott egy megfigyelő munkacsoportot, amely a kínai importhullám korai jeleit igyekszik feltérképezni. Olof Gill, a Bizottság vámügyekért felelős szóvivője a francia sajtónak megerősítette, hogy ha a behozatal hirtelen növekedése kárt okozna az európai ipar számára, akkor készen állnak különféle védintézkedések, például védővámok vagy mennyiségi korlátozások bevezetésére.
A francia gazdasági minisztérium határozottan kiáll ezen álláspont mellett, hangsúlyozva, hogy Európának nem kellene a Trump-kormány döntéseinek következményeit magára vállalnia. E helyett sürgős és önálló válaszlépések kidolgozására van szükség a kialakult helyzetre. A lap becslése alapján jelenleg...
Naponta körülbelül 12 millió kis csomag érkezik az Európai Unió területére, mindez 150 eurónál alacsonyabb értékben, összesen pedig éves szinten 4,6 milliárd euróra rúg. Ezeknek a küldeményeknek nagyjából 65 százaléka szándékosan alacsonyabb értéken van nyilvántartva, hogy elkerüljék a vámfizetést.
Franciaországban egyre inkább felfigyelnek egy figyelemre méltó jelenségre: a La Poste vezérigazgatója nyilatkozata szerint a csomagok negyede a Shein vagy a Temu platformról érkezik – számol be erről a sajtó. A francia e-kereskedelmi szövetség véleménye szerint a kínai cégek nem új logisztikai útvonalakat kívánnak kialakítani, hanem inkább a meglévő rendszereken keresztül szeretnék fokozni a forgalmat. A kérdés csupán annyi, hogy a tagállamok és az EU hogyan reagálnak erre a politikai szempontból érzékeny helyzetre, mivel technikai akadályok nincsenek.
Brüsszelben a vámunió reformjának felgyorsítását sürgetik, amely 2023-ban indult, és amelynek részeként tervezik a jelenlegi 150 eurós vámmentességi határ eltörlését is – ezt a törvényhozók eredetileg 2028-ra időzítették. A fogyasztóvédelmi szervezetek azonban arra figyelmeztetnek, hogy ezt a szabályt érdemes lenne kiemelni az átfogó reformcsomagból, és külön jogszabályként kezelni, mivel az e-kereskedelmi platformok jelenlegi helyzete torzítja a versenyt.
Egyes piaci szereplők azonban arra figyelmeztetnek, hogy a helyzet nem ennyire egyszerű: noha az import mennyisége emelkedhet, a kínai platformok is csökkenő nyereséggel néznek szembe.