Ez igazán figyelemre méltó: az utóbbi néhány év során a kenyér ára itthon háromszorosára emelkedett - Agrárszektor.

2024-ben Magyarországon az őszi búza betakarított területe 864,5 ezer hektárra rúgott, míg az országos termésátlag 5,8 tonna/hektár körüli értéken alakult. Ez a szám kissé meghaladja a 2023-as és az elmúlt öt év átlagos mutatóit is. A búza összesített termésmennyisége 5,3 millió tonna lett, ami körülbelül 600 ezer tonnával elmarad a két évvel ezelőtti szinttől. A 2023-as nyáron megjelent riportunkban arról írtunk, hogy a kenyérfogyasztás Magyarországon némileg csökkent az utóbbi években. Ennek hátterében elsősorban a koronavírus-járvány, a háború következményei és az infláció növekedése állt, ami miatt a magyarok kevesebb kenyeret vásároltak. Az emberek egyre inkább a minőségibb pékáruk iránt érdeklődnek. Felmérések alapján a hagyományos kovászos technológiát alkalmazó pékségek iránti kereslet növekedését tapasztaljuk, mivel a vásárlók egyre inkább a kovásszal készült kenyerekhez ragaszkodnak.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) statisztikái szerint az elmúlt öt évben hazánkban a kenyér ára szinte háromszorosára nőtt.
A zsömlével sincs ez másképp:
Sokak nagy kedvence, a kakaós csiga sem úszta meg a drágulást:
A finomliszt kilója
Tavaly az Agrárszektorban is beszámoltak arról, hogy az utóbbi négy évben a kenyér ára Magyarországon majdnem háromszorosára emelkedett, így már az uniós átlagot is meghaladja. Az agrárminiszter akkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a drágulás mögött az áll, hogy hazánkban korábban a legolcsóbb volt a kenyér az Európai Unióban. Az Árfigyelő rendszer adatai szerint pedig a boltokban jelenleg a következő árakat tapasztalhatjuk:
Ha pedig valaki teljes kiőrlésű, rozs, gluténmentes, vagy más, "kézműves" terméket szeretne vásárolni, akkor jóval mélyebben a zsebébe kell nyúlnia. Nemrégiben az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) tájékoztatásából kiderült, hogy az ősgabonák a kenyérbúza (Triticum aestivum) rokon fajai, amely közül a legismertebb a tönköly (Triticum spelta), de az alakor (Triticum monococcum) és a tönke (Triticum dicoccum) is reneszánszát éli.