Ezeket az autókat érdemes elkerülnöd, ha aggódsz amiatt, hogy az út szélén rekedsz.

Egy különleges felmérés célja az volt, hogy feltérképezze, milyen valószínűséggel tudod folytatni az utadat, ha váratlanul lerobbansz. Az elemzés során különböző autótípusokat vizsgáltak, hogy kiderüljön, melyik jármű esetében a legnagyobb az esély a továbblépésre.
Egy kutatásban arra kereste a választ a brit What Car? magazin, hogy meghibásodott-e dízel-, elektromos, hibrid vagy benzinüzemű autó esetén mennyire sikerült megoldani az út szélén a problémát?
A What Car? megbízhatósági kutatása során 0-5 éves járműveket vizsgálnak, amelyek túlnyomórészt még garanciális időszakban vannak. A felmérés célja, hogy feltárja, mennyire megbízhatóak a különböző autómárkák és modellek a mindennapi használat során.
A lap 29 967 autótulajdonost kérdezett meg az elmúlt két év meghibásodási tapasztalatairól a legújabb What Car? megbízhatósági felmérés keretében, amelyet a MotorEasy-vel együttműködésben végeztek el.
Arra a megállapításra jutottak, hogy az elektromos járművek gyakrabban szenvednek meghibásodásoktól, mint a dízel-, hibrid- vagy benzinüzemű modellek, ráadásul az EV-k közúti javítása a legnehezebb.
Összességében a felmérés alapján a résztvevők 11%-a számolt be arról, hogy autója az elmúlt két évben meghibásodott. Különösen figyelemre méltó, hogy a villanyautó-tulajdonosok esetében ez az arány 16,8%-ra emelkedett, ami a legmagasabb érték az összes üzemanyag-típus között. Ezzel szemben a benzinüzemű autók esetében a meghibásodási arány 10,7%, míg a hibridek 14%-os, a dízeljárművek pedig 15%-os problémával küzdöttek.
A felmérés eredményei szerint az elektromos autók javítási lehetőségei meglehetősen korlátozottak, hiszen csupán 25%-uk tudott helyben megoldást kapni, ami lehetővé tette az útjuk folytatását. Ezzel szemben a benzinüzemű autók esetében a tulajdonosok 40%-a tapasztalhatta, hogy a javítás után folytathatják az utazást. Ez a különbség rávilágít az elektromos járművek karbantartási kihívásaira.
Jó hír azonban, hogy az elektromos járműveket a második legjobb üzemanyag-típusnak értékelték a javítás tekintetében, ugyanis a villanyautók tulajdonosai elmondták, hogy hibás autóik 89%-át ingyen javították.
Csupán a tulajdonosok 3%-ának kellett 1500 fontnál (körülbelül 700 ezer forint) magasabb összeget kifizetnie ahhoz, hogy autója újra forgalomképes legyen. A hibridek esetében még kedvezőbb a helyzet: ezek 91%-át ingyen javították, és csupán a 2%-uk számára merült fel, hogy 1500 fontot vagy annál többet költsenek az autójuk helyreállítására.
Bár a benzinüzemű autók kevesebb meghibásodást szenvednek, mint az elektromos és hibrid autók, nagyobb eséllyel jár költségekkel a tulajdonosoknak a javítás: a benzinüzemű autóknak csak 76%-át javították meg ingyen. A dízelüzemű autók esetében a tulajdonosok csak 67%-ának fedezték az autójavítási költségeket.
Ha érdekel, hogy mely autók tartoznak a legkevésbé megbízható modellek közé a Vezess által hivatkozott felmérés alapján, akkor jó helyen jársz: