"Zűrös életet éltem, de gyilkos sosem voltam!" - hangoztatta a vádlott, miközben a tárgyalóterem légköre feszülten vibrált.
A gumilövedékek nem alkalmasak arra, hogy valakit megöljenek. Nem szeretném, ha súlyos következményekkel kellene szembenéznem. Ugyanakkor osztom azt a nézetet, hogy senkinek sincs joga más életét kioltani; ezt a jogot csak a Jóisten birtokolja.
- Tedd különlegessé a szövegedet - mondta P. Jenő, akit azzal gyanúsítanak, hogy társai segítségével csapdába csalta, majd egy ólomgolyós gumilövedékes fegyverrel fejbe lőtte 41 éves ellenfelét egy kiskunlacházi fogadónál.
Hétfőn az előkészítő üléssel megkezdődött a Budapest Környéki Törvényszéken a hatvanéves férfinek és három társának a büntetőpere. Az áldozat fejbelövésével vádolt férfi házi őrizetben volt, így két másik vádlott társával, P. Dáviddal és P. Viktorral együtt érkezett a bíróságra. Az ügy negyedrendű vádlottja, K. István december közepéig még a Márianosztrai Fegyház és Börtön vendégszeretetét élvezi egy lopási ügy miatt, így őt vezetőszáron és bilincsben hozták a bíróságra a büntetés-végrehajtás kommandósai.
A vádirat alapján a négy gyanúsított szoros kapcsolatban áll egy családdal, amely részben rokoni, részben baráti szálakon fonódik össze. A család, valamint a későbbi áldozat közvetlenül érintett volt egy kábítószer-kereskedelemmel foglalkozó ügyletben, ami miatt feszültség és területfelosztási konfliktus alakult ki közöttük.
2022. február 22-én négy férfi titkos megbeszélést tartott, amelynek során úgy döntöttek, hogy az egyikük egy kitalált ürügy segítségével a korábban egyeztetett helyszínre csábítja a későbbi áldozatot. A tervük az volt, hogy a többiek ott várakoznak, és bántalmazással próbálják megtanítani neki a leckét.
Az esti órákban a bűncselekményt elkövető férfi telefonon kereste meg a barátaival szórakozni készülő későbbi áldozatot, arra hivatkozva, hogy az autója üzemanyagtalan maradt az 51-es út melletti fogadó közelében, és segítséget kért egy kanna benzin eljuttatásához. A 41 éves férfi, társai társaságában, eleget tett a kérésnek, és megérkezett a megadott helyszínre. Eközben a többi elkövető rejtőzködött az út menti erdőben, különböző ütőeszközökkel és gumilövedékes fegyverekkel felszerelkezve. Az egyikük pedig egy olyan fegyverrel is rendelkezett, amely képes volt kis kaliberű, ólomból készült lövedékek kilövésére.
Amikor a 41 éves férfi kiszállt az autóból, és az őt felhívó vádlott az autójához lépett, a többi elkövető hirtelen előugrott. Hangos kiabálások közepette indultak meg a későbbi áldozat és barátai felé, akiknek a meglepettsége csak fokozta a feszültséget. Több lövést is leadtak a tőrbe csalt férfi irányába, akinek esélye sem volt arra, hogy elkerülje a támadást.
A 41 éves férfi a kezét védelmezően maga elé emelve próbálta megóvni magát, de végül a félelem eluralkodott rajta, és futásnak eredt. Közben a társa és a többi ismerőse gyorsan beugrottak a kocsiba, majd száguldva távoztak a jelenetből, mintha csak a szél fújta volna őket.
P. Jenő végül utolérte a későbbi áldozatot, és egy hirtelen mozdulattal, mindössze 2-3 méter távolságból, fejbe lőtte egy ólomlövedékkel töltött fegyverből. Az erőszakos cselekedet következtében az áldozat azonnal elvesztette eszméletét, és a közeli árokba zuhant. Ekkor a támadók gyorsan eltűntek a helyszínről. Néhány perccel később az áldozat barátai visszatértek, és rátaláltak a mozdulatlan férfira, azonnal értesítették a hatóságokat. Az életéért küzdő férfit gépekkel tartották életben, de sajnos két évvel később, 2023. március 17-én, az orvosi segítség ellenére, elhunyt.
Az ügyész tíz év fegyházbüntetést és tíz év közügyektől eltiltást kért az aljas indokból elkövetett emberölés bűntettével vádolt P. Jenőre azzal, hogy feltételesen se bocsáthassák szabadlábra, míg a csoportosan és fegyveresen elkövetett garázdaság bűntettével, és aljas indokból elkövetett súlyos testi sértés előkészületének vétségével, illetve bűnsegédlettel vádolt társaira P. Dávidra, P. Viktorra és a jelenleg más ügyben börtönbüntetését töltő K. Istvánra 2 év 6 hónapot kértek előkészítő ülésen történő beismerés esetére azzal, hogy a büntetés kétharmada után szabadulhassanak a leghamarabb feltételesen.
P. Jenő a bírósági meghallgatás kezdetén udvariasan elnézést kért a bírótól, mondván, hogy korábban nem jelent meg a bíróságon. Állítása szerint összekeverte az ügyét egy másikkal, de hogy miért, arra már nem tudott pontos választ adni. Azt mondta, emlékezete szerint csupán egyszer volt büntetve, de az is évtizedekkel ezelőtt, fiatal korában. Miután Szegedi Gyöngyvér bírónő próbálta felfrissíteni az emlékeit, felsorolta a férfi korábbi büntetéseit: 1993-ban egy év és két hónap letöltendő büntetést kapott, majd 2023-ban két év és három hónap felfüggesztettet kapott társtettesként elkövetett lopásért és felfegyverkezve elkövetett garázdaságért. Ezen kívül nemrég vádat emeltek ellene egy csekély mennyiségű kábítószerrel kapcsolatos ügyben is. E szavak hallatán hirtelen visszatért P. Jenő emlékezete, és a hosszú idő alatt talán elfeledett tények újra a felszínre törtek.
P. Jenő elmondta, hogy nyolc osztályt végzett az iskolában, és részt vett egy szövőgépjavító tanfolyamon is. Később raklapszögelőként dolgozott, emellett alkalmi munkákból próbálta fedezni megélhetését. Azt állítja, hogy már negyven éve éli élettársi kapcsolatát párjával, aki 46 ezer forintos rokkantnyugdíjából tartják fenn magukat, mióta őt házi őrizetbe helyezték. A bűncselekménnyel kapcsolatban ezt mondta: "Olyan dologgal vádolnak, amit soha nem tettem. A garázdaságot azonnal elismertem, de ezt a vádaskodást nem fogadom el. Kérem a bírónőt, hogy küldje vissza az ügyet pótnyomozásra, mert olyan tanúk vannak, akiknek ellenem van érzésük, és összeesküdtek ellenem."
- Ezt kijelentette P. Jenő, amire a bíró azonnal válaszolt, hogy sajnos ilyen lehetőség nem áll rendelkezésre.
Nem akarom, hogy ártatlanul elítéljenek. Tény, hogy garázda voltam, de gyilkos sosem voltam. Ha valóban ilyesmit tettem volna, már régóta meg kellett volna bőszülnöm magam. Egyszerűen képtelen vagyok felfogni, hogy ilyen súlyos vádakkal illetnek. Csak annyit mondhatok: én a barátja voltam, nem az ellensége.
- tette hozzá. Mivel a férfi nem ismerte el bűnösségét, és nem mondott le a tárgyalás jogáról, a bíróság úgy döntött, hogy az ügyét tárgyalásra bocsátja.
Ezt követően a bíró a másod- és harmadrendű vádlottat hallgatta meg. P. Dávid és P. Viktor egyaránt tagadták bűnösségüket. A bírói kérdésekre válaszolva P. Dávid megemlítette, hogy jelenleg a nővérénél él, míg P. Viktor arról számolt be, hogy aktívan dolgozik.
Ezek után meglepő volt, hogy az ügy negyedrendű vádlottja, a börtönben lévő K. István, minden vádpontot beismert, és lemondott a tárgyalás jogáról. Korábban ő is tagadta a vádakat, akárcsak társai. Érdemes megemlíteni, hogy K. István már korábban is börtönbüntetésekben részesült: rablásért hét év fegyházat kapott, ezt követően 1 év 10 hónapot töltött le pénzhamisításért, majd újabb 1 év 10 hónapot kapott lopásért. Miután a büntetéseit összevonták, 2021-ben szabadult. Jelenleg a lopás miatt kiszabott másfél éves jogerős büntetését tölti, és december 14-én várható a szabadulása. A kiskunlacházi ügy mellett van egy fogolyszökési esete is, amire 2 év 3 hónap letöltendő büntetést kértek, de ezt a legutóbbi ajánlattal ellentétben nem fogadta el.
K. István a személyes életére vonatkozóan megosztotta, hogy élettársi kapcsolatban él, és együtt nevelik a nő hatéves gyermekét. Tájékoztatása szerint március óta gimnáziumi tanulmányokat folytat, és a jövőben sofőrként kíván elhelyezkedni a szabadulása után.
Sajnálom, amit elkövettem. A vádiratban minden részlet feltárult. A lelkiismeretem hangja ez, hiszen egy életet oltottam ki.
- mondta K. István, hozzátéve, mindent a váddal egyezően beismer és lemond a tárgyalás jogáról is. A bíróság elfogadta a férfi beismerő vallomását, de a tárgyalásban való esetleges jelenléte miatt nem hozott még ítéletet az ügyében. De az már eldőlt, hogy az ügyészség által rá kért két és fél évnél többet biztos, hogy nem fog többet kapni majd.
P. Jenő ügyvédje ezt követően indítványozta, hogy a férfit - az eddigi házi őrizet helyett - lakhelyelhagyási tilalomnak megfelelő bűnügyi felügyeletbe helyezze a bíróság, hogy dolgozni tudjon, és el tudja tartani a családját. A bíróság helyt adott az indítványnak, ez azt jelenti, hogy a terhelt az otthonát igen, de Ráckevét nem hagyhatja el.