A fejfájás egyes formái gyulladásra utalhatnak, ami mögött komolyabb egészségügyi problémák húzódhatnak meg. Érdemes figyelni a fájdalom jellegére és kísérő tüneteire, mert ezek sok fontos információt árulhatnak el az állapotunkról.
Ha te is azok közé tartozol, akik még nem hallottak erről a lehetőségről, érdemes figyelmet szentelni a következő információnak: az állam több tízezer forintot biztosíthat számodra, ha megfelelsz bizonyos feltételeknek, és tudod, hogy miért érdemes kihasználni ezt a ritkán emlegetett kedvezményt.
Azok közül, akik gyakori fejfájással küzdenek, néhányan heves fájdalmat érezhetnek a szemük mögött, egyik vagy mindkét oldalon, amely akár a fej más részéről is indulhat.
Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ szakértő neurológusa hangsúlyozza, hogy a fejfájás pontos helye nem mindig árulkodik a mögöttes okokról. Ezért kiemelten fontos a differenciáldiagnózis elvégzése.
A migrén, a cluster fejfájás, a szinusz és a tenziós fejfájás egyaránt járhatnak azzal, hogy a páciens úgy érzi, a szeme mögött is érezhető a fájdalom és a szem megerőltetése is lehet a kiváltó ok.
Migrén
A migrén tipikusan a szem és a halánték körüli fájdalommal indul, majd fokozatosan a fej hátsó része felé terjed. Sok érintett tapasztalhatja az aura jelenségét is, amelynek egyik fajtája a vizuális aura. Ekkor villódzó fények, fénykörök és egyéb zavaró látási hatások jelentkezhetnek, még mielőtt a fejfájás megjelenne. A migrén gyakran együtt jár fényérzékenységgel, ami mellett a hangokra és szagokra való fokozott érzékenység is megjelenhet. Ezen kívül hányinger, hányás és egyéb kísérő tünetek is felléphetnek, amelyek időtartama néhány órától akár több napig is terjedhet.
Majdnem minden migrénes roham (és más fejfájástípusok is) érinti a trigeminális ideget, amely az arc felől érkező ingereket az agynak továbbítja. Ennek az idegnek három ága van, az egyik a szemet és a homlokot idegzi be, a másik a szemhéjakat és az arc középső részét, a harmadik pedig az állkapcsokat, az ínyt, az alsó ajkat. A szem érintettsége tehát indokolhatja az itt érzett fájdalmat.
A tenziós fejfájás olyan fejfájás, amely gyakran stressz, szorongás vagy feszültség következtében alakul ki. Jellemzője a tompa, nyomó jellegű fájdalom, amely általában a fej mindkét oldalán érezhető, és sok esetben a nyak és a váll területén is feszültséget okozhat. Az érintettek gyakran tapasztalják, hogy a fájdalom fokozódik a hosszú ideig tartó ülés vagy a helytelen testtartás következtében. A megfelelő pihenés, relaxációs technikák és a rendszeres mozgás segíthet a megelőzésében és enyhítésében.
A legelterjedtebb fejfájásforma a tenziós fejfájás, amely tipikusan tompa, nyomó jellegű fájdalommal jár, és a fej mindkét oldalán, a homlok területén vagy a szemek mögött érezhető. Ezen kívül a nyak, a vállak és a fejtető is fájdalmassá válhat, a tünetek hossza pedig 20 perctől akár néhány óráig terjedhet. A tenziós fejfájás mögött számos kiváltó ok húzódhat meg: a stressz, a helytelen testtartás, a nyak és az állkapocs izom- vagy ízületi problémái, valamint a dehidratáció is szerepet játszhat. Néha egy-egy specifikus inger, mint például egy erős szag vagy intenzív fény is elindíthatja a fájdalmat.
A cluster fejfájás, más néven csoportos fejfájás, rendkívül intenzív és fájdalmas állapot, mely hirtelen jelentkezik, és általában egyoldalú. Ezt a típusú fejfájást gyakran kísérik olyan tünetek, mint a könnyezés, orrdugulás vagy orrváladékozás, valamint az érintett oldalon megjelenő izzadás. A rohamok általában ciklikusan, úgynevezett "klaszterekben" jelentkeznek, ami azt jelenti, hogy a fájdalmas időszakok után lehetnek hosszabb, fájdalommentes időszakok is. Az érintettek gyakran kétségbeesetten keresnek megoldásokat a támadások enyhítésére, mivel a fájdalom rendkívül megterhelő és zavaró. A cluster fejfájás kezelése komplex feladat, amely magában foglalhatja a gyógyszeres terápiát, preventív kezeléseket és életmódbeli változtatásokat is.
A cluster fejfájás egy rendkívül súlyos, típustól függő fájdalom, amely leggyakrabban csak az egyik szem környékén jelentkezik. Ez a fájdalom intenzitása szinte elviselhetetlenné válhat, és általában időszakosan éri el csúcspontját. Vannak olyan időszakok, amikor a szenvedő fél nap mint nap küzd ezzel a gyötrelemmel, általában a lefekvés után 2-3 órával, míg máskor akár egy egész év is eltelhet, anélkül, hogy bármiféle tünet jelentkezne. Emellett gyakoriak a kísérő jelek is, mint például a könnyezés vagy a lógó szemhéjak. Egy-egy roham akár 30-60 percig is eltarthat, és olyan mértékű fájdalmat okozhat, hogy az szinte teljesen megbénítja az érintettet.
Szinusz fejfájás
Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, gyakran okoz fájdalmat a fej különböző területein, beleértve a szemet, az orrot, a homlokot, az arcot és a felső fogakat. Ezek a helyek a melléküregek közelsége miatt érzékenyebbek a gyulladásokra. Ez a fejfájás típus viszonylag ritkább, és gyakran kíséri láz, valamint orrfolyás is. Általában a nap előrehaladtával a tünetek fokozódnak, ami még kellemetlenebbé teheti a napjainkat.
A szem megerőltetése
A szemünk fáradása gyakran a hosszú számítógépes munka következménye, amit számítógépes látás szindrómának is hívunk. Ez az állapot általában nem komoly, de mégis jelentős diszkomfortot okozhat az érintett személy számára. Továbbá, ha valaki hosszú ideig nem kezelt látásproblémákkal küzd, például rövidlátással, az szintén megterhelheti a szemet. Az ilyen megterhelések során gyakori tünetek közé tartozik az égő és viszkető érzés, a könnyezés, valamint a homályos látás, amelyet szem mögötti fájdalom is kísérhet.
Hogyan szabadulhatsz meg a szem mögötti fájdalomtól?
Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa kiemeli, hogy az időnként jelentkező, a szem mögött érzett fájdalommal társuló fejfájás esetén a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók általában hatékony megoldást nyújtanak. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy e gyógyszerek túlzott használata éppen ellenkező hatást is kiválthat, és fokozhatja a fejfájásos epizódok gyakoriságát.
- Ha ennél gyakoribb jelenségről van szó, mindenképpen érdemes egy kivizsgáláson részt venni, ahol célzottan rendelhetünk gyógyszereket, az izomlazítóktól akár az antidepresszánsokig, amelyek jellemzően vénykötelesek. A cluster fejfájás, más néven csoportos fejfájás, rendkívül intenzív és fájdalmas állapot, mely hirtelen jelentkezik, és általában egyoldalú. Ezt a típusú fejfájást gyakran kísérik olyan tünetek, mint a könnyezés, orrdugulás vagy orrváladékozás, valamint az érintett oldalon megjelenő izzadás. A rohamok általában ciklikusan, úgynevezett "klaszterekben" jelentkeznek, ami azt jelenti, hogy a fájdalmas időszakok után lehetnek hosszabb, fájdalommentes időszakok is. Az érintettek gyakran kétségbeesetten keresnek megoldásokat a támadások enyhítésére, mivel a fájdalom rendkívül megterhelő és zavaró. A cluster fejfájás kezelése komplex feladat, amely magában foglalhatja a gyógyszeres terápiát, preventív kezeléseket és életmódbeli változtatásokat is.nál segíthetnek például a triptánok, a szinusz fejfájásnál a háttérben álló fertőzést kell kezelni, migrénnél pedig a rohamoldó szerek mellett néha állandóan szedendő gyógyszerekre is szükség van. Ugyanakkor sokaknál beválik a kúraszerűen alkalmazott botoxterápia, amely a krónikus migrén ellen hatásos. Konkrétan a szem mögötti fájdalomnál érdemes megpróbálkozni a területre helyezett hideg borogatással, a fejbőrmasszázzsal és mindig érdemes néhány pohár vizet inni, illetve légzőgyakorlatokat végezni.