HEOL - Brüsszel döntése következtében az ukrán termények dominálták a közösségi piacot - itt találhatók a részletes adatok.


Ukrajnával, az orosz támadás előtti időkben az Európai Unió vámkontingenseket állapított meg és azzal korlátozta a termények kereskedelmét. A háború kitörése után viszont úgy döntöttek, azzal is segítik az ukránokat, hogy liberalizálják a kereskedelmet. Ennek hatásaival viszont nem számoltak, pedig a józan hangok már előre jelezték, azok súlyosak, esetenként visszafordíthatatlanok lesznek.

Az Ukrajnával 2014-ben kötött társulási megállapodás 40 vámkontingenst állapított meg az ukrán mezőgazdasági termékek EU-ba történő behozatalára vonatkozóan, valamint számos belépési árkorlátozást. Ezeket a különböző elemeket annak idején gondosan megtárgyalták, figyelembe véve, hogy az ukrán termékeknek a versenyképesség és az általános mezőgazdasági szerkezet különbsége miatt esetlegesen negatív hatásuk lehet az uniós piacra - emlékeztet elemzésében a mezőgazdasági termelők és szövetkezetek legnagyobb európai képviselete, a Copa-Cogeca - írja a Világgazdaság

A 2022-es orosz inváziót követően Brüsszelben meghozott döntés nyomán Ukrajna kereskedelmi viszonyai ideiglenesen liberalizálódtak, a háborús erőfeszítések támogatása érdekében. Ez az intézkedés jelentős hatással volt az Európai Unió piacán, különösen a mezőgazdasági termékekre, amelyek kereskedelme új lehetőségeket és kihívásokat egyaránt teremtett.

Az első kereskedelmet liberalizáló brüsszeli döntés 2022 júniusában lépett hatályba, ezt követően 2024 júniusáig meghosszabbították, majd újráztak 2025 júniusáig. Az utóbbi hosszabbításkor az akkori folyamatos és kitartó gazdatüntetések nyomására néhány érzékeny termék - például a baromfi, a cukor, a tojás, a méz, a zab és a kukorica - esetében meghatározott küszöbértékek mellett újra vámokat vezettek be.

A cukorpiac helyzete az EU-n belül egyértelműen aggasztó, hiszen a stagnálás vagy akár a piaci zűrzavar hosszú távon súlyos következményekkel járhat az iparág számára. Ha nem teszünk sürgős lépéseket, a cukorágazat jövője, valamint a több ezer európai termelő és gyártó megélhetése továbbra is komoly kockázatnak lesz kitéve.

A tojás esetében a 23 ezer 189 tonnás küszöbérték még mindig közel négyszerese a társulási megállapodásban megállapított kereskedelmi kvótának. Továbbá, bár a küszöbértéket már elérték, az ukrán tojásimport folytatódik, mivel a vám megfizetése továbbra is érdekes számukra az alacsonyabb termelési költségek miatt, mivel még nem felelnek meg ugyanazoknak a termelési előírásoknak, mint az uniós termelők. Baromfihús esetében az ukrán termelés jellemzői: Ukrajna sokkal alacsonyabb költséggel képes baromfihúst előállítani, mint az uniós termelők.

Related posts