Hidd el, hogy valódi ember vagyok! Bemutatom az Orb Mini nevű eszközt, amellyel bárki könnyedén igazolhatja ezt.

Egy okostelefonra emlékeztető kütyüvel bárki bizonyíthatja, hogy hús-vér ember. Ez igencsak jól jöhet, miután a mesterséges intelligencia korában egyre többen bizonytalanok abban, hogy tényleg emberrel vagy csak egy bottal/szoftverrel van dolguk az interneten.
A mesterséges intelligencia által generált tartalmak, a hamis videóktól kezdve az ultrarealisztikus chatbotokig, egyre inkább elárasztják az internet világát. Ez a jelenség megnehezíti, hogy megkülönböztessük az igazi személyeket a "hamisítványoktól", és felmerül a kérdés, kinek lehet megbízni a szavában, és kinek nem. A problémára reagálva, Sam Altman által vezetett Tools for Humanity startup, amely a World emberi azonosítással foglalkozó projekt irányítója, bemutatott egy új innovációt, amely célja, hogy megkönnyítse a valós identitások felismerését az online térben.
Bemutatásra került egy új, okostelefonra emlékeztető innováció, az Orb Mini, amely a korábban ismert, nagyméretű Orb készülék kisebb verziója. Ez a karcsú, okostelefonszerű kütyü kettős előlapi kamerával van felszerelve, amely lehetővé teszi az írisz szkennelését. Célja, hogy gyökeresen átalakítsa az emberi azonosítást a digitális világban.
A készüléket Rich Heley, az Apple korábbi magas rangú vezetője mutatta be, aki jelenleg a Tools for Humanity eszközigazgatójaként tevékenykedik. Pletykák szerint Thomas Meyerhoff, egy másik egykori Apple-veterán is közreműködött a hitelesítő kütyü tervezésében. Az Orb Mini biometrikus azonosítókat alkalmaz a szemgolyó letapogatására, két nagyméretű érzékelő segítségével a frontoldalán. Működése hasonló a nagyobb testvéréhez, az Orb-hoz. A szemgolyó szkennelése után a felhasználó egyedi azonosítót kap, amely a blokkláncon rögzítésre kerül, és így szól: "Igen, ez egy hitelesített személy." Összességében tehát egy digitális platformról van szó, amely lehetővé teszi az emberek számára, hogy bizonyítsák valódiságukat.
Ahogy már említettük, az Orb Mini külső megjelenése első pillantásra egy okostelefonra emlékeztet, de jelenleg nem a telefonok helyettesítése a fő célja. A vállalat szóvivője hangsúlyozta, hogy a készülék elsődleges feladata az emberi azonosítás, nem pedig a kommunikációs vagy böngészési funkciók. Alex Blania, a Tools for Humanity társalapítója azonban utalt arra, hogy az Orb Mini potenciálisan egy kompakt POS-terminállá is átalakulhat, és lehetőség van arra is, hogy más gyártók számára licenceljék a szenzortechnológiát.
Többen felteszik a logikusnak tűnő kérdést: vajon összefonódhat-e ez a projekt Sam Altman másik jelentős vállalkozásával, az OpenAI-jel. Lehet-e, hogy az Orb Mini a jövőben integrálja a mesterséges intelligencia képességeit? Vagy esetleg csatlakozhat az OpenAI által hamarosan bemutatásra kerülő eszközhöz, amiről pletykák keringenek? A válaszok egyelőre nem állnak rendelkezésre, de Altman mindkét vállalatnál betöltött szerepe miatt mindenképpen izgalmas kérdésekről van szó.
Az Orb Mini bevezetése egyébként egybeesik a World hálózatának amerikai terjeszkedésével. Új üzlethelyiségek nyílnak olyan nagyobb városokban, mint Austin, Atlanta, Los Angeles, Miami, Nashville és San Francisco. Ezek a fizikai helyszínek lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy a nagyobb Orb eszközökkel íriszszkennelési folyamaton, így személyellenőrzésen menjenek keresztül. A vállalat már 26 millió regisztrációval büszkélkedhet világszerte, 12 millió hitelesített felhasználóval, akik elsősorban Latin-Amerikában, Dél-Amerikában és Ázsiában élnek. Az amerikai terjeszkedés viszont további lendületet adhat a projektnek.