Kína és az Egyesült Államok újabb intenzív csatába bonyolódtak, ahol a tét nemcsak a hatalmi egyensúly, hanem a globális dominancia is.


Az India és Pakisztán közötti konfliktus egyben az Egyesült Államok és Kína is közötti konfliktus is, amikor a fegyvereladásokról van szó. Az Indiának nyújtott növekvő nyugati katonai támogatás és a Pakisztánnak nyújtott kínai támogatás a globális irányvonalak eltolódását jelzi - és a nemzetközi feszültségek újabb potenciális gyújtópontját.

Amikor India és Pakisztán között legutóbb, 2019-ben, katonai feszültség robbant ki, az amerikai hatóságok észlelték, hogy mindkét ország nukleáris kapacitása szokatlan aktivitást mutatott, ami arra késztette őket, hogy azonnali riasztást adjanak ki. Mike Pompeo, az Egyesült Államok külügyminisztere, a hajnali órákban ébredt fel, hogy sürgős telefonhívásokat bonyolítson le. Feladata az volt, hogy "meggyőzze mindkét felet arról, hogy a másik fél nem készül nukleáris konfliktusra" – emlékezett vissza később a történtekre.

Ez a konfliktus a kezdeti zűrzavart követően hamarosan lecsillapodott. Hat év elteltével azonban a két dél-ázsiai vetélytárs ismét fegyveres összecsapásba bonyolódott, miután az indiai fennhatóság alatt álló Kasmírban több, turistákra irányuló, halálos áldozatokkal járó terrorakció történt. Ezúttal viszont új, kiszámíthatatlan tényezők is felbukkantak, mivel a térség legfontosabb katonai szövetségei átalakulóban vannak.

A fegyverek elmozdulásának változó mintázatai világosan tükrözik Ázsia ezen különösen instabil régiójában kialakult új helyzetet, ahol három nukleáris hatalom - India, Pakisztán és Kína - aggasztó közelségben helyezkedik el egymáshoz - számolt be róla a The New York Times.

India, a hagyományosan el nem kötelezett ország, több milliárd dollár értékben vásárolt felszereléseket az Egyesült Államoktól és más nyugati szállítóktól. Ezzel egyidejűleg a hindu állam erőteljesen csökkentette volt hidegháborús szövetségesétől, Oroszországtól származó olcsó fegyverek vásárlását.

Pakisztán, amelynek szerepe az Egyesült Államok szemében az afganisztáni konfliktus lezárása óta jelentősen csökkent, már nem fektet be olyan amerikai haditechnikai eszközökbe, amelyek beszerzésére korábban az Egyesült Államok ösztönözte. E helyett a pakisztáni katonai beszerzések döntő többsége Kína irányába fordult.

Ezek a kapcsolatok aktiválták Dél-Ázsia leghosszabb és legnehezebben megoldható konfliktusát, amely szerves része a nagyhatalmi politika komplex rendszerének.

Az Egyesült Államok Kínával szembeni partnerként segítette Indiát, míg Peking elmélyítette a Pakisztán támogatásába és pártfogásába való befektetését, ahogy India egyre közelebb került az Egyesült Államokhoz.

India és Kína viszonya az utóbbi években feszültté vált a rivalizáló területi követelések következtében, ami időnként katonai összecsapásokhoz is vezetett. Eközben a világ két legnagyobb hatalmának, az Egyesült Államoknak és Kínának a kapcsolatai is válságos szakaszba léptek, miután Trump elnök kereskedelmi konfliktust robbantott ki Pekinggel.

Ez a robbanékony helyzet rámutat arra, hogy a második világháború utáni globális rend felbomlásával mennyire bonyolulttá és kusza összefonódásúvá váltak a hatalmi szövetségek. Az instabilitást tovább fokozza, hogy Dél-Ázsiában a katonai összecsapások gyakorisága mellett mindkét fél fegyveres erői hajlamosak a tévedésekre, ami jelentősen növeli annak valószínűségét, hogy a konfliktusok eszkalálódása kicsúszik az irányítás alól.

Az Egyesült Államok jelenleg kulcsfontosságú tényező India biztonsági érdekeinek alakulásában, míg Kína fokozatosan egyre meghatározóbb szerepet tölt be Pakisztán védelmi politikájában.

"Formálj egyedivé a szöveget!" – javasolta Ashley Tellis, a Carnegie Endowment for International Peace vezető szakértője és egykori diplomata.

Mivel India katonai akciókat hajt végre Pakisztán ellen, az elmúlt években az Egyesült Államokat minden eddiginél erőteljesebben maga mellé állította.

Narendra Modi indiai miniszterelnökkel az április 22-i kasmíri terrortámadást követő első napokban mind Donald Trump amerikai elnök, mind JD Vance alelnökkel beszélt. A Trump-kormányzat tisztviselői által kiemelt erőteljes támogatást sok újdelhi tisztviselő úgy értelmezi, hogy zöld utat adtak Indiának a Pakisztán elleni megtorláshoz, még akkor is, ha az amerikai tisztviselők visszafogottságot sürgetnek.

A politikai tájékozódás új dimenzióit tükrözi, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök szembetűnően távol maradt, amikor Narendra Modi az azt követő napokban több mint tucatnyi nemzetközi vezetővel folytatott megbeszélést a terrortámadást követően. Az orosz külügyminiszter csupán egy héttel a támadás után érte el indiai kollégáját, míg Modi és Putyin végül ezen a héten került egymással kapcsolatba – értesültünk hivatalos forrásokból.

Kína nyíltan kifejezte támogatását Pakisztán iránt, hangsúlyozva, hogy "megingathatatlan barátként és folyamatosan megbízható stratégiai együttműködő partnerként" tekint rá.

Ezek a tendenciák egyre inkább tükröződhetnek a katonai konfliktusokban.

Ha elmerengünk azon, milyen formát ölthet egy jövőbeli konfliktus India és Pakisztán között, akkor egyre inkább úgy tűnik, hogy India az Egyesült Államok és Európa támogatásával, míg Pakisztán Kína technológiai és katonai eszközeivel lépne fel. Ez a globális hatalmi dinamika egy újfajta hadviselést eredményezhet, ahol a hagyományos módszerek mellett a digitális és információs háború is központi szerepet kapna.

- mondta Lyndsey Ford, egy korábbi magas rangú amerikai védelmi tisztviselő, aki jelenleg az Observer Research Foundation America vezető munkatársa.

Az összecsapás csak a legutóbbi kiéleződése a Kasmírért, a két nemzet közé ékelődött, festői szépségű Himalája-völgyért folytatott, évtizedek óta tartó konfliktusnak. A kasmíriaknak ritkán volt beleszólásuk a saját sorsukba.

A Kasmírról szóló kapcsolatos viták szinte azonnal India és Pakisztán megalakulása után kezdődtek.

1947-ben Nagy-Britannia döntése nyomán Indiát két részre osztották, ezzel egy történelmi fejezet zárult le. Az újonnan létrejövő országok közül az egyik Pakisztán lett, amely muszlim lakosságával külön identitást kapott. A másik rész, melyben főként hinduk éltek, megtartotta a jól ismert India nevet. Kasmír, a gyönyörű és vitatott terület, azonban továbbra is megoldatlan kérdés maradt, sorsa a jövőre várva lógott a levegőben.

India és Pakisztán évtizedek óta feszültségben él a Kasmír térségéért, amely mindkét ország számára stratégiai jelentőséggel bír. A konfliktus csúcspontján katonai összecsapások robbantak ki, amelyek súlyosan érintették a helyi lakosságot. A térség hindu uralkodója, aki kezdetben határozottan ellenállt a területi integrációra vonatkozó nyomásnak, végül beleegyezett abba, hogy Kasmír India részévé váljon. E döntését a pakisztáni milíciák területére történő behatolása siettette, így a régió biztonságának garantálása érdekében kénytelen volt elfogadni a helyzetet - számolt be róla a The New York Times.

A két ország utoljára 1999-ben vívott háborút Kasmírért, amely a régió feszültségteljes történetének egy újabb fejezetét jelentette. Ezt követően Kasmír továbbra is a világ egyik leginkább militarizált zónájává vált, ahol a folyamatosan zajló feszültségek és zavargások miatt India és Pakisztán többször is a háború küszöbére került az elkövetkező években. A terület helyzete továbbra is ingatag, és a politikai feszültség mindkét oldal számára komoly kihívásokat jelent.

A legutóbbi nagyobb fellángolás 2019-ben volt, amikor egy kasmíri robbantás legalább 40 indiai katonát ölt meg. Indiai harci gépek megtorlásul légicsapásokat hajtottak végre Pakisztánban, de a konfliktus de-eszkalálódott, mielőtt totális háborúvá fajult volna.

Abban az évben, amikor az indiai kormány részlegesen megvonta Kasmír autonóm státuszát, világszerte sokkolta a közvéleményt a határozott lépése. A kormány szigorú politikája meglepte a megfigyelőket, akik a helyzet alakulását figyelemmel kísérték. Azonban az indiai állam számára a döntés eredményei végül igazolták ezt a megközelítést. Úgy tűnt, egy új békés időszak küszöbén állunk, hiszen a terrorcselekmények száma jelentősen csökkent, és a turizmus is virágzásnak indult.

Mindez csupán egy ábránd volt.

Related posts