A Covid-teszteken milliárdossá avanzsáló vállalatok kámforrá változtak.


Az állam a Fidesz korábbi politikusaihoz köthető cégektől vásárolt a Covid-fertőzés kimutatására szolgáló antigén-gyorsteszteket az Állami Egészségügyi Ellátó Központon (ÁEEK) keresztül. A két cég közbeszerzés nélkül jutott a milliárdos értékű állami megbízásokhoz úgy, hogy előlegként a vételár felét előre elutalta az ÁEEK, abból fedezte a szállítandó mennyiség beszerzési árát, vagyis a cégek saját tőke és kockázatvállalás nélkül 100 százalékos haszonkulccsal tudtak üzletet kötni az állammal - írta meg a hvg.hu.

A vállalatok és a szerződéses kapcsolatok:

A Rayrai Kft. néhány hónap leforgása alatt egy korábban kudarcot vallott thaimasszázs vállalkozásból egy közel kétmilliárdos árbevételt elérő gyógyászati nagykereskedővé nőtte ki magát.

A vállalat életében a szerződéskötés előtt nem sokkal feltűnt Kupper András, a korábbi fideszes parlamenti képviselő, aki ügyvezetőként csatlakozott a csapathoz. Ezt követően Tasnádi László, a volt belügyi államtitkár, mint tulajdonos is részesedést szerzett a cégben.

A cég egyébként sem 2020 előtt, sem az ÁEEK-s szerződések után nem végzett érdemi üzleti tevékenységet, és míg a 2020-as évben 801 milliós nyereséget ért el, a következő három évben minimális árbevétel mellett veszteséges volt, 2024-ben pedig végelszámolás után törölték is.

A Minerva Tanácsadó és Forgalmazó Kft. mindössze három hónappal az ÁEEK-s szerződés aláírása előtt alakult meg, és eddigi működése során csupán ez az egyetlen bevételi forrása volt.

A Minerva Kft.-nél Martos Dániel, ügyvezető-résztulajdonosként tűnt fel, aki korábban a ferencvárosi Fidelitas és a helyi Fidesz meghatározó alakja volt. Szijjártó Péter és Pelczné Gáll Ildikó mellett is dolgozott, majd a IX. kerületi vagyonkezelő cég parkolási rendszerének irányításáért felelt. Azonban miután napvilágra került, hogy a bevételek csupán egy töredéke érkezik a kerületi költségvetésbe, úgy döntött, távozik a ferencvárosi önkormányzattól.

Martos és üzlettársa, a szintén volt fidelitasos P. Adrienn 2021-ben eladta a céget egy Rakacán élő, 19 éves fiatalnak, aki egyszemélyes "taggyűlésen" döntött 98-98 millió forintos osztalék kifizetéséről, majd pár hónappal később elindult a cég felszámolása, 2023-ban pedig megszűnt.

A Nemzeti Nyomozó Iroda hűtlen kezelés gyanújával indított nyomozást és most is csak annyit közölt a lappal, hogy a büntetőeljárás folyamatban van, bővebb tájékoztatást ezért nem adhatnak.

Related posts