A NAK új kiadványával támogatja a gazdálkodókat az elektronikus napló helyes és hatékony kezelésében.
Az elmúlt években több olyan jogszabályi és technikai változás is bekövetkezett a gazdálkodási napló papíralapú kitöltését, továbbá elektronikus feltöltését illetően, amely sokakat elbizonytalanított a saját kötelezettségeikre vonatkozóan, olvasható a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) honlapján.
A gazdálkodási napló vezetése már régóta elengedhetetlen része a gazdálkodók adminisztratív teendőinek, de az utóbbi években számos jogi változás történt ezen a területen. Ez a napló elsősorban abban segít, hogy a gazdálkodók igazolni tudják a különböző alapvető szabályok betartását, például a növényegészségügyi és növényvédelmi előírások teljesítését. Továbbá fontos szerepe van a beporzók védelmének biztosításában, valamint a mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezés elleni védekezéshez szükséges cselekvési program végrehajtásában. Emellett a gazdálkodási napló lehetőséget biztosít arra is, hogy a gazdálkodók nyilvánosan bizonyíthassák a Közös Agrárpolitikából és a nemzeti költségvetésből származó agrártámogatásokkal kapcsolatos kötelezettségeik teljesítését.
A gazdálkodási napló vezetése papír alapon már régóta kötelező volt, azonban a jogi keretek és a támogatási feltételek folyamatosan változtak, ami szükségessé tette az elektronikus adatszolgáltatás bevezetését. 2022-ben a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal elindította egy új rendszer kifejlesztését, amelynek használati előírásai folyamatosan szélesedtek. 2023. január 1-jétől kezdve a 10 hektárnál nagyobb területen gazdálkodóknak már 24 órán belül rögzíteniük kellett a szántóföldi kultúrákban végzett rovarölő szeres kezeléseiket az újonnan létrehozott elektronikus platformon. Az év közepétől, július 1-jétől az adatszolgáltatás tartalma is kibővült, így az e-Permetezési napló mellett más gazdálkodási műveletek és nitrát-adatszolgáltatási adatokat is rögzíthettek a felhasználók. Az elmúlt évek során tehát számos jogszabályi és technikai változás történt a gazdálkodási napló kitöltésével kapcsolatban, ami sok gazdálkodó számára bizonytalanságot okozott a kötelezettségeik teljesítését illetően.
Minden gazdálkodó helyzete különböző, hiszen az alapvető kötelezettségeik és az általuk vállalt feladatok egyedi kombinációban jelennek meg. A NAK kiadványa azért készült, hogy iránymutatást nyújtson az általános kötelezettségek megértésében. Kérjük, hogy minden gazdálkodó alaposan ellenőrizze a kötelező rendeletek mellett az általa benyújtott pályázatok követelményeit, és ennek tükrében vezesse a saját gazdálkodási naplóját! A NAK országos falugazdász tanácsadóhálózata örömmel áll a gazdálkodók rendelkezésére a felmerülő kérdések kapcsán, és segítséget nyújt az elektronikus adatrögzítés folyamatában is.