Egy friss kutatás új fényt vetett a magyar sofőrök vezetési szokásaira: érdekes eredmények születtek, amelyek sokakat meglephetnek. A Pénzcentrum által közzétett tanulmány részletezi a magyar közlekedési kultúra sajátosságait, és olyan tendenciákra világí

Idén ismét egy különleges tükör elé állítja a közlekedőket a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató (NÚSZ) Zrt. közlekedésbiztonsági felmérése. Az online minikutatás eredményei rávilágítanak arra, hogy bár sokan türelmes sofőrnek tartjuk magunkat, számos helyzet könnyen kibillentheti a belső egyensúlyunkat. Bartal Tamás, a NÚSZ Zrt. elnök-vezérigazgatója kiemelte, hogy csak kevesen képesek tudatosan megőrizni higgadtságukat és türelmüket a forgalomban.
A Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató (NÚSZ) Zrt. immár negyedik alkalommal indított online közvélemény-kutatást a Közlekedéstudományi Egyesület (KTE) által szervezett A Közlekedési Kultúra Napja rendezvénysorozathoz kapcsolódva. A felmérés ez alkalommal is elgondolkodtató eredményt hozott.
A kérdőívet kitöltők körében körülbelül négyötödük úgy véli, hogy alapvetően türelmes személyiség jellemzi őket (nagyon türelmes: 17,8 %; többnyire türelmes: 59,1 %). Ugyanakkor a válaszadók többsége úgy érzékeli, hogy a közlekedésben megnyilvánuló türelmetlenség komoly problémát jelent, ami balesetekhez vezethet (69,4 %), és hogy ez a jelenség tudatossággal elkerülhető (59,5 %). Ennek ellenére meglepő, hogy a közlekedésbiztonsági felmérés résztvevőinek körülbelül egyharmada (29,7 %) beismerte, hogy gyakran vagy időnként türelmetlenkedik, és körülbelül ugyanennyien (32 %) már kerültek olyan veszélyes helyzetbe, amelyet a türelmetlenségük okozott, vagy másokat veszélyeztettek emiatt.
Tudjuk, hogy a türelmetlenség hajlamos balesetveszélyes helyzetekhez vezetni, de még mindig nem értük el azt a szintet, ahol ezt tudatosan képesek lennénk kezelni.
- Bartal Tamás, a NÚSZ Zrt. elnök-vezérigazgatója, összegzett a felmérés eredményeiről.
A résztvevők kétharmada válaszolta azt, hogy befolyásolja a vezetési stílusát a hangulata (kicsit befolyásolja: 56,8%, erősen befolyásolja: 6,8%). A válaszadók kétharmadát például nem hagyja hidegen, ha valaki feltartja a forgalmat (pl. bizonytalanul parkol, lassan indul el zöld jelzésre), legnagyobb részük (58,2%) csak bosszankodik, a többiek dudálnak (8,2%), vagy nagyon idegesek lesznek és azonnal kerülőutat keresnek (1,6%).
A közlekedési türelmetlenség legfőbb kiváltói a szabálytalanul közlekedő járművek (58,6 %) és a lassan haladó autók, amelyek jóval a megengedett sebesség alatt haladnak (53,5 %). A felmérésben résztvevők csupán egy elenyésző hányada (17,2 %) számolt be arról, hogy bármilyen helyzetben képes megőrizni a nyugalmát a forgalomban.
"De talán mégis van remény a változásra, hiszen a felmérés résztvevőinek közel 80%-a elismerte, hogy volt olyan tapasztalata, amikor valaki kedvesen és türelmesen viselkedett vele a közlekedés során. Érdekes módon, a válaszadók majdnem fele azt nyilatkozta, hogy ez az élmény arra ösztönözte őt, hogy ő is figyelmesebben és türelmesebben álljon másokhoz." - mondta Bartal Tamás, elnök-vezérigazgató.
A NÚSZ Zrt. közlekedésbiztonsági kérdőíve 2025. május 21. és június 5. között volt elérhető, lehetőséget adva a közlekedésben résztvevők véleményének megismerésére. A felmérés nem reprezentatív jellegű volt, és elsősorban tapasztalt sofőrök köreiben zajlott, akik közül a válaszadók 83,6%-ának több mint 10 éves jogosítvány birtokában van. Ezen kívül a résztvevők 70,2%-a naponta használja az autót, így a válaszaik jól tükrözhetik a gyakorlati tapasztalataikat és a közlekedésbiztonsággal kapcsolatos nézeteiket.