Különleges égi esemény vár ránk a következő héten! Érdemes lesz az égboltra emelni a tekintetünket, hiszen egy lenyűgöző jelenség bontakozik ki felettünk. Ne hagyjuk ki ezt az izgalmas lehetőséget! | ma7.sk


A legidősebb dokumentált meteorraj, a Lyridák, április 22-én, kedden varázsolja el a csillagászat szerelmeseit. E különleges égi jelenség első nyoma már i.e. 687-ből származik, amikor is a kínai megfigyelők először dokumentálták az égbolton szikrázó csillagok hullását. Érdemes megfigyelni ezt a csodás eseményt, amely évszázadok óta inspirálja az embereket!

Minden év április 22. környékén egy különleges csillagászati esemény vár ránk: a meteorok varázslatos esője. Kedd hajnalban a legkedvezőbb a megfigyelés, amikor óránként akár tíz gyönyörű hullócsillag is feltűnhet az égen. Ezek között néha tűzgömbök is ragyognak, amelyek az éjszakai égboltot színes fényükkel varázsolják el.

A meteorraj forrását az 1861-ben a Nap közelében megfigyelt Thatcher-üstökösre vezetik vissza, amely 417 év alatt tesz egy teljes kört a Nap körül. E meteorraj elnevezése a Lyrára (Lant) utal, mivel ez a csillagkép dominál a horizont felett a csillaghullás időszakában.

A Lyridák az egyik legrégebbi ismert meteorraj, amelynek nyomai egészen 2700 évvel ezelőttig követhetők. Az időszámításunk előtt 687-ből származó kínai feljegyzések tanúsága szerint ebben az időszakban a raj rendkívüli aktivitást mutatott, és a meteorok az égről "úgy hullottak, mint az esőcseppek".

A Lyridák meteorraj nagyjából 60 évente a szokásoshoz képest sokkal magasabb aktivitást produkál, a következő ilyen "kitörés" 2042-ben várható. Az utolsó látványos kitörés 1982-ben volt.

Related posts