Donald Tuskot államcsíny kísérletével vádolják.


Bogdan Swieczkowski, a lengyel alkotmánybíróság vezetője, bírósági feljelentést nyújtott be Donald Tusk miniszterelnök és a kabinet tagjai ellen, azzal a váddal, hogy bűnszervezetet alapítottak és meg akarják változtatni az alkotmányos rendet. Swieczkowski állítása szerint Tusk és csapata egy olyan szervezett bűnözői csoportot alkot, amely szándékosan gátolja az alkotmányos intézmények működését. A feljelentés nyomán elindított nyomozást egy ügyész vezette, ám a kormány állítása szerint ő már nem tölti be hivatalát - számolt be róla a hvg.

A lengyel jogi helyzet sajátos jellemzője, hogy az alkotmánybíróság működése gyakorlatilag megroppant, mivel a kormányzó többség kétségbe vonja a testület legitimitását. Az új parlamenti intézkedések alapján az alkotmánybíróság tevékenysége annyira ellentétes a jogrenddel, hogy már nem képes ellátni a rábízott feladatokat. Az új kormány emellett olyan törvényjavaslatot is benyújtott, amely az alkotmánybíróság átalakítására irányul, de ezt a köztársasági elnök nem volt hajlandó aláírni.

A legfrissebb információk alapján úgy tűnik, hogy az alkotmánybírák javadalmazására előirányzott forrást is kivonták a költségvetésből, ami arra utal, hogy a kormány bizalmatlanságot érez a testület iránt. Az állampolgárok gyakran szembesülnek azzal a problémával, hogy a bűncselekmények gyanúsítottait nem tartóztatják le, vagy a jogerős döntések késlekednek. Ezt részben a bírók és ügyészek között zajló jogi viták okozzák, amelyek megnehezítik az igazságszolgáltatás zavartalan működését.

A kormány és az ellenzék közötti ellentét nem csupán politikai síkon, hanem jogi fronton is egyre élesebbé válik, különösen a közelgő májusi elnökválasztás fényében. A kormány azon dolgozik, hogy jelöltjük győzelme révén a jövő elnöke képes legyen feloldani a jelenlegi patthelyzetet. Ugyanakkor a választás érvényessége a Legfelsőbb Bíróság döntésére van bízva, amely sokakban aggodalmat kelt, hiszen ez újabb jogi problémákhoz vezethet.

Jaroslaw Kaczynski, a PiS elnöke is kifejezte támogatását a feljelentéssel kapcsolatban, többször is bűnbandának titulálva az éppen hatalmon lévő kormányt, ami miatt alkotmánysértéseket rótt fel nekik. Ezzel szemben Donald Tusk higgadtan reagált a helyzetre, hangsúlyozva, hogy ennél sokkal fontosabb ügyekkel kellene foglalkoznia, mint a felhozott vádakkal.

Related posts