"Magán vagy állami? Valójában nem két különböző világ létezik. Csak egy van: az, amelyik a betegek gyógyulását szolgálja." – Fókuszban az egészségügy, egy páros interjú keretében.


Fábián Lajos, a VOSZ Egészségügyi Tagozatának elnöke hangsúlyozta, hogy Magyarországon a két egészségügyi szektor nem független egymástól. Lancz Róbert, a Primus Magánegészségügyi Szolgáltatók Egyesületének vezetője pedig arra figyelmeztetett, hogy takarékoskodnunk kell a drága orvosidővel.

HVG: Régen a fogászat és a nőgyógyászat volt a két slágerterület, ahol leginkább a magánellátást választották a magyarok. Most mely magánorvosi területek népszerűek?

Fábián Lajos: Az utóbbi tizenöt évben teljesen átalakult a piac, és a változás a legutóbbi négy-öt évben gyorsult. Korábban a magán-fekvőellátás ritka volt, és néhány szakmára korlátozódott, ma már vannak viszont olyan nagy magánegészségügyi cégek, ahol meglehetősen komplex, sokszakmás fekvőbeteg-ellátás zajlik 24 órás, akár intenzív és egyéb szakorvosi ügyeleti háttérrel. E társaságok akár egy korábbi nagyobb állami kórház méretét, komplexitását és ellátási számait is meghaladó módon működnek. Jelenleg Budapesten a szakorvosi járóbeteg-ellátás első lépcsője az esetek kétharmadában a magánorvosoknál kezdődik. Ennek oka a hozzáférhetőség: ha volna gyors és ingyenes ellátás, akkor ez nem így lenne. A járóbetegeknél már nincsen olyan terület, amiben nem vesz részt a magánegészségügy. Ott tartunk, hogy bizonyos kurrens szakmákban - ilyen például az endokrinológia - már itt is várólisták kezdenek kialakulni. A fekvőbetegeknél pedig akadnak cégek, amelyek már sokszakmás ellátók, és akár az államilag akkreditált szakorvosképzésben is részt vesznek. Ilyen a TritonLife is, ahol jelenleg nyolc különböző szakterületen fogadhatnak rezidenseket, szakorvosjelölteket a gyakorlati képzésük részeként.

Lancz Róbert szavaival élve, Magyarországon a vérvételhez hetek, az MR-vizsgálatokhoz hónapok, míg a protézisműtétekhez évek várakozási idő szükséges. Ilyen körülmények között a magánegészségügy már nem csupán luxus, hanem alapvető igény. Az emberek egyre tudatosabb döntéseket hoznak, míg a piaci szereplők is felkészültebben reagálnak az igényekre. A Doktor24, a TritonLife és a Budai Egészségközpont mára olyan komplex és magas színvonalú egészségügyi központokká alakultak, amelyek valódi megoldásokat kínálnak a páciensek számára.

Related posts