"Megindul-e Irántól? - érdeklődtek Trumpnál. 'Lehetséges, hogy igen, és az is, hogy nem' - válaszolta."

Meg kell tanulnunk, hogy a globális politikai tájképen a leglényegesebb döntések egy olyan személy fejében formálódnak, aki kifejezetten büszke a megbízhatatlanságára és a kiszámíthatatlanságára. Például, amikor arról van szó, hogy az Egyesült Államok esetleg hadműveleteket indít Iránt illetően, Donald Trump nem hajlandó világosan állást foglalni a kérdésben.
Az amerikai elnök a Fehér Ház gyönyörű kertjében sétálgatott, ahol éppen egy hatalmas zászló felállítását figyelte meg. Ezt követően a riporterek elé állt, hogy megossza gondolatait a kedvenc belpolitikai témáiról. Amikor a legfeszítőbb krízisre irányították a figyelmet, határozottan elhárította a kérdéseket az Egyesült Államok iráni szerepvállalásával kapcsolatban, ezzel jelezve, hogy nem kívánja e téma mélyebb elemzését.
"Ezt nem mondhatom meg. Talán megteszem, talán nem. Senki sem tudja, mit akarok tenni. De egy dolgot elmondhatok: Iránnak sok gondja van, és tárgyalni akar."
Ezt követően ismételten hangsúlyozta az elmúlt napokban többször kifejtett véleményét, miszerint Iránnak nagyobb készséget kellett volna mutatnia a párbeszéd iránt, mielőtt Izrael végrehajtotta a katonai akcióját. Azt állította, hogy az iráni delegáció tagjai utaltak arra, hogy "talán ellátogatnak a Fehér Házba", bár szerinte ez egy bonyolult téma. Az elnök abban sem biztos, hogy "mennyi ideig" fog tartani a konfliktus, mivel az iráni légvédelmi rendszer jelentős mértékben károsodott.
"Két nagyon egyszerű szó: unconditional surrender (feltétel nélküli megadás)". Elegem van" - mondta Trump, aki szerint az irániaknak "rossz szándékaik" vannak az ország nukleáris programjával. Amúgy kedveli az irániakat, karrierje során sok iránival találkozott, majd áttért más százmilliók életét érintő kérdésekre, amelyek az ő kezében vannak, például az orosz-ukrán háborúra.
A BBC gyorsértékelése szerint az elnök egy komoly dilemmával néz szembe, hiszen kampányígéretei és hivatali pályafutása kezdetén többször hangsúlyozta, hogy el kívánja kerülni a drága külföldi konfliktusokat, és "béketeremtőként" szeretne bevonulni a történelem lapjaira. Amennyiben csatlakozik Izrael Irán ellen irányuló hadműveletéhez, azzal kockáztatja, hogy eltávolítja magát a MAGA támogatóinak egy részétől. Ugyanakkor korábbi nyilatkozatai alapján világossá tette, hogy Iránnak semmilyen körülmények között nem szabad nukleáris fegyverekkel rendelkeznie - ez az elkötelezettség késztetheti cselekvésre, ha úgy véli, Izrael nem képes egyedül megakadályozni ezt a fenyegetést.