Németország úgy döntött, hogy lehetőséget ad a migránsok visszatoloncolására Görögországba.


A német szövetségi közigazgatási bíróság szerdán hozott határozatában megengedettnek minősítette az egyedülálló, egészséges és munkaképes migránsok kitoloncolását Görögországba.

A lipcsei székhelyű törvényszék megállapította, hogy a görög bevándorlási rendszerben észlelt hiányosságok ellenére a helyzet nem olyan súlyos, hogy ez a kiszolgáltatottnak nem minősíthető csoport rendkívüli nyomorral nézzen szembe Görögország területén.

Döntésével a bíróság elutasította egy szomáliai és egy másik, a Gázai övezet északi részéből származó hontalan férfi keresetét. A felperesek 2017-ben, illetve 2018-ban hagyták el szülőföldjüket, majd Törökország érintésével léptek be Görögország és ezzel az Európai Unió területére.

Később azonban Németország felé vették az irányt, ahol egy újabb menedékkérelmet nyújtottak be.

A két férfi panaszát elutasította a hesseni közigazgatási bíróság, már az alsóbb fokú eljárás során is. A bíróság álláspontja szerint Görögországban nem valószínű, hogy az érintettek embertelen vagy megalázó bánásmódnak lennének kitéve.

"Andreas Meyerhöfer szóvivő hangsúlyozta, hogy az emberek elkerülhetetlenül nyomorúságos körülmények között élnek."

Robert Keller szövetségi bíró szerdán megerősítette hesseni kollégáinak értékelését, kijelentve, hogy a mérce az, hogy Görögországban a migránsok rendelkezésére áll-e "kenyér, ágy és szappan". "Mi is tudjuk, hogy ez nem sok. Ez egy kemény mérce" - tette hozzá.

A szövetségi bíróság illetékes testülete úgy véli, hogy a dél-európai országok életkörülményei nem ellentétesek az Európai Unió Alapjogi Chartájában foglalt jogokkal. Ennek értelmében az egyedülálló, egészséges migránsok menedékkérelmeit elutasíthatják - áll a közleményükben.

Related posts