Budapesten egy igazán különleges olasz mestermű kerül kalapács alá: ez a festmény, amely nemcsak Nagy Katalin, hanem a napkirály, XIV. Lajos figyelmét is felkeltette, és mindketten vágytak arra, hogy egy példányt magukénak tudhassanak.
December elején a műgyűjtők és befektetők egy különleges lehetőséghez juthatnak Budapesten, hiszen az itáliai barokk egyik kiemelkedő alkotásához, Francesco Solimena "Az uralkodás allegóriája" című festményéhez, jóval a nemzetközi piaci ár alatt férhetnek hozzá. A BÁV ART 84. Művészeti Aukcióján a közel 800 tétel között a festmény kikiáltási ára 8,5 millió forint, ami figyelemre méltó lehetőség a gyűjtők számára. Ez az alkotás valaha francia, spanyol és orosz uralkodók képzeletét mozgatta meg, és egy hasonló, részleteiben is azonos változata az ezredfordulón a Sotheby's New York-i aukcióján közel 30 millió forintért kelt el.
Francesco Solimena a kontinens királyi udvarainak népszerű és elismert művészeként vált ismertté.
Alkotásai olyan megrendelők gyűjteményeit gazdagították, mint a valaha volt leghosszabb ideig hatalmon lévő európai uralkodó, XIV. Lajos francia király, Savoyai Jenő herceg vagy II. Károly spanyol király.
A nápolyi barokk kiemelkedő mestereinek művei nem csupán művészi értéket képviseltek, hanem a megrendelők egyedi igényeire is reagáltak. Ezekben a művekben a mitológiai és allegorikus témák ábrázolása különös hangsúlyt kapott, ami lehetővé tette, hogy a művészek politikai és reprezentációs célokat is szolgáljanak. Az alkotások így nemcsak esztétikai élményt nyújtottak, hanem a megrendelők társadalmi státuszát és hatalmát is hirdették.
A BÁV ART 84. Művészeti Aukciója december 3. és 5. között kerül megrendezésre, ahol különleges figyelmet érdemel a "Az uralkodás allegóriája" című mű. Ez a lenyűgöző festmény a 18. század elején készült, Solimena (1657-1747) életművének egyik legkiemelkedőbb darabjaként, amikor is a művész a legmagasabb szintű kreativitásával és technikai tudásával alkotott.
és lenyűgöző részletgazdagsággal jeleníti meg a hatalom, az igazságosság, illetve a bölcsesség eszméit. A mű ugyanakkor egyfajta remekül kidolgozott mintadarab, ricordo, amelyet a mester a lehetséges megrendelőknek meg tudott mutatni, majd a személyes igényeknek megfelelően valósított meg - lényegében egyszerűen a saját művét másolva. A festmény közepét elfoglaló pajzs például ebben az esetben üresen jelenik meg, ám kitölthető volt a megrendelő bármely uralkodó vagy előkelőség jelképeivel vagy arcképével.
A festmény értékét különösen megnöveli, hogy testvérdarabjai a világ két kiemelkedő művészeti intézményében, a londoni National Gallery-ben és a szentpétervári Ermitázsban helyezkednek el. Ezek a gyűjtemények a művészettörténet legkiemelkedőbb alkotásainak adnak otthont, globális elismerést és rangot biztosítva az ott őrzött művek számára.
Dr. Kovács Zoltán, a barokk művészet szakértője, hangsúlyozta a téma fontosságát, mint a művészettörténet egyik meghatározó alakja.
Az Ermitázs gyűjteményében található Solimena egyik kiemelkedő műalkotása, amely most Budapestre érkezik licitre, lényeges eltéréseket mutat a két kompozíció között. A legszembetűnőbb különbség a puttók által tartott pajzson keresztül nyilvánvalóvá válik.
A szentpétervári képen egyfelirattal és egy portréval gazdagították a látványt – hívta fel a figyelmet a művészettörténész. Jelenleg Nagy Katalin cárnő arcképe díszíti, ám a műalkotás eredetileg XIV. Lajos, a francia király megtisztelő emlékére készült.
azt Filippo Antonio Gualtieri (1660-1728) bíborostól, a pápa franciaországi követétől kapta ajándékba, és jó eséllyel épp a Budapesten most kalapács alá kerülő műről másolták.
A napkirály képmását Katalin cárnő festtette át, amikor a festményt Párizsból Oroszországba került 18. században. Ismertek ugyanakkor a bőkezű támogatóinak is köszönhetően hatalmas vagyonra szert tevő, bárói rangra emelt Francesco Solimena festményének olyan változatai is, amelyeken a pajzson II. Károly spanyol király, Anjou Fülöp, illetve Savoyai Jenő herceg képmása látható.
Különleges lehetőség a hazai közönségnek
"Az uralkodás allegóriája" nem csupán művészeti értékével ragadja meg a figyelmet, hanem egyedülálló befektetési lehetőséget is rejt magában. Eddig az ilyen jelentős művek jellemzően a nemzetközi piacon voltak fellelhetőek, méghozzá borsos áron.
A Sotheby's 2001-es New York-i aukcióján egy olyan festmény került kalapács alá, amely jelentős hasonlóságot mutatott a Budapesten árverésre bocsátott művel. Ez a különleges alkotás II. Károly spanyol király arcképét ábrázolta a pajzson, és lenyűgöző 74 500 dolláros áron talált gazdára. Ha a mai árfolyamot nézzük, ez körülbelül 30 millió forintot jelent.
A budapesti aukció 8,5 millió forintos kezdőárral nyit, így a hazai érdeklődők nem csupán lehetőséget kapnak arra, hogy egy ilyen páratlan műalkotást megszerezhessenek, hanem a kikiáltási ár révén várhatóan a nemzetközi piaci árnál kedvezőbb feltételekkel juthatnak hozzá.
A BÁV ART aukciói 1920 óta meghatározó eseményei a magyar és nemzetközi műkincspiacnak. A 84. Művészeti Aukció változatos kínálatában a barokk festészet szerelmesei mellett a modern művészet, szobrászat és iparművészet rajongói is páratlan műtárgyakra lelhetnek, miközben a klasszikus ékszerek és órák rajongói sem maradnak inspiráló tételek nélkül.
A tételek november 23. és december 1. között, minden nap 10:00 és 18:00 óra között tekinthetők meg a BÁV ART Aukciósház és Galériában (1055 Budapest, Szent István krt. 3.). Az árverés december 3-án, 4-én és 5-én, mindhárom nap 18 órától kerül megrendezésre a MOM Kulturális Központ Kupolatermében. A digitális katalógus elérhető a bav-art.hu weboldalon, ahol online licitálásra is lehetőség nyílik a BÁV ART aukciós portálján.