Olyan súlyos járvány söpör végig Magyarországon, amilyet eddig még sosem tapasztaltunk.

Február utolsó hetében 329 400 ember keresett fel orvost akut légúti fertőzés jeleivel, míg 87 900 esetben influenzaszerű megbetegedést diagnosztizáltak. Ez azt jelzi, hogy továbbra is fennáll az a kedvezőtlen tendencia, miszerint az idei influenza szezon tartósan elhúzódik, és a vírus terjedése is rendkívül gyors.
Az influenzajárvány Magyarországon csak fokozatosan vonul vissza - derül ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ 9. heti jelentéséből. Az akut légúti fertőzéssel orvoshoz forduló betegek száma nem mutatott jelentős változást, míg az influenzával diagnosztizált páciensek száma mérsékelten csökkent.
A NNGYK legfrissebb jelentése szerint 100 000 emberből 916-an fordultak orvoshoz influenzás tünetekkel, míg 3 431 beteg akut légúti fertőzéssel keresett fel egészségügyi szolgáltatót. Ez az információ különösen jelentős, mivel lehetőséget ad az időbeli összehasonlításokra és a trendek nyomon követésére.
Az idei őszi-téli időszakban a felsőlégúti megbetegedések terjedése különösen kiemelkedő, és egy elhúzódó járványról van szó.
Hosszú távú összehasonlítás alapján a járványügyi események tükrében megállapíthatjuk, hogy
A 2024-25-ös járványszezon valóban páratlan eseményekkel teli, amelyek rendkívüli kihívások elé állítják a közegészségügyet és a társadalmat egyaránt.
Az influenzaszerű megbetegedések terjedése jelenleg ugyan nem érte el a 2016-17-es idény rekordmagas ütemét, de a járvány terjedési sebessége továbbra is rendkívül magas szinten stagnál, és az időtartama szokatlanul elhúzódik. Jelenleg már hatodik hete mozog folyamatosan 800 felett vagy annak környékén az arányszám, míg a korábbi években ez a szint a járvány csúcspontját jelentette.
Surján Orsolya, a helyettes országos tisztifőorvos, a Portfolio-nak adott csütörtöki interjújában alaposan elemezte az idei helyzetet.
Csütörtökön az Inforádiónak adott interjújában hangsúlyozta, hogy aggasztó mértékben, 17 százalékkal emelkedett a kórházba kerülők száma.
A légúti figyelőszolgálat keretében nyújtott adatok szerint a 9. héten 24 kijelölt kórházban összesen 362 beteget helyeztek kórházba súlyos, akut légúti fertőzés (SARI) következtében. Ebből 32 páciens kapott intenzív vagy szubintenzív ellátást - tájékoztatta a közvéleményt a járványügyi hatóság.
A 362 beteg, amely a két héttel ezelőtti 308 fős kórházi létszámhoz képest megfigyelhető, figyelemre méltó emelkedést tükröz.
A kórházi ápolást igénylő 308 SARI beteg közül 113-an (36,7%) 2 éves vagy annál fiatalabbak voltak, míg 89-en (28,9%) 60 éves kor felettiek. Az érintett betegek közül 119-nél diagnosztizáltak influenzavírust (73 A típusú és 46 B típusú), 47 főnél RSV, míg 5 fő esetében a SARS-CoV-2 vírus volt a betegség kiváltója. Az RSV-pozitív páciensek 68,1%-a (32 fő) 2 éves vagy annál fiatalabb korosztályba tartozott, míg a COVID-19-el fertőzöttek közül egy csecsemő és két idősebb személy, 60 év felettiek voltak. Az influenzavírus által okozott SARI eseteket különböző életkorú betegeknél diagnosztizálták.
Bár a megbetegedettek 70-75%-a a 35 év alatti korosztályhoz tartozik, ezen belül is a 15 év alatti gyermekek száma a legmagasabb. Ezzel szemben a kórházba nem került betegek között az idősek aránya továbbra is csekély. A laboratóriumi minták elemzése azt mutatja, hogy ezekben az esetekben más kórokozók felelnek a megbetegedésekért, mint azoknál, akik nem kerültek kórházi kezelés alá - nyilatkozta a helyettes országos tisztifőorvos.
Továbbra is az influenza B típusa az, amiből a legtöbbet tudtak igazolni, viszont a kórházba kerültek körében inkább az influenza A vírus, ami inkább kimutatható, illetve továbbra is fennáll az, hogy a két éven aluli gyermekek köréből kerül ki azoknak a 70 százaléka, akik a légúti óriássejtes vírus okozta fertőzés következtében kerülnek kórházba - ismertette a szakember.
Ami most a megelőző intézkedésedéket illeti, Surján Orsolya azt mondta, nagyon nehéz bármifajta újat kommunikálni, hiszen 12 hete tart már a járvány, és számtalanszor elhangzottak már ezek, köztük a kézhigiéne és a köhögési, tüsszentési etikett fontossága, vagy hogy tünet esetén ne menjünk közösségbe. "Valószínűleg most már mindannyian elfáradtunk ebbe, talán kevésbé is figyelünk oda" - jegyezte meg, azt tanácsolva, hogy a találkozókat lehetőség szerint helyezzük ki a szabad levegőre.
Azt is elmondta az InfoRádióban, hogy az Egyesült Államokban terjedő kanyarójárvány nincs hatással Magyarországra a magas átoltottság miatt.
A 9. héten orvoshoz fordult betegek kormegoszlása az alábbiak szerint alakult: az akut légúti fertőzés: a betegek 46,4%-a 0-14 éves gyermek, 26,7%-a 15-34 éves fiatal felnőtt volt. 18,6%-uk a 35-59 évesek, 8,3%-uk pedig a 60 éven felüliek korcsoportjába tartozott. Az influenzaszerű megbetegedés: a betegek 43,6%-a 0-14 éves gyermek, 29,3%-a 15-34 éves fiatal felnőtt volt. 20,3%-uk a 35-59 évesek, 6,8%-uk pedig a 60 éven felüliek korcsoportjába tartozott. Az előző hetekhez hasonlóan, a 100 000 azonos korcsoportba tartozó lakosra jutó betegek száma a 3-5 évesek (3 181) körében volt a legmagasabb, az országos érték (916) három és félszerese. Ezt követte a 6-14 évesek (2 486) érintettsége.
A 9. héten a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ Nemzeti Influenza Referencia Laboratóriumába összesen 459 értékelhető légúti minta érkezett. Ezek közül a sentinel orvosok által beküldött 314 minta alapján 7 esetben az influenza A(H1N1pdm09), 58 esetben az influenza A(H3), és 105 esetben az influenza B vírusait azonosították. Emellett nyolc betegnél RSV, valamint tíz betegnél human metapneumovírus okozta megbetegedést igazoltak. Az influenza vírusok esetében a pozitivitási arány 54,1%-ot, míg az RSV esetében 2,5%-ot mutatott.
A sentinel kórházak által beküldött 42 minta közül négy beteg légúti mintájában influenza A(H1N1pdm09), négy betegnél influenza A(H3), egy betegnél influenza B vírust, tizenhat betegnél az RSV-t, két betegnél a human metapneumovírust mutatták ki.
A 9. héten az akut légúti megbetegedések növekvő előfordulásáról tizennyolc jelentés érkezett hét különböző vármegyéből (Békés - 2, Hajdú-Bihar - 1, Jász-Nagykun-Szolnok - 1, Nógrád - 1, Pest - 1, Somogy - 1, Szabolcs-Szatmár-Bereg - 11). A járványok hatására egy bölcsőde, hét óvoda, nyolc általános iskola, egy középiskola és egy idősek otthona került érintett helyzetbe. Nyolc járvány esetében mintát vettek, és a tájékoztató megírásának pillanatáig három esetben influenza A, egy esetben pedig influenza B vírusfertőzést azonosítottak.