Pásztor: A munkának is megvan a maga helye, nem csupán a demonstrálás!

Elfogadhatatlan, hogy bárki támadás célpontjává váljon az utcán politikai nézetei miatt – hangsúlyozta Pásztor Bálint, a VMSZ elnöke a Szabadkai Magyar Rádió Napindító című műsorában. Pásztor rámutatott, hogy Nikola Selaković kultúrminiszter az utóbbi időszakban nem volt aktív a nyilvánosság előtt, a támadást pedig az ellenzéki, úgynevezett független sajtó úgy próbálta feltüntetni, mintha csupán egy parkolóhely körüli nézeteltérésről lenne szó, miközben valójában engedéllyel sem rendelkeztek – tette hozzá a VMSZ elnöke.
"Örülök annak, hogy a rendőrség ebben az esetben ellátta a feladatát. Azért mondom, hogy ebben az esetben, mert a hatalom nagyon engedékenyen áll ezekhez a tüntetőkhöz. Ha megnézzük, hogy nyugaton hogyan reagálnak, itt meg azt blokkolnak, amit szeretnének, azt vernek meg, akit szeretnének", tette hozzá Pásztor.
Szerinte a normalitás helyreállítása magában foglalja, hogy mindenki szabadon kifejezhesse politikai nézeteit, függetlenül attól, hogy azok a kormányt támogató, vagy a rendszerkritikus ellenzéki álláspontot képviselik. Fontos, hogy ennek következtében senkit ne érjen retorzió. Ugyanakkor az államnak kötelessége megvédeni a rendet és biztosítani a polgárok jogait, különösen azok számára, akik nem kívánnak egyoldalúan elköteleződni, csupán egy normális, békés életre vágynak. Ezt a védelmet és támogatást az államnak garantálnia kell.
Kiemelte, a VMSZ azért támogatta a felsőoktatási törvény módosítását, mert egyrészt ez az egyetemisták negyedik követelése, másrészt mert 153 millió euróval növekszik a felsőoktatás támogatása ennek köszönhetően. Emellett 50 százalékkal csökken az állami költségen tanulók tandíja. A törvény aláírásra és kihirdetésre került és néhány napon belül hatályos jogszabály lesz.
A tüntetésekről
A tüntetések folytatása nem hoz eredményt - emelte ki dr. Pásztor Bálint. Négy hónap telt el, és még mindig nem lehet egyértelműen meghatározni, ki irányítja ezeket az ellenzéki megmozdulásokat. A programjuk, céljaik és elképzeléseik továbbra is homályban maradnak - tette hozzá a politikus.
"Azt kérik, hogy ne kelljen félelemben élni. Mi a saját berkeinken belül is foganatosítottunk intézkedéseket, hogy ne kelljen félelemben élni. A tüntetők alapvető elképzeléseivel minden normális ember egyetért. A plénum viszont nem egy olyan kategória, amit az alkotmány vagy bármely törvény ismer.", mondta Pásztor, aki bízik abban, hogy a kormány megválasztásra kerül.
Az átmeneti kormányra vonatkozó javaslatot, melyet egyesek gyakran emlegetnek, a népképviseleti demokrácia kiforgatásának titulálták.
"Az alkotmány értelmében kellene az államot működtetni, az alkotmány pedig azt mondja, hogy a köztársasági elnök, meghallgatván a parlamentbe jutó pártok képviselőit, azt, aki többséget tud alkotni, fölkéri a kormányalakításra. Ez fog történni reményeim szerint a következő hetekben, azt követően, hogy a következő napokban a parlament konstatálja a miniszterelnöknek a lemondását. Nincs más út, tehát olyan, hogy szakértői kormány, átmeneti kormány, sehol nincs. Ilyen nem lehet."
Dr. Pásztor Bálint hangsúlyozta, hogy bár a tüntetések fontosak, a valódi változáshoz aktív munkára is szükség van. Arra kér mindenkit, hogy a közösség és a demokrácia érdekében vállalja a felelősségét: legyen szó a parlamenti képviselőkről, pedagógusokról vagy a VMSZ-ről. Csak így építhetünk fel egy olyan társadalmat, amely mindenki számára kedvező, és ahol mindenki szabadon kifejezheti politikai nézeteit. A politikus hozzátette, hogy ez elengedhetetlen ahhoz, hogy közösen formálhassuk az ország jövőjét.
A 15-ére Belgrádba szervezett nagy tüntetés kapcsán Pásztor azt mondta, hogy a VMSZ a magyar közösség érdekeit képviseli majd március 15-én is, több tíz helyen az 1848/49-es forradalom és szabadságharcra fog emlékezni.
Pásztor Bálint a SZMR stúdió világában (Archívum, Pannon RTV)