Penicillin allergia: sokan tévesen hiszik, hogy allergiásak a penicillinre - WEBBeteg
Azok a betegek, akik penicillin allergiásnak nyilvánítják magukat, gyakran drágább és széles spektrumú antibiotikumokhoz juthatnak, amelyek a különböző baktériumok elpusztítására szolgálnak, vagy éppen ellenkezőleg, az adott helyzetben kevésbé hatékony megoldást nyújtanak a fertőzések kezelésére. Sokszor ez a lépés indokolatlanul történik.
A betegek egy csoportja a korábbi betegségeik során tapasztalt csalánkiütés-szerű tüneteket és duzzanatokat, amelyeket sokan a használt penicillin tartalmú gyógyszerek következményeként értelmeztek. Az allergiás reakciókra utaló jelek alapján, de orvosi vizsgálatokkal nem megerősítve, sokan úgy vélik, hogy penicillin allergiásak. Ezek a páciensek a szükséges terápiák módosítása miatt alternatív antibiotikumokat kénytelenek szedni, ami gyakran hosszabb kórházi tartózkodással jár egy-egy betegség kezelése során. Ezzel együtt nő a súlyos fertőzések, valamint az antibiotikum-rezisztens baktériumok által okozott megbetegedések előfordulása is.
A penicillin allergia egy valós jelenség, azonban az Amerikai Asztma, Allergia és Immunológia Kollégium (ACAAI) által végzett kutatás szerint a diagnózisok csupán 2%-a bizonyul helyesnek, amikor az emberek vizsgálat nélkül állítják, hogy allergiásak a gyógyszerre. Ez azt jelenti, hogy a többség tévesen véli magáról, hogy penicillin allergiás. A szakértők ezért hangsúlyozzák az allergiatesztek elvégzésének és az allergológussal való konzultációnak a fontosságát, hogy elkerüljük az öndiagnózis okozta tévedéseket és félreértéseket.
A penicillin allergia tünetei széles spektrumot ölelnek fel, kezdve az enyhe bőrpírral és kiütésekkel, egészen a súlyosabb panaszokig, mint a fulladás vagy a heves köhögési rohamok. A legextrémebb esetekben akár anafilaxiás sokk is bekövetkezhet, amely orvosi beavatkozás nélkül végzetes is lehet. Fontos megjegyezni, hogy ezek a tünetek más allergiás reakciókra is utalhatnak, és nem kizárt, hogy a panaszokat nem a penicillin, hanem egy másik, egy időben szedett gyógyszer idézi elő. Ezért a kiváltó ok pontos azonosítása elengedhetetlen a megfelelő kezelés érdekében.
A penicillin allergia diagnosztizálásának legelterjedtebb módja a vérvétel, amely lehetővé teszi a szükséges vizsgálatok elvégzését. Ezt a tesztet akkor is el lehet végezni, ha a páciens panaszai már évekkel ezelőtt, vagy akár gyermekkorában jelentkeztek, hiszen az immunrendszer élethosszig képes megjegyezni az allergiás reakciókat. A laboratóriumi vizsgálat során a limfocita-transzformációs tesztet alkalmazzák, amely vérmintán alapul. A laboreredmény ezután az allergológus szakorvoshoz kerül, aki az eredményt a páciens klinikai állapotával összevetve értékeli. Ha szükséges, további vizsgálatokat is javasolhat. A végső eredmény alapján megállapítható, hogy a páciens allergiás-e a penicillinre, valamint hogy panaszait valóban ez a gyógyszer vagy hatóanyag idézi-e elő.
Amennyiben a teszt pozitív lesz, vagyis bebizonyosodik, hogy a tüneteket valóban a penicillin allergia okozza, a szakorvos a megfelelő készítményt fogja javasolni a penicillin helyett, amit a beteg a továbbiakban baktérium fertőzés esetén biztonsággal szedhet.
A csalánkiütés kiváltó okainak feltárása gyakran nem egyszerű feladat. Előfordulhat, hogy a tünetek hetekig is megmaradnak, ám sok esetben váratlanul eltűnnek, mielőtt a beteg orvosi segítséget kérne, és lehet, hogy soha többé nem térnek vissza.
Csalánkiütést azonban nem csak gyógyszerallergia okozhat. A kiváltó okok skálája igen széles: kiválthatják például étrendkiegészítő tabletták, készételekben, italokban lévő tartósító- és színezőanyagok, aromák, de egyes betegeknél hideg szél, vagy bizonyos ételek után végzett testedzés is csalánkiütést okozhat.
Az antibiotikumok felesleges alkalmazásának legkomolyabb következménye az antibiotikum-rezisztens baktériumok elterjedésének fokozódása. E problémát a WHO egy áprilisi jelentésében is kiemeli. A jelentés szerint az antibiotikumokkal szembeni ellenállás fő hajtóereje a gyógyszerek nem megfelelő, helytelen használata. Amennyiben a beteg orvosi felügyelet nélkül kezd antibiotikumot szedni, vagy a felírt adagot nem a javasolt ideig tartja be, olyan mutációkat idézhet elő a baktériumtörzsben, amelyek révén az ellenállóvá válik a gyógyszer hatásával szemben.
Azok a betegek, akik tévesen hiszik, hogy penicillin allergiásak, nem csupán saját egészségüket és anyagi helyzetüket sújtják felesleges terhekkel, hanem hosszú távon hozzájárulnak a rezisztens baktériumok, mint például a Clostridium difficile, a methicillin-rezisztens Staphylococcus aureus (MRSA) és a vancomycin-rezisztens Enterococcus (VRE) elterjedéséhez is. Dr. Garaczi Edina arra figyelmeztet, hogy akik antibiotikum szedése után szokatlan reakciókat tapasztalnak, mint például bőrpír, kiütések, légzési nehézségek vagy heves köhögés, mindenképpen végeztessenek el allergiatesztet.