Az Európai Unió reagálása Trump vámtarifáira: Az EU határozott lépéseket tervezett, hogy megvédje saját gazdaságát és érdekeit. A válaszlépések között szerepelhetnek válaszvámok a megcélzott amerikai termékekre, amelyek célja a kereskedelmi egyensúly hely

Az Európai Unió (EU) miniszterei hétfőn egyhangúlag úgy döntöttek, hogy elsődleges fontosságúként kezelik az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalásokat. E lépés célja, hogy megelőzzék a 30%-os vámok bevezetésének kockázatát, amely a kereskedelmi viszonyok romlását és a transzatlanti kereskedelem súlyos visszaesését okozhatná. Ezt a hírt a Reuters közölte, és a Hotnews is szemlézte.
Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke szombaton bejelentette, hogy augusztus 1-jétől 30%-os vámot fognak kivetni az Európai Unióból érkező importtermékek többségére. Diplomáciai források azonban arra utalnak, hogy még van lehetőség arra, hogy megállapodást kössenek, amely megakadályozná ezt a lépést.
Maros Sefcovic, az Európai Unió kereskedelmi biztosa elmondta, úgy érezte, a tárgyalások az amerikai kollégákkal "mindkét fél számára kedvező eredmény felé haladnak", de az amerikai elnök új fenyegetése "új dinamikát" teremtett.
A 30%-os vámtarifa bevezetése gyakorlatilag ellehetetlenítené a jelenlegi kereskedelmi gyakorlatot, ami komoly következményekkel járna az ellátási láncok számára, és kedvezőtlen hatással lenne az Atlanti-óceán mindkét partján. "Ezért elengedhetetlen, hogy mindent elkövessünk, és én is maximálisan küzdeni fogok azért, hogy megakadályozzuk ezt a rendkívül káros forgatókönyvet" - nyilatkozta a sajtónak az EU kereskedelemért felelős minisztere a közelgő tárgyalások előtt.
Trump bejelentése ellenére Sefcovic hangsúlyozta, hogy az amerikai tárgyalók nyitottak a további egyeztetésekre. Ugyanakkor figyelmeztetett, hogy az EU-nak fel kell készülnie bármilyen kimenetelre, beleértve a szükséges ellenintézkedéseket is.
Az Európai Bizottság javaslatot tett az EU első, 21 milliárd euró értékű lehetséges vámcsomagjának felfüggesztésére az amerikai termékek esetében. Az eredeti felfüggesztés határideje hétfő éjfélkor lett volna esedékes.
Lars Lokke Rasmussen, Dánia külügyminisztere hangsúlyozta, hogy még korai lenne bármiféle ellenintézkedést bevezetni, és kifejezte reményét, hogy az Európai Unió egységes marad ebben a fontos kérdésben. "Fel kell készülnünk arra, hogy minden lehetséges eszközt bevetünk. Ha békét szeretnél, fel kell készülnöd a háborúra. Jelenleg éppen ebben a helyzetben vagyunk" - nyilatkozta.
A közelmúltban érkezett levél nyomán, amelyben az Egyesült Államok bejelentette, hogy új vámtarifákat tervez bevezetni az Európai Unióval szemben, az európai piacok hétfői kereskedése mérsékelt veszteségekkel indult. Ezzel párhuzamosan az euró értéke kissé csökkent a dollárral szemben. Azonban a piaci reakciók inkább zavart és közömbösséget sugallnak, semmint pánikhelyzetet.
Az a tény, hogy az új, 30%-ra becsült tarifikákat augusztus 1-jéig nem alkalmazzák, kis lélegzetvételhez juttatja a piacot, és az erőteljesebb reakció egyelőre elmarad, még akkor is, ha az európai fővárosok továbbra is szkeptikusak az esetleges megállapodás tekintetében.
Az Egyesült Államok által vívott kereskedelmi háború az egész világot érinti, szombaton, amikor az EU elleni intézkedéseket bejelentette, Donald Trump Mexikónak is figyelmeztetést küldött.
Ahogyan már korábban említettük, a vámtarifák következményei Erdélyben is érezhetőek lesznek.