Áremelkedés és kiszámíthatatlanság a globális és hazai repcepiac világában A repcepiacot a közelmúltban jelentős áremelkedések és fokozódó bizonytalanság jellemzi, amely mind globális, mind hazai szinten érzékelhető. Az árak ingadozása és a piaci környez


A repcemag piaci ára 2025 első felében figyelemre méltó ingadozásokat mutatott a globális színtéren. Kanadában az exportár április és május között 19 dollárral, 532 dollár/tonnára emelkedett, míg Ausztráliában 7 dollárral 503 dollár/tonnára csökkent az azonnali kiviteli ár. Ukrajnában a nyugati határon érkező repcemag spot ára 510 dollár/tonna volt, ami 13 dollárral alacsonyabb az előző időszakhoz képest. Ezzel szemben Oroszországban a termény 561 dolláros áron cserélt gazdát, ami 42 dolláros emelkedést jelentett. Ezek az árkülönbségek jól szemléltetik a globális piac instabilitását és a regionális eltéréseket, amelyek alapvetően befolyásolják a repcemagpiac jelenlegi állapotát.

A Stratégie Grains legfrissebb adatai alapján a kanadai canola azonnali exportára (FOB Vancouver) április közepétől május közepéig 19 dollárral, 532 dollár/tonnára emelkedett, míg a novemberi szállítási ár 11 dollárral 511 dollárra nőtt. Ezzel párhuzamosan Ausztráliában a repcemag ára 7 dollárral, 503 dollár/tonnára csökkent ugyanebben az időszakban. Ukrajnában a nyugati határra szállított repcemag spot piaci ára 510 dollár/tonna volt, ami 13 dolláros csökkenést jelentett az előző időszakhoz képest. Ezzel szemben Oroszországban a termény ára 42 dollárral magasabb szinten, 561 dollár/tonnáért forogtott.

Az Európai Bizottság június elején közzétett adatai alapján a repcemag ára a következőképpen alakult: Franciaországban (FOB Moselle) 547-554 dollár/tonna között mozgott, míg Ukrajnában 525-562 dolláros áron volt beszerezhető. Kanadában 546 dolláros tonnánkénti árat jegyeztek, míg Ausztráliában a repcemag 514-531 dollár/tonna közötti áron kapható.

Az európai repcepiac jelenleg komoly készlethiányt tapasztal. A Rapool májusi elemzése alapján a globális repcepiac egy átmeneti fázisban van, ahol a korlátozott készletek mellett a 2025/26-os időszak kedvezőbb kilátásai is körvonalazódnak. Mindazonáltal a szezonalitásból adódó kínálati csökkenés, a változékony időjárási viszonyok, valamint a geopolitikai események továbbra is meghatározó szerepet játszanak az árak alakulásában.

A párizsi Euronext/MATIF árutőzsdén a repcemag augusztusi elszámolóára június elején 473 és 495 euró/tonna között ingadozott. Ezzel szemben március végén a jegyzések 500-527 euró/tonnára emelkedtek, ami a piaci ingadozások és a magas árak jelenlétét tükrözi.

Magyarországon a repcemag termelői ára a május utolsó hetében elérte a 211,4 ezer forintot tonnánként, ami 29%-os növekedést jelent az előző év hasonló időszakához képest. Az Agrárközgazdasági Intézet PÁIR adatai alapján március végén a termelői ár 213,3 ezer forint/tonna volt, ami 30%-os emelkedést mutat az előző évhez viszonyítva.

A hazai repcetermesztés folyamata sajnálatos módon csökkenő tendenciát mutat. Míg 2018-ban még 330 ezer hektáron foglalkoztak ezzel a növénnyel, addig 2024-re ez a terület drámaian visszaesett, mindössze 130 ezer hektárra. A háttérben számos tényező húzódik meg: a növényvédelmi nehézségek, az extrém időjárási körülmények, valamint a piaci instabilitás mind hozzájárulnak a repce termelésének visszaszorulásához. Ennek következtében sok gazdálkodó inkább a búza vagy kukorica termesztésére vált, hiszen ezek a kultúrák stabilabb és kevésbé kockázatos alternatívát kínálnak számukra.

A globális repcepiacot továbbra is jelentős kihívások jellemzik. Az időjárási viszonyok Kanadában és Ausztráliában, a geopolitikai helyzet Ukrajnában, valamint a kínai és amerikai piacok alakulása meghatározó lesz a következő hónapokban. Különösen a kínai piac vámtarifái és bioüzemanyag-politikája befolyásolják a keresletet.

Az európai készletek korlátozottsága és a kedvezőtlen árak ellenére a termelők számára a kiszámíthatatlan piaci helyzet és a csökkenő termőterületek jelentős kihívások elé állítják a mezőgazdaságot. A jövőben elengedhetetlen, hogy olyan növényfajtákat alkalmazzunk, amelyek képesek alkalmazkodni a klímaváltozás hatásaihoz, valamint hatékonyabb növényvédelmi megoldásokat vezessünk be. Ezek a lépések alapvető szerepet játszanak a versenyképesség megőrzésében.

A repcemagpiac 2025-ben, tehát, árnövekedést mutatott a világ legfontosabb exportőreinél, miközben Európában és Magyarországon a magas árak mellett a termelés visszaesése jellemző. A globális és regionális tényezők, mint az időjárás, geopolitika és piaci kereslet, továbbra is nagy hatással vannak a piacra. A termelők és kereskedők számára a következő időszakban a piaci trendek és a gazdasági-politikai fejlemények szoros figyelemmel kísérése elengedhetetlen.

Related posts