Sokan álmodoznak arról, hogy megtalálják a számukra ideális munkahelyet, ám a cégek kiválasztási folyamata gyakran elkeserítő látványt nyújt. - Pénzcentrum
A magyar vállalatok munkaerő-menedzsmenttel kapcsolatos tapasztalatai és jövőbeli elképzelései alig változtak az utóbbi időszakban, ugyanakkor a fluktuációs arány csökkenése figyelemre méltó tendenciát mutatott az előző év óta. Az álláskeresők által benyújtott pályázatok száma az utolsó két évben folyamatosan magas szinten maradt, ami kedvezőbb helyzetet teremtett a munkáltatók számára a megfelelő jelöltek felkutatásában. Ezek a megállapítások is napvilágot láttak a Profession.hu által szervezett HR Konferencia 2024 online rendezvényén.
Összesen 1 213 céges kitöltést elemezve idén is elkészült a HR Körkép elnevezésű kiadvány, amelyben a vállalatok tapasztalatait, várakozásait és terveit mutatták be. A felmérés rámutatott, hogy a magyarországi cégek most valamivel derűlátóbbak a jövő évi munkavállalói állományuk méretének alakulásával kapcsolatban, mint a tavaly ilyenkor.
Többen számítanak 2025-ben változatlan létszámra és kevesebben várnak csökkenést e tekintetben: tavaly a megkérdezett vállalatok 35%-a, idén már 40%-a tervezett változatlan méretű munkavállalói csapattal, míg csökkenésre tavaly 13%, idén pedig 11% számít.
Idén a munkaerő-fluktuáció mértéke jellemzően stagnál, sőt, némileg csökkent, ami kedvező jele a munkaerőpiaci helyzetnek. A cégek 2025-re vonatkozóan is optimistábban tekintenek a munkaerő-vándorlási trendekre, mint az elmúlt két évben. 2023-ban a megkérdezett vállalatok 44%-a tapasztalt nagyobb elvándorlást az előző évhez képest, ám ez az arány mostanra 37%-ra mérséklődött. Ennek ellenére a munkavállalók megtartása és a munkahelyi élmény javítása továbbra is a legnagyobb kihívások közé tartozik, hiszen a vállalatok 37%-a ezt jelölte meg prioritásként. Továbbá, a munkáltatók egyharmadánál kiemelt cél a jövőbeli kiválasztási folyamatok gyorsítása és a toborzásra szánt költségkeret bővítése.
A legfrissebb felmérés során a magyarországi munkaadók véleménye alapján megfigyelték, hogy mely korosztályok váltanak leggyakrabban munkahelyet. Az eredmények azt mutatják, hogy a fiatalabb generáció, különösen a 18-29 évesek, sokkal hajlamosabbak az állásváltásra, mint az idősebbek. A megkérdezettek 65%-a úgy véli, hogy ez a korcsoport a legnagyobb kockázatot jelenti a munkaerőpiacon. A 30-39 évesek esetében ez az arány már csupán 50%, míg a 40-49 évesek körében mindössze 20% gondolja úgy, hogy ők is gyakran váltanak munkahelyet. Érdekes módon az 50 év felettieket is viszonylag aktívnak tartják a munkahelyváltás terén, hiszen a válaszadók 54%-a szerint ők is jelentős mértékben keresnek új lehetőségeket. A képzettség szempontjából a közép- és felsőfokú végzettséggel rendelkezők tűnnek a legnagyobb munkahelyváltóknak, hiszen a megkérdezettek 54%-a és 44%-a szerint ők a legaktívabbak az álláskeresésben.