Riasztó jelek mutatkoznak Európa égisze alatt, és egy újabb válság fenyeget minket.
Újra adósságválság árnyéka lebeg az eurózóna felett, amennyiben a tagállamok nem képesek fellendíteni gazdasági növekedésüket, csökkenteni eladósodottságukat, és nem tesznek lépéseket a politikai bizonytalanság mérséklése érdekében – hívta fel a figyelmet az Európai Központi Bank legújabb éves pénzügyi stabilitási jelentésében.
Az Európai Központi Bank (EKB) figyelmeztetése szerint a tagállamok magas adósságszintje, a gyenge gazdasági növekedés, valamint a közelgő európai és nemzeti választások kimenetele jelentős bizonytalanságot generál a régióban. A jelentés különösen a francia választásokra vonatkozóan említi ezt a megjegyzést, ami további aggodalmakat ébreszthet a gazdasági stabilitás szempontjából.
Luis de Guindos, az EKB alelnöke egy telefonos interjú során elmondta, a piacok az utóbbi időben egyre nagyobb figyelmet fordítanak a költségvetési kockázatokra. A 100 százalékot meghaladó GDP-arányos adóssággal rendelkező országok finanszírozási költségei jelentősen megnőttek, amikor egy kicsit is bizonytalanabbá vált a helyzet a nemzetközi tőkepiacokon.
Az egykori európai adósságválság középpontjában álló országok, mint Olaszország és Spanyolország, ma már jóval kedvezőbb hitelfelvételi költségekkel rendelkeznek, mint egy évtizeddel ezelőtt, amikor a pénzügyi helyzetük a csúcsra hágott. Akkoriban Görögország éppen hogy megúszta a kötvényeivel kapcsolatos fizetésképtelenséget, mivel a pénzügyi stabilitásával kapcsolatos félelmek fokozták a piaci aggodalmakat az euróval kapcsolatban. Ez a feszültség csak Mario Draghi, az Európai Központi Bank akkori vezetőjének határozott ígéretével kezdett enyhülni, miszerint mindent el fog követni a valutaövezet összeomlásának megakadályozása érdekében.
A legutóbbi időszakban a befektetők egyre inkább aggasztják a francia államadósság helyzete. A francia és német 10 éves kötvények közötti hozamkülönbség, amely a francia adóssággal kapcsolatos befektetői félelmeket tükrözi, ebben a hónapban 0,78 százalékpontot ért el. Ez a szám közel áll ahhoz a 12 éves csúcshoz, amelyet a nyári parlamenti választások előtt tapasztaltak. A gyenge termelékenység következményeként felmerülő gazdasági növekedési nehézségek, valamint a megemelkedett adósságszint és költségvetési hiány együttesen újra felerősíthetik a fenntartható adósság kérdésével kapcsolatos aggodalmakat – figyelmeztet a legfrissebb jelentés.
A legfrissebb jelentés jelentős eltéréseket mutat a költségvetési kockázatokra vonatkozóan a korábbi elemzésekhez képest. Míg az előző év anyaga úgy látta, hogy az államadósságok fenntarthatóságával összefüggő kockázatok rövid távon könnyen kezelhetőek, most a bank véleménye szerint ez a helyzet drámaian megváltozott. Az egyik fő ok, hogy Donald Trump, az újonnan megválasztott amerikai elnök gazdaságpolitikai tervei nem világosak, miközben az Egyesült Államok államadóssága robosztusan növekszik. Ha érdeklik a tavalyi jelentés részletei, itt olvashat róla bővebben.
E közben, ha a kamatok emelkedni kezdenének, az a makrogazdasági sokkokkal együtt - amelyeket a gyenge növekedés is kiválthat - jelentősen megnehezítené a lejáró államadósságok újrafinanszírozását. Az EU előrejelzései alapján Franciaország esetében a kamatfizetési kötelezettségek több mint duplájára nőhetnének, elérve a GDP több mint 4%-át 2034-re, míg Olaszország esetében ez a terhelés körülbelül egyharmaddal emelkedne, a GDP 6%-a körüli szintre.
Ráadásul az alacsony növekedés és a magas államadósság kombinációja az eurózónában megnehezítheti a kormányok számára a magasabb védelmi szükségletek és az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez szükséges beruházások kifizetését.
Az EKB ráadásul a jelentés alapján elég komoly veszélyeket lát a mostani részvénypiac folyamatokban is. Szerintük komoly aggodalomra adnak okot a részvénypiacon tapasztalt értékeltségek, valamint az, hogy a mesterséges intelligenciával kapcsolatos várakozások miatt lehetséges, hogy buborék alakult ki a tőzsdéken. Ráadásul a részvénypiacon a koncentráció is veszélyes méreteket öltött.