Figyelem! Ha nem fordítunk megfelelő figyelmet a helyzetre, súlyos következményekkel kell szembenéznünk: itthon tömeges méhpusztulás várható. Az agrárszektor számára ez nem csupán egy figyelmeztetés, hanem egy sürgető felhívás a cselekvésre.

A NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók most 35% kedvezménnyel élhetnek a regisztrációs lehetőséggel! Ne hagyd ki ezt a remek alkalmat!
A méhészek csak kora tavasszal és ősszel steril körülmények között, megfelelő hőmérsékletű vízzel, valamint vegyített cukorral szirupoztatnak. Mindezt ráadásul úgy teszik, hogy különzárják a méhcsaládokat
- magyarázza a szakember.
A méhcsaládok közötti kommunikáció rendkívül érzékeny, hiszen mindegyiknek megvan a saját, jellegzetes illata. Az eltérő illatok miatt a méhek idegenként tekinthetnek egymásra, ami könnyen konfliktushoz vezethet. Amikor a kertünkben cukros vizet kínálunk, a méhek gyorsan felfedezik a forrást, és harcba szállnak az élelemért, ami tömeges pusztuláshoz vezethet. Ezen túlmenően, ha a hat kilométeres körzetben különböző méhcsaládok találkoznak, az súlyos betegségek terjedését is elősegítheti. A szakértők figyelmeztetnek arra, hogy egyetlen beteg méh hazaszállítása akár 60-70 ezer társának megfertőzéséhez is vezethet. A méhészek bizonyos esetekben gyógyszerekkel megpróbálhatják megmenteni a családot, de például a költésrothadás diagnózisa esetén az egész kolónia megsemmisítésére és elégetésére van szükség, ami családonként körülbelül 50 ezer forintos veszteséget jelenthet.
A kristálycukor jelenléte a mézben komoly minőségi problémát is okoz. Az átvevők a helyszínen vizsgálják a méz víztartalmát és az esetleges idegen anyagokat, mint például a kristálycukrot. Ha ilyesmit találnak, a mézet nem veszik át a méhésztől. Boros Tibor azt javasolja, hogy a méheket segíteni kívánó emberek inkább olyan virágokat ültessenek, amelyekben a méhek nektárt találhatnak. A nektárhordás ugyanis elősegíti a méhcsaládok szaporodását, mivel a királynő a begyűjtött nektár mennyiségének függvényében petézik.