Soltész Miklós bejelentette, hogy hamarosan elindul egy új kezdeményezés a falusi templomok felújítására, amely célja a helyi közösségek kulturális örökségének megóvása és revitalizálása. A program keretében a régi templomok modernizálása és karbantartása


Soltész Miklós bejelentette, hogy a közeljövőben elindul egy új kezdeményezés a falusi templomok felújításának érdekében. A program célja, hogy megőrizzük és revitalizáljuk a vidéki közösségek vallási örökségét. A részletek hamarosan napvilágot látnak, és a helyi templomok felújítására szánt forrásokkal a közösségek kulturális identitásának és közösségi életének erősítése a cél. A program bevezetése várhatóan jelentős hatással lesz a falvak életére, hiszen a templomok nem csupán vallási, hanem közösségi központok is.

Hamarosan elindul egy új templomfelújítási program, amely várhatóan az ötezernél kisebb lélekszámú falvakat célozza meg - tájékoztatta a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára vasárnap. Az esemény helyszíne az alig hatszáz fős lakosságú Vas vármegyei Oszkó volt, ahol ünnepélyes keretek között adták át a teljes körűen felújított Szent György-templomot, amely kívül-belül megújult.

Soltész Miklós kiemelte, hogy a magyar falvak jövője számos tényezőtől függ. Kiemelte, hogy elengedhetetlenek a munkahelyek és a különféle szolgáltatások, de a falvak megmaradásához a közösségek lelki ereje és a keresztény hit megerősítése is alapvető fontosságú.

Amíg egy település szívében dobog a templom harangja, addig az élet fénye is világít ott.

- nyilatkozott, hozzátéve, hogy ennek következtében a kormány úgy határozott, templomok felújítását indítják el a Kárpát-medence különböző területein.

Szemben Nyugat-Európával mi úgy döntöttünk, hogy a templomainkat az olyan kis településeken is megújítjuk, mint Oszkó, és biztos vagyok abban, hogy azt a 43 millió forntnyi támogatást, amely ide érkezett, a lehető legjobban használták fel

„Tedd egyedivé a mondandódat!” – szólította fel az államtitkár.

V. Németh Zsolt, a térség fideszes országgyűlési képviselője, aki gyermekéveit Oszkón töltötte, személyes emlékeit osztotta meg a hallgatósággal. Mint elmondta, gyakran ministrált a Szent György-templomban, éppen ezért "számára ez volt és ma is az igazi" templom. A felújításnak köszönhetően az oszkói római katolikus templom kívül-belül megújult. Szigeteléssel megoldották az épület legfőbb problémáját, a vizesedést, korszerűsítették az elektromos-hálózatot, kicserélték a járólapokat és a padozatot is.

Forrás: MTI, Fotó: Hatlaczki Balázs/PS

Facebook hozzászólás

A templomfelújítás egy olyan izgalmas és jelentőségteljes téma, amely nem csupán az építészeti örökség megőrzésére irányul, hanem a közösségek összetartozását és identitását is erősíti. A régi falak mögött rejlő történetek és hagyományok életben tartása révén a templomok nemcsak vallási központok, hanem kulturális és szociális találkozóhelyek is. A felújítás során fontos, hogy a modern igényeket és technológiákat ötvözzük a régi építészeti elemekkel, így biztosítva a fenntarthatóságot és a funkcionalitást. Emellett a közösség bevonása a tervezési folyamatba – például helyi művészek, építészek és önkéntesek részvételével – még inkább erősítheti a közösségi érzést. A templomfelújítás nemcsak anyagi, hanem érzelmi befektetést is igényel, hiszen ezek a helyek sokak számára a hit, a remény és a közösségi összetartozás szimbólumai. A felújítás végén nem csupán egy szebb, modernebb épület áll majd a hívek előtt, hanem egy olyan tér, amely újraéleszti a közösségi életet és a tradíciókat, lehetőséget teremtve a jövő generációi számára is.

Related posts