Súlyos mérgezés történt Pest vármegyében, ahol egy ritka és fokozottan védett ragadozó madár is szenvedett a következményekért.


Mende és Sülysáp térségében számos ragadozó madár, köztük egy különösen védett parlagi sas tetemére bukkantak. A tragikus események között több holló is életét vesztette a mérgezett csalikkal való érintkezés következtében.

A Duna-Ipoly Nemzeti Park legfrissebb Facebook-bejegyzésében arról tájékoztatott, hogy súlyos külterületi mérgezés történt a Pest vármegyei Sülysáp és Mende között. A hatóságok felhívták a figyelmet a veszélyre, és arra kérik a lakosságot, hogy legyenek óvatosak, valamint nyújtsanak segítséget a helyzet kezelésében.

A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálatához március 7-én érkezett bejelentés egy Sülysáp külterületén észlelt mérgezésről.

Ezen a napon felfedeztünk egy védett egerészölyv és egy különösen védett parlagi sas tetemét, melyek egy mérgezett csalétek közelében hevertek.

A nemzeti park vezetősége a rendőrség közreműködésével elindította a bűncselekmény kivizsgálását, március 8-tól pedig a Magyar Madártani Egyesület is csatlakozott a feladathoz, kutyás keresőcsapatukkal támogatva a nyomozást.

A bejelentést követő napon újabb hét elpusztult egerészölyv és öt holló került napvilágra, ráadásul öt mérgezett csalit is felfedeztek, amelyeket korábban kihelyeztek. A madarak mellett rókák, házi libák, kacsák, tyúkok, valamint sertésmaradványok nyomaira is bukkantak.

Ráadásul néhány régi ölyv- és hollómaradvány azonosítása is történt, ami megerősítette, hogy a jelenség nem csupán egy alkalommal előforduló eset, hanem hosszú távú és folyamatos mérgezési problémáról van szó.

Mint írják, március 10-én két további rókát és egy kézigránátot is találtak a keresők.

A Duna-Ipoly Nemzeti Park figyelemfelkeltő posztjában hangsúlyozza, hogy a 2021-ben a Tura-Galgahévíz térségében történt események nyomán bevezetett büntetőjogi szigorítások már a mérgezett csali elhelyezését is bűncselekménynek tekintik. Különösen aggasztó, hogy a fokozottan védett parlagi sas, valamint a számos védett madártetem önállóan is elegendő ahhoz, hogy megvalósuljon a természetkárosítás bűntette. Továbbá, a feltárt egyéb tetemek arra utalnak, hogy súlyosan megsértették a vadgazdálkodási és népegészségügyi előírásokat.

Az igazgatóság szeretné kiemelni, hogy...

Mivel a tetemek egy részében bizonyítottan erős méreg található, ezért az érintett területen a kutyasétáltatás, valamint a gyermekekkel való kirándulás kizárólag fokozott óvatossággal ajánlott. Ez a potenciális méreganyag mind állatokra, mind emberekre nézve komoly veszélyt jelenthet.

Felhívják a lakosság figyelmét, hogy amennyiben bárki elhullott állatot talál – legyen az vadászható, védett vagy fokozottan védett – és gyanúja merül fel a mérgezés lehetőségére, ne érjen hozzá! Kérjük, hogy a helyzetet az Őrszolgálatnak jelentse be a [email protected] e-mail címen. Fontos, hogy a bejelentés tartalmazza a tetem pontos helyét, valamint lehetőség szerint fényképet is mellékeljen. Köszönjük a közreműködését!

A nemzeti park tájékoztatása alapján a mérgezett állatok az alábbi jelenségek által ismerhetők fel a legkönnyebben: a maradványok környékén jelentős mennyiségű elhullott dögbogár és más rovarok tetemei találhatóak.

Related posts