Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy egy gazdasági hidegháború nemcsak Magyarország, hanem az Európai Unió érdekeivel is éles ellentétben állna. Az ilyen típusú konfliktusok nemcsak a kereskedelmi kapcsolatokra, hanem a gazdasági növekedésre és a stabilitás
Az Európai Unió és Magyarország érdekeivel is ellentétes lenne egy gazdasági hidegháború, a szankciók és a vámok ráadásul soha nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, viszont súlyos gátját jelentik a fejlődésnek - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Brüsszelben.
A minisztérium közleménye szerint a Szijjártó Péter által elnökölt kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós tanácsülést követő sajtótájékoztatón a tárcavezető mindenekelőtt arra figyelmeztetett, hogy a jelenlegi globális folyamatok tükrében reális a veszélye egy gazdasági hidegháború kirobbanásának, a világ ismételt blokkosodásának, amin az EU és Magyarország is sokat veszítene.
"A magyar elnökség azért dolgozott az elmúlt hónapokban, és azért dolgozik a hátralévő időszakban is, hogy az elkövetkező időszakot ne a blokkosodás, hanem a konnektivitás, tehát az összeköttetések és a korrekt nemzetközi együttműködés határozza meg"
- szögezte le.
Kiemelte, hogy ez garantálná a legkedvezőbb körülményeket Európa jelenlegi, drámai mértékben csökkent versenyképességének helyreállításához.
"Úgy vélem, hogy az Európai Unió, így Magyarország számára is, kulcsfontosságú lenne, ha a globális gazdaság és kereskedelem átláthatóan és zökkenőmentesen működne" - tette hozzá.
Kiemelte, hogy a szabadkereskedelmi megállapodások elengedhetetlenek ehhez, ám ezen a téren a közösség helyzete nem éppen rózsás. Jelenleg hat szerződés tervezete van folyamatban, amelyek átlagosan már tizenhárom éve várakoznak a tárgyalásokra. Ezen kívül tíz másik esetben már meg is akadt a folyamat, ami tovább nehezíti a helyzetet.
"Mi azt gondoljuk, hogy a vámok, a korlátozások és a szankciók soha nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, és komoly gátját jelentették a gazdasági fejlődésnek"
- emelte ki.
Szijjártó Péter ezután részletezte néhány tagállam legújabb kezdeményezését, amely célja új vámok bevezetése Oroszország és Belorusszia ellen. Bejelentette, hogy az Európai Bizottság már elindította a szükséges lépéseket ennek megvalósítása érdekében.
"Mi, magyarok, mélyen aggasztónak érezzük ezt a kezdeményezést, sőt, veszélyesnek is, hiszen eddig még a tizennégy szankciós csomag hatásait sem vizsgálták meg alaposan" - hangsúlyozta.
"Határozottan el szeretnénk kerülni, hogy bármelyik tagállam vámok alkalmazásával próbálja meg kikerülni az egyhangúság követelményét, amely a szankciók vonatkozásában kötelező" - tette hozzá.
Emlékeztetett arra, hogy a büntetőintézkedések bevezetésekor a tagállamok rendelkeznek vétójoggal, amennyiben az adott korlátozás sértheti a nemzetbiztonsági vagy gazdasági érdekeiket. Hazánk pedig már több alkalommal is élt ezzel a lehetőséggel.
Ezeket a szavakat figyelembe véve, úgy tűnik, hogy az egysíkúság elkerülésének szándéka, különösen a drasztikus vámok bevezetésével, komoly problémákat okozhat. Emellett aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban is, hogy korábban többen is javasolták az energiahordozókra vonatkozó vámok bevezetését, amely a magyar kormány álláspontja szerint teljes mértékben elfogadhatatlan.
"Határozottan elutasítjuk az egyhangúság követelményeinek ilyen típusú mellőzését, és arra kérjük az Európai Bizottságot, hogy az intézkedések előtti vizsgálatokat úgy végezzék el, hogy minden egyes tagállam nemzetbiztonsági és gazdasági érdekeit egyenlő súllyal mérlegeljék."
- jelentette ki, egy határozott hangon.
A miniszter végül megjegyezte, hogy az amerikai elnökválasztás következtében, amely nagyjából két hete zajlott le, egy új politikai táj képződött a világ színpadán. Az Egyesült Államokban most egy "békepárti és hazafias" vezetés fogja irányítani az országot.
"Donald Trump megválasztása olyan geopolitikai és világgazdasági környezetet alakít ki, amely radikálisan eltér a korábbitól. Ezt a jelenséget érdemes komolyan venni, mert aki figyelmen kívül hagyja, az gyakorlatilag a homokba dugja a fejét, és mintha mi sem történt volna, tovább lép. Az ilyen hozzáállás azonban súlyos következményekkel járhat, és az érintettek komoly hátrányba kerülhetnek egy ilyen jelentős átalakulás során."
"Ezért úgy véjük, hogy Európában új megközelítésre van szükség. Olyan stratégiára, amely biztosítja, hogy az Egyesült Államok, az Európai Unió és Kína közötti háromszögben ne az Európai Unió kerüljön hátrányos helyzetbe" - fogalmazott. (MTI)