Öt évvel ezelőtt indult el Magyarország első mesterséges intelligencia ipari tanszéke, amely azóta is a technológiai fejlődés élvonalában áll.

A Bosch csoport magyarországi támogatásával és partnerségével 2020-ban megalapították Magyarország első mesterséges intelligencia ipari tanszékét az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Informatikai Karán. Az ELTE-Bosch Mesterséges Intelligencia Tanszéke olyan kutatási központként működik, ahol az egyetem oktatói és hallgatói, valamint a Bosch szakértői együtt dolgoznak a tudományos és ipari innovációk jövőjének alakításán. Itt a tudás és tapasztalat megosztásával igyekeznek elősegíteni a mesterséges intelligencia fejlődését és gyakorlati alkalmazását.
Az ELTE és a Bosch csoport magyarországi képviselői, Dr. Palkovics László mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos jelenlétében, megállapodást kötöttek az együttműködés következő öt évére vonatkozóan. Ez az együttműködés új perspektívákat nyit meg a hazai mesterséges intelligencia felsőoktatásában, valamint a gyakorlati alkalmazások és innovációk területén, amelyek képesek formálni a jövőt. A hosszú távú stratégiai cél az, hogy az ELTE a Közép-Kelet-Európában a legelismertebb alkalmazott mesterséges intelligencia ipari tanszékévé váljon.
A Bosch már két évtizede elkötelezett egy innovációs ökoszisztéma létrehozása mellett, amely a felsőoktatás és az ipari kutatás-fejlesztés szorosabb összekapcsolását célozza meg. A vállalat kiemelt célként kezeli, hogy az akadémiai világ képviselőivel együttműködve aktívan hozzájáruljon az innovációs szektor alakításához, valamint részt vegyen a következő generációk mérnöki és informatikai képzésében.
A Bosch elkötelezett a mesterséges intelligencia (MI) fejlesztésének előmozdítása mellett. Meggyőződésünk, hogy az MI ipari alkalmazása terén akadémiai partnereinkkel együttműködve rendkívül sokszínű megoldásokat tudunk létrehozni. Büszkék vagyunk az ELTE-Bosch együttműködés eddigi öt évének eredményeire, és optimistán tekintünk a következő évek kihívásaira is. Az ipari tanszékkel közösen egy kiemelkedő szakmai műhelyt alakítottunk ki, amely nemcsak a legfrissebb tudást nyújt a jövő MI szakemberei számára, hanem gyakorlati alkalmazásokat is kínál az ipar számára – nyilatkozta Dr. Szászi István, a Bosch csoport magyarországi és adriai vezetője.
Az ELTE Informatikai Kara elkötelezett amellett, hogy az egyetemi tudás értékesítését innovatív módon valósítsa meg. Az intézmény meggyőződése, hogy a világszínvonalú tudás az innovatív ötletek alapját képezi, és ezáltal biztosítja a sikeres megvalósítást. Azonban a sikerhez ennél több szükséges: az ipar és az egyetem szoros együttműködése elengedhetetlen a szakemberek képzésében, a tananyagaink fejlesztésében és a tehetségek gondozásában. Ezek a területek egy összetett és stratégiai partnerség keretein belül támogatják és kiegészítik a kutatás-fejlesztési folyamatokat, hozzájárulva a kritikus tömegű kutatói közeg kialakításához. "2025-re elértük azokat a célkitűzéseket, amelyeket az elején kitűztünk, és alapot fektettünk a további növekedéshez."
A Bosch csoport és az ELTE Informatikai Kar közös kezdeményezése új szintre emeli az akadémiai tudás hasznosítását, ezzel erősítve Magyarország helyét a technológiai és gazdasági élvonalban" - hangsúlyozta Dr. Kozsik Tamás, az ELTE Informatikai Kar dékánja.
Az ELTE-Bosch mesterséges intelligencia ipari tanszéke jelenleg mintegy 30 különböző kutatás-fejlesztési témában folytat aktív együttműködést az alapító partnerekkel.
A tanszék kutatásai jelentős mértékben hozzájárulnak az önvezető autók, a gépi látás, a dróntechnológia, a robotika és az emberi agy működését egyre pontosabban modellező innovatív rendszerek kifejlesztéséhez és ipari felhasználásához.
Az egyetem és a vállalat közötti együttműködés középpontjában az autonóm vezetés áll, amely szoros kapcsolatban van a mesterséges intelligenciával. Az MI-technológiák széles spektrumára van szükség, kezdve a külső környezet és a belső utastér érzékelésétől, egészen az útvonal tervezésén át a jármű célba juttatásáig. A különféle szenzorokból származó adatok feldolgozása során a virtuális környezet kialakítása, a jármű mozgásának optimális megtervezése, és a sofőr fáradtságának észlelése terén a legújabb mesterséges intelligencia megoldások játszanak kulcsszerepet.
Az autóipari fejlesztésekhez kapcsolódó ugyancsak izgalmas és nemzetközi szinten is élvonalbeli fejlesztési irány a neuromorf, azaz az emberi agy által inspirált, MI alapú számítástechnika, amelyet szintén közösen kutatnak a Bosch és az ELTE szakemberei. A neuromorf számítástechnika olyan hardveres és szoftveres rendszerek fejlesztését jelenti, amelyek az emberi agy működését képezik le, különös tekintettel az idegsejtek kommunikációjára és a neuronhálózatok szerveződésére. A neuromorf számítástechnika új szintre emelheti például a vezetéstámogató rendszerek képességeit.
Az MI-alapú technológiák napjaink gyártásoptimalizálásának elengedhetetlen részévé váltak, és az ELTE-Bosch Mesterséges Intelligencia Tanszéken folytatott kutatások is ezt a célt szolgálják. A robotika nem csupán a termelékenység fokozásának eszköze, hanem a mesterséges intelligenciával való egyesítése révén szinte korlátlan lehetőségeket teremt a komplex munkafolyamatok automatizálására. Az ELTE-Bosch partnerség egyik kiemelkedő eredménye egy innovatív ipari kicsomagoló robot, amely várhatóan a Bosch hatvani telephelyén kezdheti meg működését. Ez a berendezés hatékony és rugalmas megoldást nyújt a gyárak számára a különböző kiszerelésekben érkező alapanyagok, alkatrészek és összetevők automatizált kicsomagolására, szétválogatására és rendszerezésére, így jelentősen javítva a termelési folyamatok hatékonyságát.
A tanszéken zajló kutatások széles spektrumot ölelnek fel. Különböző testpózok, mozgások detektálására és elemzésére egy olyan okos 3D kamerarendszer kifejlesztésén is dolgoznak, ami jelentősen leegyszerűsíti a jelenlegi eljárásokat, így könnyen felhasználható akár a sport, a rendvédelem, vagy az egészségügy (pl. autizmus diagnosztika) területén is. A kutatási irányok között szerepel olyan MI-alapú, ún. digitális iker technológia is, amely többek között ipari környezetben a hibafelismerésben, vagy az egészségügyben a rehabilitációs gyógytorna megfelelő végrehajtásában jelenthet segítséget.
Az ELTE és a Bosch közötti együttműködés révén a tanszék hallgatói valós, hasznos tapasztalatokat szerezhetnek, miközben versenyképes szakmai tudásra is szert tehetnek. Az elmúlt öt év során a Mesterséges Intelligencia szakirányra összesen 250 diák iratkozott be, és eddig 81-en sikeresen megszerezték mesterfokozatukat. A képzés keretében a tanszék 34, a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kurzust kínál, emellett számos ipari és kutatási projektben való részvételi lehetőséget is biztosít. A következő tanévben induló, európai uniós kettős diplomás mesterképzés külön figyelmet fordít az érzelmi mesterséges intelligenciára. Az ELTE Informatikai Kar szakmai irányítása alatt, 11 hazai felsőoktatási intézmény együttműködésével valósul meg a Mesterséges Intelligencia Mesterképzés bevezetése.
A Bosch a szakmai és ipari know-how mellett a mesterséges intelligencia ipari tanszék oktatási és közösségi tereinek kialakításában is szerepet vállalt a New Way of Working koncepció mentén. A vállalat a hallgatókat ösztöndíjakkal és különböző támogatásokkal is segíti. Az ELTE Informatikai Kar Neumann programján keresztül az alapképzésben résztvevő tehetséges diákokat támogatja, míg a mesterképzésben a BEST - Bosch Engineering Scholarship Team ösztöndíjprogram nyújt anyagi segítséget és szakmai mentorálást a kiemelkedő teljesítményt nyújtó, ambiciózus hallgatóknak.