A futballon túli világ - a hatvanmilliárd forintos üzletág tovább él - Mandiner


Ne legyen kétségünk: a foci Magyarországon is üzlet. Körülbelül 60 milliárd forintos - ennyi volt az NB I.-es klubok összbevétele 2023-ban. Tizenkét csapaté.

Nem meglepő, hogy a Ferencváros áll az élen 16,6 milliárd forinttal, és immár hetedik alkalommal készül a trófea megszerzésére, összesen pedig a harminchatodik bajnoki címére pályázik. A szezon kezdetén sokan arra számítottak, hogy a korábbi évekhez hasonlóan a küzdelmek unalomba fulladnak, azonban a jelenlegi helyzet más irányt mutat. Az eddigi események alapján úgy tűnik, hogy izgalmas fordulatok várnak ránk a bajnokság folytatásában.

A hazai első osztály bevétele a nemzetközi mezőnyben a középmezőnyben helyezkedik el. A 2022-es üzleti év során a magyar futballklubok átlagos működési bevétele 10,1 millió euróra rúgott, ami a jelenlegi árfolyamon körülbelül 4,2 milliárd forintot jelent. A legnagyobb nyereséget a Ferencváros és a Fehérvár könyvelhette el, ami elsősorban az európai kupaszereplésüknek volt köszönhető.

Az FTC sikertörténete 2019-2020-as idény kezdete óta íródik, amikor is a csapat egyre eredményesebben szerepel a nemzetközi színtéren. Azóta már egy Bajnokok Ligája, négy Európa-liga és egy Konferencialiga csoportkörös részvételt könyvelhetett el. Ezek az események nem csupán a sportteljesítményre, hanem a pénzügyi mutatókra is kedvező hatással voltak: a 2020-as Bajnokok Ligája szereplés például 7,6 milliárd forintos bevételt jelentett. Kubatov Gábor, a klub elnöke a 2024-es évértékelőjében hangsúlyozta, hogy ha a számokat nézzük, a csapat teljesítménye javult a tavalyihoz képest, hiszen a bajnokságban több pontot gyűjtöttek, a nemzetközi kupákban pedig emlékezetes sikereket arattak. Elnöki szemlélete mindig pozitív: a nehézségeket lehetőségként értelmezi, és a változásokban rejlő potenciálra fókuszál. Kubatov, aki 2011 óta vezeti a zöld-fehéreket, már a kezdetekkor azt tűzte ki célul, hogy a csapat nemcsak hazai, hanem nemzetközi szinten is versenyképes legyen. Évértékelő beszédében megemlítette, hogy a sikerek mellett mindig ott van az árnyék is, utalva arra a nehéz időszakra, amikor a csapat egy hét leforgása alatt tíz gólt kapott: először a Debrecentől ötöt, majd a görög PAOK-tól ismét ötöt.

A minőségi futballhoz szükség lenne stabilitásra is, már­pedig a Ferencváros edzőkeringője nem ezt segíti elő. A holland Pascal Jansen tavaly júniusban vette át az irányítást, de fél évvel később, szilveszter napján odébbállt, miután a világ egyik legnagyobb futballkonszernje kivásárolta szerződéséből.

Az elnök megerősítette, hogy ezen a szinten jelentős összeget, összesen 500 millió forintot kaptak Jansenért, így, ha nem is a legnagyobb örömmel, de végül mégis elengedték őt a New York City FC-hez. "Nem titok, hogy úgynevezett tükörszerződéseket alkalmazunk: például ha valakit idő előtt elbocsátunk, akkor nekünk is ki kell fizetnünk körülbelül félmilliárd forintot az edző számára. Szóval a döntésünk nem volt könnyű."

- magyarázta. Az év elejétől kezdve az egykori kiemelkedő támadó, az ír Robbie Keane irányítja a dolgokat, ő lett a vezető, aki kezében tartja a marsallbotot.

Related posts