Számos NATO-tagállam máris jelezte, hogy készen áll katonai erőket küldeni Ukrajnába.


A balti állam, amely egyben az Európai Unió és a NATO tagja, nemcsak egy jelentős szárazföldi haderővel rendelkezik, hanem képes kiképzők és törzstisztek küldésére is. Ezt a tallinni kancellária legfrissebb közleménye is megerősíti, hangsúlyozva az ország felkészültségét a katonai együttműködés terén.

"Ukrajna biztonsága Európa biztonságát jelenti" - fogalmazott Michal, hozzátéve, hogy egy független, szuverén, az európai közösséghez tartozó Ukrajna lehet a leghatékonyabb stratégiai biztosíték Moszkva imperializmusával szemben. "Most kell megmutatnunk, hogy képesek vagyunk a jó ötleteket tettekre váltani" - mutatott rá a miniszterelnök.

Az Egyesült Királyság és Franciaország élén egy új, "hajlandók koalíciója" alakul, amely kész arra, hogy csapatokat indítson Ukrajnába, amennyiben megszületik egy békemegállapodás. Fontos megjegyezni, hogy az észt kontingens részvétele a misszióban kizárólag a parlamenti jóváhagyás függvénye.

A misszió részletei jelenleg még homályosak. A brit sajtó információi alapján London és Párizs valószínűleg nem küldenek tényleges katonai kontingenseket, hanem inkább a kiképzési programokra, katonai eszközök biztosítására és légi megfigyelési feladatokra összpontosítanak.

A koalíció elkötelezett Ukrajna igazságos békéért folytatott harca mellett. Annak ellenére, hogy az utóbbi hónapok során jelentős előrelépések történtek, az Egyesült Államok eddig még nem vállalta magára a biztonsági garanciák biztosításának kötelezettségét.

A moszkvai hatóságok határozottan elutasítják a koalíció létrejöttét.

Related posts